Açık Buluş Ağı: Açık Kaynak Geliştirme ve İnovasyonu Teşvik Etmek İçin Patent Kullanan Bir Fikri Mülkiyet Şirketi

TP; DR: 2005 yılında kurulan Açık Buluş Ağı (OIN), patentsiz bir saldırganlık olmayan topluluk aracılığıyla açık kaynaklı teknolojiyi tanıtan bir fikri mülkiyet şirketidir. Endüstri destekli grup, riski ortadan kaldırarak ve Linux ekosisteminde işbirliğini teşvik ederek yeniliği yönlendirmek için çalışıyor. Gelecekte şirketin pratik olmayan varlıklara karşı savunma kapsamını genişletmeye odaklanan OIN, açık kaynak topluluğunun gelişmeye devam etmesine yardımcı olacak ve tüketicilere, yatırımcılara, yazılım satıcılarına ve gelişmekte olan pazarlara fayda sağlayacak.

İlk bakışta, işbirliği ve rekabeti bir araya getiren kooperasyon terimi, bir oksimorondan başka bir şey değildir. Ancak açık kaynaklı yazılım dünyasında, başarı için hayati öneme sahip bir yaklaşımı açıklar.

Merkezi olmayan yazılım geliştirme modeli akran üretimi tarafından desteklendiğinden, tek bir açık kaynaklı varlığın yenilikleri bütüne fayda sağlar. Bu yenilikler daha sonra pazara alınabilir ve rekabetçi nitelikte kullanılabilir.

OIN'in misyonu Linux'u etkinleştirmektir

OIN, telifsiz patentsiz saldırganlık lisansı yoluyla Linux ile ilişkili riski ortadan kaldırma görevindedir..

2005 yılında kurulan bir fikri mülkiyet şirketi olan Açık Buluş Ağı (OIN), Linux sisteminde endüstrideki işbirliğini yasal olarak mümkün kılan ücretsiz bir saldırganlık çapraz lisansı sağlar..

OIN CEO’su Keith Bergelt, “Birlikte çalışma, daha etkili rekabet edebilmemiz için işbirliği yaptığımız bir oyun teorisi konseptidir” dedi. “OIN’e ait patentler lisansı imzalayan herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu, şirketlerin fikri mülkiyet konularından endişe etmeden, inovasyonu ve ekonomik büyümeyi körüklemeden Linux’a yatırım yapmalarını sağlıyor. ”

Kuruluşundan bu yana geçen 14 yıl içinde OIN, sekiz fon üyesi de dahil olmak üzere endüstri liderlerinden önemli destek aldı: Google, IBM, NEC, Philips, Red Hat, Sony, SUSE ve Toyota. Bugün, var olan en büyük saldırganlık olmayan patent kuruluşudur.

Gelecekte şirketin pratik olmayan varlıklara karşı savunma kapsamını genişletmeye odaklanan OIN, küresel bir topluluğun kolektif zekası yoluyla inovasyonu teşvik etme taahhüdünü daha da artırıyor.

Linux Tabanlı Patent Saldırganlık Olmayan Topluluk

Keith bize OIN’in işbirlikçi inovasyonun geleneksel, sessiz ortamların sınırlarını aştığı daha önemli bir toplumsal dönüşümün parçası olduğunu söyledi. İttifak 2005 yılında ilk kurulduğunda, asıl zorluğu bu değişimle ilişkili direnişin üstesinden gelmekti.

“14 yıl önce, o zamanlar Linux’a karşı antagonistik ve açık kaynak kodlu büyük patent holding şirketlerinin yarattığı tehditle başa çıkmak için kurulduk” dedi. “Birçoğu onun değerini ve faydasını anlamadı ve duygusal ya da entelektüel olarak açık kaynağı tipik bir tescilli ortama entegre etme yeteneğine sahip değildi.”

Bu şirketler, başkalarının açık kaynak kodunu kabul etmelerini ve ilgili projelere katılmalarını engellemek için yasal işlem yapacaklardır. Keith, tehdit türünün azaldığını ve daha örtülü bir risk biçimine yol açtığını söyledi.

“Tarihin yanlış tarafında yaşayan işletme şirketlerinin yanı sıra daha önce para kazanmak isteyen büyük işletme şirketlerinin sahip olduğu patent sahibi olmayan tüzel kişilerden kaynaklanan daha yaygın bir tehdit.”

OIN'in misyonu Linux'u etkinleştirmektir

2005 yılında başlatılan OIN, açık kaynaklı yazılımlar yoluyla sektörler arası inovasyonun yolunu açıyor.

Genel olarak Keith, şirketlerin artık açık kaynak modelinde var olan işbirliği ve rekabet arasındaki ikiliği tanıdığını ve kabul ettiğini söyledi. “Değer yaratmanın bir yolunun koruyucusuyuz ve bunun çıktısı yazılımdaki yeniliktir” dedi..

Ekim 2018’de Microsoft, OIN topluluğuna katıldı ve gelecekteki büyümesi için açık kaynaklı yazılımların öneminin altını çizdi. Keith bize bu hareketi onlarca yıl önce kaçınılmaz olarak beklediğini söyledi – birçoğu o zaman bu fikre göz yumdu.

