Daha İyi Bir Çevrimiçi Kanada Oluşturmak: CIRA, Modern Araçlar Geliştirirken ve Sürekli Büyümeyi Desteklerken .ca Kayıt Defterini Yönetiyor

TP; DR: Kanada’nın ülke kodu üst düzey alanını veya ccTLD’yi tanıtmanın ve yönetmenin ötesinde, Kanada İnternet Kayıt Yetkilisi (CIRA), ülkenin çevrimiçi ağlarını güçlendirmek ve küresel kayıtların modern teknolojilerle çalışmasına yardımcı olacak araçlar sağlamak için yaklaşık yirmi yıllık uzmanlık kullanır. CIRA, Kanada’da .CA alanında bir gurur duygusunu aşılayarak alan endüstrisinin patlamasını ve olgunlaşmasını engelledi. CIRA, kayıt defteri altyapısını elden geçirerek ve platformu tüm dünyadaki kayıtlara açık hale getirerek dünya çapındaki kullanıcılar ve kuruluşlar için güvenli ve güvenilir bir internet sağlar.

Kanada’nın çok fazla telekomünikasyon ve ABD’deki merkezlere yönlendirilmesiyle Kanadalıların web trafiği, e-postaları ve özel verileri iletim sırasında genellikle uluslararası sınırlar arasında dolaşıyor – iki taraf birbirinden ayrı bloklar olsa bile.

Veri paketlerinde yer alan bilgileri izlerken, örneğin, Toronto Üniversitesi araştırmacıları, Ontario’dan kaynaklanan ve Ontario hükümetine gönderilen öğrenci kredileri başvurularının elektronik olarak ABD’den geçtiğini ve öğrencilerin en özel, hassas bilgilerinin anında konu olduğunu keşfettiler. PATRIOT Yasasına.

Kanadalıları ülkenin internet bağlantılarının nüansları hakkında eğitmenin yanı sıra kar amacı gütmeyen Kanada İnternet Kayıt Kurumu veya CIRA, Kanada bağlantısının ve çevrimiçi refahının iyileştirilmesinde merkezi bir rol oynar.

“Gördüğümüz şeylerden biri Kanadalıların diğer Kanadalılarla iş yapmayı tercih etmeleridir,” dedi İletişim Kıdemli Müdürü Tanya O’Callaghan. “.CA alan adı bir siteyi hemen Kanadalı olarak tanımlar ve bu da net faydalar sağlar. Bazen bu vatanseverlik hissi biraz var ve bazen ziyaretçilerin Kanada doları ile alışveriş yapması çok somut. ”

Alan Adı Endüstrisinin Büyümesine ve Olgunlaşmasına Uyum

1999 yılında kurulan CIRA, bir yıl sonra .CA alan adı kaydının yönetimini devraldı. Hızla genişleyen endüstri, kabaca ilk on yılda patlayıcı büyüme oranları yaşadı. Kayıtlar yavaşladıkça, Internet Atanmış Adlar ve Sayılar Şirketi (ICANN) yaklaşık 1.200 yeni üst düzey etki alanını onayladı – yaklaşık 20 genel TLD veya gTLD’den büyük bir sıçrama ve 200 bazı ülke kodu TLD (ccTLD).

“Aslında piyasayı kuralsızlaştırdılar,” dedi Tanya. “Son birkaç yıldır bir endüstri olarak çifte zorlukla karşılaştık. Olgunlaşma piyasası önemli ölçüde daha düşük büyüme oranları anlamına geliyor ve aniden rekabetin taşkınları tamamen açıldı. ”

Uyum sağlamak için Tanya, CIRA’nın örgütün stratejik yönlerini yeniden inceledi ve güncelledi. CIRA’nın büyüme hızı yavaşladıkça, kuruluş iletişimi ve pazarlama çabalarını yeniledi.

“Sıklıkla eğriyi reddettiğimizi söylüyoruz” dedi. “Alan adı endüstrisinin yavaşladığı fikrini reddediyoruz.”

Özellikle Avrupa’da, Tanya’ya göre, birçok ccTLD, sıfır büyüme çeyrekleri yaşamıştır. Bununla birlikte, CIRA ile .CA alan adı, 2016’da yeni kayıtlar açısından en iyi ikinci yılını yaşadı.

“Bu çabaların meyvelerini görüyoruz” dedi. “Büyüme oranlarımız piyasanın başka yerlerindeki eğilimi etkiliyor.”

CIRA Modern Platformlar Sağlayarak Diğer Kayıtlara Yardımcı Olur

CIRA’nın yaklaşımının bir başka yönü, kuruluşun sunduğu hizmet türlerini çeşitlendirmekti.

“Bir alan adı kaydı olarak, biz bir numara numarayız,” dedi Tanya. “Hızla değişen bir endüstride tahmin edebileceğiniz gibi, bu yüksek bir risk taşımaktadır.”

CIRA işlemlerinden yararlanan ve daha sonra diğer kuruluşlara değer katabilecek ürünler yaratmak isteyen kâr amacı gütmeyen kuruluş mühendisleri CIRA’nın 10 yaşındaki kayıt platformunu güncellemeye başladılar.

“İlk olarak, yeni nesil bir kayıt platformunun kendimiz için nasıl görünebileceğine baktık,” dedi Tanya. “Sonra, bu önemli yatırımı yapacak olsaydık, diğer kayıtlar tarafından da kullanılabilecek bir şey yapalım.”

