Bluehost Ekibi ile Konuşmak – Çalışanlara Eğlenceli ve Güçlendirici Bir Çalışma Ortamı Nasıl Sağlanır? Üst Düzey Müşteri Desteği

TP; DR: Bluehost, kullanılabilirliği ve müşteri odaklılığıyla bilinir, ancak kullanıcı dostu bir ortamın harika bir çalışma ortamıyla başladığı ortaya çıkar. Bluehost ekibi ile tanışma şansımız oldu. Ağır katılımlı liderlik, iyi desteklenen çalışanlar ve müşterilerinin kullanabileceği seçenekleri genişletmeye odaklanan Bluehost, daha iyi bir barındırma deneyimi yaratmanın anahtarını biliyor.

Her bir biletin düzgün bir şekilde ele alındığından ve her müşterinin öncelik gibi muamele. İnsanlara nasıl destek verileceğini bilen, bireysel bilet numaraları değil, bireyler gibi davranmayı bilen, öyküsel bir liderlik işaretidir..

Barındırmada popüler bir isim olan Bluehost’un dayandığı türden bir liderlik budur. Bilmeye değer olduğunu düşündüğümüz bir şirket kültürüne ilham verdi. Bu all-star web sunucusunun sadece müşterileri için değil, çalışanları için de işleri nasıl farklı yaptığını duymak için Bluehost’un birkaç ekip üyesiyle tanışma şansımız oldu..

Bluehost İyi Desteklenen Bir Ekibin Müşterilerini Daha İyi Desteklediğine İnanıyor

Konuştuğumuz ekip üyeleri arasında bir fikir birliği, ortak işverenlerinden duydukları ezici desteğin etrafında yoğunlaştı. Yaklaşık beş yıldır şirketle birlikte olan Saralyn, “Her zaman ilgileneceğim gibi hissediyorum” dedi. Bluehost, ekipleri için fırsatlar, güvenlik ve eğlenceli bir çalışma ortamı sağlar ve bu desteği müşterilerle paylaşmayı teşvik eden bir şirket kültürüne dönüşür.

BlueHost ekip üyelerinin fotoğrafları

BlueHost ekibi, çalışma ortamlarını ve bunun BlueHost müşterilerine yardımcı olmak için onları nasıl daha iyi donattığını açıkladı.

Bluehost, çalışanlarını büyümeye ve Web’de ve hayatta lider olmaya teşvik ediyor. Bunu, dışarıdan yardım getirerek yaparlar – CEO’ları, misafir öğretim görevlilerini ve anlatacak kayda değer hikayeleri olan diğer etki seslerini içerir. Saralyn, “Eğitim yapıyorlar ve başarılarının hikayeleri konusunda bize ilham veriyorlar,” dedi. Onur konukları arasında Skull Candy CEO’su ve Olimpiyat madalyası Jimmy Shea da var.

Bluehost’un göze çarpan bir başka yolu, ekipleri için oluşturdukları ofis ortamıdır. Buna ücretsiz atıştırmalıklar, spor salonu, çok sayıda tesis içi olanaklar ve çok yönlü bir “aile” havası dahildir. Bir yıldan biraz daha az bir süredir Bluehost ile çalışan Spencer, “Bir şirket ve bir iş olduğunu biliyorum, ama birçok yönden bir aile gibi geliyor,” dedi. “Destek adamları, pazarlama adamları ve satış elemanları – hepimiz çok iyi anlaşıyoruz.”

Bluehost’un “Çok Boyutlu” Desteğinin Kullanıcılar İçin Anlamı

Konuştuğumuz ekip üyeleri, Bluehost tarafından desteklerini çalışanlar ve müşteriler arasında eşit olarak yayarak web barındırma için “çok boyutlu” bir destek yaklaşımı oluşturduklarını kabul ettiler. 2003 yılında Bluehost’a başlayanlar, her iki tarafın da ihtiyaçlarını karşılamaya dikkat ettiler ve bu da her yerde daha iyi bir barındırma deneyimi sağladı.

Bluehost Kurucularından Doğrudan Liderlik ve Liderlik

Bluehost dümende bir avuç insanla başladı: Kurucu Matt Heaton, eski CEO Daniel Handy, Danny Ashworth ve birkaç önemli geliştirici. Saralyn gibi yaklaşık beş yıldır Bluehost takım üyesi olan Alfred, “Herkesin çevrimiçi olarak var olmasına ve destek açısından ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmasına yardımcı olan bir şirket kurmak istediler” dedi..

Teknik destek, gelecekteki müşterileri için sahip oldukları bu hedefe ulaşmak için kilit bir bileşen olacaktır, bu nedenle Matt ve Daniel çok dahil olmak istediler. Spencer, “En başından beri gurur duydukları şeylerden biri teknik destekti” dedi. “Bir destek çağrısında bir şeyler ters giderse, Daniel müşteriyle şahsen konuşurdu.”

