Bluetooth’un 20 Yılı: Kablosuz Bağlantıya Ulaşarak Genişleyen Özel İlgi Grubunun Yeniliklerini Kutlamak

TP; DR: Bluetooth teknolojisi, cihazlar arasında veri alışverişini sağlayarak ve kişisel alan ağları oluşturarak insanların iş yapma şeklini değiştirdi. Protokolün gelişimini denetleyen Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG), işletmeleri her zamankinden daha fazla bağlayan yeni ağ işlevselliği ile ilerlemeye devam ederek yirmi yılı aşkın yeniliği kutluyor. İş Stratejisi Direktörü Chuck Sabin, Bluetooth’un yıllar içinde nasıl geliştiğini ve özel ilgi grubundaki 33.000 üye şirketin hem geliştiricilere hem de tüketicilere nasıl hizmet vermeye devam ettiğini anlattı.

Bluetooth, günlük yaşama o kadar entegre olan, kabul edilmesi kolay olan teknolojilerden biridir. Ahenksiz Danimarkalı kabileleri tek bir krallıkta birleştiren 10. yüzyıl İskandinav kralı olarak adlandırılan – evet, gerçekten – Bluetooth farklı iletişim protokollerini ve cihazlarını birbirine bağlar. Bluetooth, cihazı cihaza bağlayarak müzik dinlememizi, telefonda konuşmamızı, form koruma verilerini izlememizi ve kabloyla uğraşmadan video oyunları oynamamızı sağlar..

Teknolojiyi kullanan şirketlerin gelişimine en fazla katkıda bulunduğunu bilen Bluetooth’un Ericsson’daki orijinal geliştiricileri Bluetooth Özel İlgi Grubu’nu oluşturdu. Yirmi yıl sonra, Bluetooth SIG, Bluetooth teknolojisini kullandığını iddia eden cihazlar tarafından karşılanması gereken özellikleri ve standartları denetleyen 33.000 üye şirketin koalisyonudur..

Bluetooth SIG İş Stratejisi Direktörü Chuck Sabin’e göre, Apple ve Microsoft gibi teknoloji liderlerinin yanı sıra küçük işletmeler ve üniversitelerden oluşan grup, kablosuz inovasyonu artırmak ve pazarın ihtiyaçlarını öngörmek için işbirliği yaptı..

Bu 20 yıl içinde, Bluetooth SIG teknolojiyi kablosuz sesden bağlı cihazlara ve giyilebilir teknolojiye genişletti ve şu anda endüstriyel ve ticari uygulamalar için yeni bir otomasyon dalgası, sensör ağları ve optimizasyon dalgası oluşturuyor..

“Tekrarlayan mantramız, 20 yıllık Bluetooth’a baktığımızda, bağlantıların inovasyonu mümkün kılması” dedi. “Bluetooth’dan önce kablosuz ses ve bağlı cihaz pazarları yoktu. Şimdi, 2018’de bir dizi tüketici, ticari ve endüstriyel pazarda yaklaşık 4 milyar Bluetooth cihazının piyasaya sürülmesi bekleniyor. ”

Nesnelerin İnternetinde Öncü

Bluetooth’un teknoloji ve iş dünyasındaki en büyük rolü, giyilebilir cihazlar ve veri alışverişi yapan akıllı ev aletleri de dahil olmak üzere fiziksel cihazların ağ bağlantısı olan Nesnelerin İnterneti (IoT) için bir katalizör görevi görüyor.

Chuck, “Bluetooth, bugün bildiğimiz giyilebilir ürünler pazarını etkinleştirerek kullanılabilir.” Dedi. “Bence Bluetooth, günlük cihazları sadece insanlara, uygulamalara ve hizmetlere bağlayarak IoT’nin vizyonunu göstererek kredilendirilebileceğini söylemek güvenli. TV ve araçlardan oyuncaklara kadar her şey Bluetooth üzerinden bağlanabilir hale getirilebilir. ”

Bluetooth logolu Chuck Sabin görüntüsü

Kablosuz bağlantıda başı çeken Bluetooth ve Chuck Sabin, IoT uygulamalarını araştırıyor.

Chuck, Bluetooth’a göre, iç mekan ve konum hizmetlerini birbirine bağlamanın yanı sıra işletmeler için yeni varlık izleme ve öğe bulma yöntemleri geliştirmenin ön saflarında yer alıyor.

“Bu eğilim ve daha endüstriyel ve ticari uygulamaları desteklemeye doğru kayma, hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor” dedi. “Bu, Bluetooth rolünün tüketici uygulamalarının ötesinde çarpıcı bir genişlemesi.”

Bluetooth teknolojisindeki iki yenilik, protokolü giderek daha fazla ticari ve endüstriyel uygulamalarla daha alakalı hale getiriyor. 2010 yılında, Bluetooth Düşük Enerji (Bluetooth LE) güç tüketimini ve maliyeti düşürürken, 2016’nın Bluetooth 5’in piyasaya sürülmesi IoT’deki otomasyon ve ticari uygulamalara genişleme için kritik öneme sahip.

Chuck, “Genişletilmiş menzil, daha yüksek hız ve artırılmış reklam veri kapasitesi sunarak Bluetooth, bu yeni uygulamaların birçoğu için gereken esnekliği sunuyor” dedi. “Bir teknoloji olarak Bluetooth ve ekiplerimiz sürekli olarak yeni ve değişen pazarları anlama ve desteklemeye uyum sağlamak zorunda kaldılar. Programlarımız, araçlarımız ve desteğimiz, Bluetooth’un kurulduğu birlikte çalışabilirliğin temel taşlarını daha da desteklemek için genişlemeye devam etti. ”

Bluetooth Mesh, Çoktan Çokya Cihaz Bağlantılarını Kolaylaştırır

Bluetooth’un yeni ağ teknolojisi, teknolojinin daha geniş uygulamaları ve dikey endüstrileri nasıl desteklediğine dair en yeni örneklerden birini temsil ediyor. Bluetooth LE tabanlı protokol, Bluetooth cihazlarının (çoktan çoğa veya m: m) büyük ölçekli ağlarının oluşturulmasını sağlar.