Sonuç, CIRA’nın Fury Kayıt Platformu, kayıt defteri veritabanının kendisini, alan adı endüstrisi geliştikçe ortaya çıkan yaygın ticari işlemlerle bütünleştirir.

“On beş ila 20 yıl önce, pazarlamak veya reklam vermek zorunda olmayan bir sektördü ve şimdi premium fiyatlandırma ve promosyonlar gibi şeyler var,” dedi Tanya. “Değişen işi desteklemek için tüm bu işlevler artık bu zahmetli işlemleri yapmak yerine yeni kayıt defteri platformunda yerleşik olarak bulunuyor.”

CIRA, Kanada’da İnternet Genişlemesini Desteklemenin 2 Yolu

.CA kayıt defterini tutmanın yanı sıra, CIRA “daha ​​iyi bir çevrimiçi Kanada inşa etme” yetkisi de taşır, yani internet teknolojileri ve çevrimiçi toplulukların gelişimi için destek anlamına gelir.

Tanya, “Uzmanlığımız ve kimler için sadece alan adı kaydının ötesinde olduğumuz göz önüne alındığında, daha merkezi bir rol oynayabilecek yer burası” dedi. “Egemenlik durumu veya Kanada verilerini Kanada’da tutmamız hakkında konuşuyoruz.”

1. İnternet Değişim Noktası Sayısının Artırılması

Oldukça etkili bir ülkeye “yanında yaşayan” oldukça küçük bir nüfusa sahip büyük bir ülke olan Kanada, CIRA’nın Avrupa’daki akranlarının yaşamadığı benzersiz zorluklarla karşı karşıya.

Örneğin, Kanada çok az sayıda internet değişim noktasına veya internet servis sağlayıcılarının ve içerik dağıtım ağlarının içerik alışverişinde bulunduğu altyapıya ev sahipliği yapar.

“Ottawa’daysam ve şehir genelindeki birine bir e-posta göndermek istiyorsam, e-postamın aynı yerde yerel müşteriler olsak bile, öncelikle ABD’de bir yere gidip Kanada’ya dönmesi olasıdır. coğrafi alan, ”dedi Tanya.

Birkaç yıl önce Kanada’da sadece iki değişim noktası vardı; Şimdi, Tanya’ya göre, sayı bir düzine kadar yükseldi.

“İnternet değişim noktalarının birçok faydası var” dedi. “Bazı durumlarda, daha iyi yayınlar veya daha kaliteli bağlantılar olabilir ve elbette, gizlilik endişeleri gibi şeylerin olduğu bir ortamda, daha fazla internet alışveriş noktası, Kanada sınırları içindeki trafiği korur.”

2. Bir Topluluk Yatırım Programına Fon Sağlama

2014’ten bu yana CIRA, Kanadalılar için daha güçlü, daha güvenli ve daha erişilebilir bir internet deneyimi oluşturmak için gelirinin bir kısmını çeşitli programlara ve projelere yeniden yatırdı.

Tanya, CIRA’nın akademisyenlere veya toplum temelli kuruluşlara yeni altyapı oluşturmak, sakinlerin dijital okuryazarlığını artırmak ve ortaya çıkan sorunları ele almak için her şeyi başarmak için yılda yaklaşık 1 milyon dolar sağladığını tahmin etti..

Örneğin, finanse edilen projeler uzak kuzey topluluklarına yüksek bant genişliğinde internet sağladı, çocuklara çevrimiçi güvenlik hakkında bilgi verdi ve yaşlı insanlara iPad’lerin ailelerine bağlı kalmalarına nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi.

“Programların genişliği oldukça geniştir,” dedi Tanya. “Birçok teknoloji şirketinin kurumsal sosyal sorumluluk programları var, ancak buradaki fark, yatırım programımızın organizasyon olarak kim olduğumuzun merkezinde olması. Yardımcı bir program değil, temel bloklardan biri. Topluluğumuza geri vermek aslında var olma nedenimizdir. ”

CIRA Teknoloji ve Kâr Amacı Gütmeyen İş Birliğini Birleştiriyor

Kâr amacı gütmeyen sektörde bir geçmişi olan Tanya, kendini tanımlayan bir inek, CIRA’ya katılmaktan ve iki tutkusunu birleştirmek için heyecanlandığını söyledi.

“Çoğu zaman kar amacı gütmeyen alanda teknolojinin ön saflarında yer almanız mümkün değil” dedi. “Bu iki şey genellikle el ele gitmez.”

CIRA personelinin görüntüsü

CIRA personeli, 2009 yılından bu yana iki katına çıkarak .CA alan adı kayıtlarının ortalama ccTLD büyümesini geride bırakmasını sağladı.

CIRA’nın misyonu her zaman daha iyi bir çevrimiçi Kanada oluşturmak olsa da, Tanya son yıllarda kuruluşun en son stratejik planının ardında yenilenen bir itme fark ettiğini söyledi.

“Buradaki insanlara onları neyin içine çektiğini sorduğunuzda, onları sabah işe sokan şey nedir, bu fikir” dedi. “Şaşırtıcı olan şey, en sevdikleri ilgi veya beceri setlerinin ne olduğuna bakılmaksızın insanlarla yankılanması. Geeky bir teknoloji insanı olarak, internetin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamlarımızda oynadığı merkezi rol göz önüne alındığında, elbette, Kanada’da internetin güvenliğini ve güvenliğini korumakla yakından ilgileniyorum. .”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me