Bluehost Ekibinden “MVP” Takdiri

Bluehost ekip üyeleri müşterileri en iyi şekilde gözetir. Başka bir takım üyesi Terrell şu benzetmeyi yaptı: “Sporda, sporculara genellikle ibadet edilir, ancak çoğu atletün fark etmediği şey, taraftarların var olma nedenidir. Müşterilerimiz yüzünden varız, bu yüzden onların takdir edilmesini sağlamak ve bize yatırım yaptıkları için içtenlikle minnettar olduğumuzu bilmek istiyoruz. ” Spencer ekledi, “Burası iki yönlü bir sokak. Bize yardım ediyorlar ve biz de onların işlerine yardımcı oluyoruz. ” Bluehost çalışanları bir ekibin parçası olmanın değerini biliyor ve müşterilerini MVP’leri olarak görüyorlar.

2016’da Bluehost’tan Görmeyi Bekleyebileceklerimiz

2003’ten bu yana Bluehost, birkaç teknik destek meraklısından yaklaşık 800 ekip üyesinden oluşan bir orduya dönüştü. “Her gün büyüyoruz,” dedi Alfred. 2016 yılında, büyümede, boyutta, destek vurgusunda ve ev sahipliği tekliflerinde sürekli bir büyüme bekleyebilirsiniz. Tanınmış WordPress hayranları olarak, Bluehost geliştiricileri WordPress dostu ürünlerine genişlemeye devam edecekler; bu arada yeni bir bulut ürünü de ortaya çıktı.

YENİ WordPress Yatırımları (Gösterge Tabloları, Topluluk Katılımı ve Etkinlikler)

2016 yılında Bluehost için bariz bir görev WordPress kullanıcıları için daha fazla seçenek yaratmak olacak. Alfred, “WordPress’in kurucusu ile her zaman harika bir ilişkimiz oldu, bu yüzden WordPress’in Bluehost’ta en iyisini çalıştırdığından emin oluyoruz” dedi. O ve ekibin geri kalanı, 2016’da WordPress barındırma arayanların Bluehost’tan başka görünmemeleri gerektiğini garanti etti. Alfred, “İstediğiniz veya bütçeniz ne olursa olsun, web sitenize başlayacaksınız ve oradan sizinle ilgileneceğiz” dedi Alfred.

BlueHost veri merkezlerinin görüntüsü

BlueHost, WordPress geliştirmeleri ve yeni bir bulut sunucusu ürünü de dahil olmak üzere 2016 için yeni yeniliklerden heyecan duyuyor.

Bluehost şu anda tamamen WordPress.org topluluğunu desteklemeye adanmış en az iki geliştiriciye sahiptir ve Bluehost düzenli olarak WordPress’i destekleyen etkinliklere sponsorluk yapmaktadır. Bluehost 2016 yılında WordPress müşterilerine daha fazla yatırım yapmaya devam ederken, Alfred bize kullanıcılar için eklenti güncelleme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için yeni gösterge panoları geliştirmek de dahil olmak üzere çalışmalarda birkaç plan olduğunu söyledi..

Sitelerini Ölçeklendirme Hayalleri ile Web Sitesi Sahipleri için YENİ Bulut Ürünü

Yeni yılı teknik açıdan güçlü kılan Bluehost, yakın zamanda yeni bir bulut ürünü piyasaya sürdü. Bulut, ölçeklenebilirlik vaadi ile bilinir. Bu yeni Bluehost teklifi, bir web sitesine sahip olmak için yeni olabilecek, ancak işlerini ölçeklendirme konusunda yüksek beklentileri olan kullanıcılar için idealdir. Kullanımı kolay cPanel kontrol panelinin yanı sıra Bluehost destek teknisyenlerinin tüm desteğiyle birlikte gelir. Alfred, “Henüz test yapmadık, ancak şu anda ürünü kullanan müşterilerin geri bildirimlerine bakarak kullanıcılar bunu çok seviyorlar” dedi Alfred.

Bluehost Ekibinden Son Düşünceler

Bluehost, paylaşılan barındırma alanında iyi bilinir, tüm sunucu ihtiyaçları (örneğin VPS, özel veya yeni bulut ürünü) için olağanüstü hizmetler sunar ve ürünlerinin kullanılabilirliği için yüksek övgüler alır. Tüm bunlar tutkulu bir ekip olmadan yapılamadı ve Bluehost, ekip üyelerinin müşterilerine daha iyi yardımcı olabilmelerini sağlamak için doğru kaynakları açıkça döktü. Spencer, “Her zaman müşteri deneyimini geliştirmek istiyoruz” dedi. “Odak noktamız: bu küçük şeylerin halledildiğinden emin olmak.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me