Chuck, “Onlarca, yüzlerce veya binlerce cihazın birbiriyle güvenilir ve güvenli iletişim kurması gereken sistemler için idealdir,” dedi Chuck.

2017’de kabul edilen Bluetooth mesh, giderek daha fazla menzil, sıkı güvenlik, entegre web yetenekleri ve birçok cihazla güvenilir iletişime ihtiyaç duyan IoT geliştiricileri için bir oyun değiştirici oldu..

“Bluetooth ağ ağı bu ihtiyaçları karşılar ve fenerleri, robotik, endüstriyel otomasyon, akıllı bina yönetimi, akıllı şehir uygulamaları ve diğer endüstriyel IoT ve gelişmiş üretim çözümlerini daha da katalize etmeye hazırdır” dedi..

Düşük enerjili, kablosuz olan ve Bluetooth ağının itici gücü olarak kullanılan endüstriyel düzeyde bir işlemin gereksinimlerini karşılayabilecek standart bir m: m çözümüne duyulan ihtiyaç. Bu protokolü tasarlamak için Bluetooth SIG, çok sayıda sektörden 80’den fazla üye şirketten oluşan bir çalışma grubu topladı – örgütün tarihindeki en büyük çalışma grubu.

Chuck, “Bluetooth ağının tanıtımı, önemli bir endüstri büyümesi sırasında geliyor,” dedi Chuck, 2021 yılına kadar yaklaşık 16 milyar internet özellikli Bluetooth cihazının kurulacağını öngören araştırmalardan bahsetti. aydınlatma ve endüstriyel uygulamalar ve sonunda daha büyük Nesnelerin İnterneti ekosisteminde ortak bir teknoloji haline gelecek. ”

Hem İşletmelerin hem de Tüketicilerin Gereksinimlerini Karşılama

Chuck’a göre Bluetooth SIG, geliştiricilere mümkün olan en iyi tüketici ürünlerini oluşturmak için ihtiyaç duydukları kablosuz bağlantıyı sağlamayı amaçlıyor. Bluetooth teknolojisinin gelişimi, belirli bağlantı gereksinimlerini karşılayan ölçeklenebilir, tam yığın çözümler sunmaya yöneliktir.

“Sonuç olarak, ister ses akışı yapmak, cihazlar arasında veri aktarmak, bir konum hizmeti çözümü oluşturmak veya büyük bir cihaz ağı oluşturmak isteyen bir geliştirici olun, Bluetooth hala en iyi seçeneğinizdir” dedi..

Bluetooth ağ bağlantılarını temsil eden görüntülerin kolajı

Bluetooth, birçok cihazı birbirine bağlayan örgü ağ ile ilerlemeye devam ediyor.

SIG aynı zamanda üye firmalarla birlikte, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için hangi özelliklerin ve işlevlerin gerektiğini öğrenmek için çalışıyor. Grup ayrıca, Bluetooth ile tasarlanan tüm ürün ve çözümlerin en iyi birlikte çalışabilirlik ve bağlantıya sahip olması için geliştiriciler için kaynaklar ve yönergeler sağlar.

Chuck, “Bunlar hem şirketler hem de tüketiciler için faydalıdır,” dedi. “Şirketler, çok çeşitli kablosuz çözümler için ölçeklenebilir, tam yığın, amaca uygun bir teknoloji elde ediyor ve tüketiciler ürünler arasında güvenilir bir marka ve uyumluluk elde ediyor. Evet, Bluetooth, geliştiriciler ve şirketler için en iyi seçenektir, ancak tüketiciler için de en iyi seçenektir. ”

İnovasyonun Odak Noktası Olarak Birlikte Çalışabilirlik

Chuck için, Bluetooth SIG ile çalışmak, bir dönüm noktasında olan güvenilir ve üretken bir teknoloji ekibine katılmak için bir fırsattı. Başladığında, Bluetooth LE hala yeniydi ve çekiş arıyor – şimdi gelişiyor.

Chuck, “Ekibin bir parçası olmamı sağlayan şey, Bluetooth, üye şirketlerimiz ve yeni endüstriler için yeni ve genişletilmiş pazar fırsatları yaratmanın zorluğuydu” dedi. “Rolüm, Bluetooth LE’nin başarı için en iyi fırsatlara tam olarak nerede sahip olduğunu ve Bluetooth’un yeni pazarlarda gelişmesine yardımcı olmak için hangi boşlukları doldurmamız gerektiğini tanımlamaktı.”

Uyumluluk, Bluetooth teknolojisi standartlarının yanı sıra SIG’nin geliştiricilere en iyi ürünleri yapmalarını sağlayan yenilikçi süreçlerin de anahtarı. Bu nedenle, Bluetooth SIG tüketicilere, işletmelere ve geliştiricilere eşit olarak hizmet eder.

Chuck, “Tüketiciler için, bir cihazın Bluetooth kullandığını görmek, güveni aşıyor ve zaten sahip oldukları diğer Bluetooth ürünleriyle çalışacağını bilmelerini sağlıyor” dedi. “Geliştiriciler için Bluetooth, birlikte çalışabilirliği, güvenilirliği ve global kurulum tabanı nedeniyle kitlesel pazar başarısına giden en hızlı yoldur.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me