“Microsoft’un OIN’e katılımı, genişliği ve derinliği sayesinde çekirdek teknolojilerde patent riskini azaltan ve OSS kullanan ancak henüz gerçek turnuva için turnusol testi yapan OIN’e katılmayan tüm şirketler için kesin olarak sinyal veren güçlü topluluğumuza katkıda bulunuyor. OSS topluluğunda OIN katılımı var ”dedi..

Linux İnovasyonu ile Çevre Olgunluğunu Arttırmak

Yıllar boyunca Linux, her türlü işletmenin, daha önce büyük işletmelerle sınırlı işlevsellik ile yüksek performanslı yazılım dağıtmasını sağlayan güvenilir, ölçeklenebilir, uygun fiyatlı bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır..

İnovasyon yolunun Linux ile döşendiği anlaşıldığı için patent saldırganlığı bir dizi endüstride yeni yazılım çözümlerini yönlendirmeye başladı. Örneğin otomobil üreticileri artık araçların içinden daha fazla internet bağlantısı sağlamak için Nesnelerin İnterneti’nden (IoT) yararlanıyor.

Bu yılın Temmuz ayında Groupe Renault, akıllı araç sistemleri geliştirirken açık kaynaklı yazılım kullanma taahhüdünü göstererek OIN’e katıldı. Şirket, Ford, GM, Hyundai, Kia, Mazda, Subaru ve Toyota dahil olmak üzere son yıllarda konsorsiyumu kucaklayan büyüyen bir otomobil üreticileri havuzunun ayak izlerini takip ediyor. Bu şirketlerin çoğu, Linux Vakfı’nın modern otomobiller için açık kaynaklı bir yazılım yığınını standartlaştırma çabası olan Automotive Grade Linux ile de uğraşıyor..

OIN'in misyonu Linux'u etkinleştirmektir

OIN, açık kaynak merkezli bir dünyada patent kullanımı için bir davranış kuralları belirler.

Keith, iki kuruluş ortak hedeflere ulaşmak için çalışırken Linux Vakfı ve OIN’in yakın bir ilişki sürdürdüğünü söyledi. “OIN, yeni projeler kurup yıllar boyunca işbirlikçi gelişimi desteklemek için milyarlarca dolar getirdiğinden Linux Vakfı ile doğal bir ortak oldu” dedi..

Finansal hizmetler tarafında, sektördeki geleneksel yaklaşımları bozmayı amaçlayan yeni bir teknoloji dalgası olan Fintech yavaş kabul görmeye devam ediyor. Keith, “Tarihsel olarak sadece finans ve bankacılık gibi açık kaynak söz konusu olduğunda ayak parmağı olan birçok topluluğumuz var,” dedi Keith.

Birkaç finans şirketi OIN’e katıldı, ancak çok az banka sıçradı. Bu arada OIN, Blockchain teknolojilerinin gelişimini desteklemek için The Linux Foundation tarafından Aralık 2015’te başlatılan küresel, açık kaynaklı bir işbirliği olan Hyperledger gibi projelere dikkat ediyor.

Kuruluş ayrıca, IoT ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) uygulamalarının çoğunluğu Linux’a güvendiği için IoT ortamlarındaki ilerlemelerin üyeleri artırmasını bekliyor. Temmuz ayında OIN, endüstriyel uçtan uca bağlantı çözümleri konusunda lider bir sağlayıcı olan Moxa’yı organizasyona davet ederek, diğer endüstriyel sınıf açık kaynaklı platformların yolunu açtı.

Ufukta: Artan Üyelik ve Savunma Çabalarını Genişletme

İleride, OIN, hızla büyüyen topluluğuna açık kaynaklı yazılım getirme ihtiyacına gözlerini açan bir saldırı şirketini karşılamaya odaklanacak..

Keith, “Yazılım getirecek binlerce şirketimiz var – sadece BT alanında değil, endüstriler arasında önemli bir farklılaştırıcı” dedi. “Aynı zamanda OIN, pratik olmayan varlıklara karşı savunma kapsamını genişletmeye odaklanacak.”

Konsorsiyum aynı zamanda şirketlerin OIN modelini almasını ve OIN’in faaliyet gösterdiği yerden çok daha yüksek olan uygulama katmanında kullanmasını kolaylaştıracak yolları araştırıyor..

Keith, “Google bunu esas olarak Android ve Chrome ile ilgili uygulama alanında çapraz lisansı kabul ederek riski sınırlayan bir OIN“ hafif ”modeliyle yaptı” dedi. “Yani burada ve orada, şirketlerin patent riskini azaltmaya yardımcı olan tamamlayıcı faaliyetlerde daha etkili olmalarına yardımcı olacağız.”

Son olarak, OIN genel zihniyetin Linux ve diğer açık kaynaklı yazılımların gücü etrafında inovasyonu teşvik etmek için yerini değiştirmeye devam edecektir..

Keith, “Kendilerini donanımları ile tanımlarlarsa çok az şirket bundan beş ila 10 yıl sonra hayatta kalacaklar – yazılım gerçek farklılaştırıcı” dedi. “Sonuçta, açık kaynakların, müşterileri elde tutabilmek için gerekli seviyelerde yenilik yapabilmek için bir şirketin ürünleri dokusuna entegre edilmesi gerekiyor.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me