DHI’nin Amiral Gemisi Ürün Zar ™, İşletmelerin Dijital Dönüşüme Yönelik İhtiyaç Duydukları Teknik Uzmanları İşe Alıyor

TP; DR: Endüstriden bağımsız olarak modern işletmeler, en çok istenen işe alımları çekmek için beceriler, maaşlar ve şirket kültürü hakkında güncel bilgiler sağlamalıdır. DHI Grubu’nun bir parçası olan Dice, 1990 yılında teknoloji markaları arasında bu ihtiyacı tespit etti ve sonraki on yıllar boyunca teknoloji şirketlerine ve diğer kuruluşlara rekabetçi bir şekilde istihdam sağlamak için kaynaklar sağlayan dijital araçlar geliştirdi. Dice’in en çekici özelliklerinden biri, işe alımcıları aktif olarak açık pozisyonlar için başvuru yapamayan en iyi adaylara bağlayan bir işlev olan Açık Web kapasitesidir. İş arayanlar da Dice’i kullanarak becerilerinin değerini belirleyebilir, uygulama materyallerini parlatabilir ve ideal pozisyonlarını bulabilir.

Şirketler her zaman en iyi yetenekleri çekmek için rekabetle karşı karşıya kalmıştır, bu yüzden maaş beklentileri, işe alım stratejileri ve kurum kültürü gelişimi hakkında bilgi çok değerli olabilir.

1990 yılında, San Francisco Körfezi bölgesinde bu işleme yönelik Veri İşleme Bağımsız Danışmanlar Borsası (DICE) açıldı. 1996’da Dice, dünyanın ilk kariyer sitelerinden birini internete tanıttı – Dice.com.

George McFerran, DHI Group Ürün ve Pazarlama EVP fotoğrafı

George McFerran, Ürün EVP’si & DHI Group’ta pazarlama, Dice’in etkinliği hakkında bizimle konuştu.

Kuruluşundan bu yana, Dice şirketleri ihtiyaç duydukları nitelikli iş arayanlarla ilişkilendirmiştir. Today’s Dice, şirketleri işe almaya daha iyi hazırlayan ve takip etmeleri gereken adayları belirleyen daha fazla veri ve pazar analizi sunuyor.

“Zar ilk kariyer alanlarından biri olarak başladı ve bugün kapsamlı bir işe alım çözümleri paketi sunuyor, şirketleri ve işe alımcıları bilinçli işe alma kararları alma konusunda güçlendiriyor” diyor Ürün EVP’si George McFerran & Dice’in ana şirketi olan DHI Group’ta pazarlama.

Zar, 2015 yılında İşe Alım Trendleri – veya kısaca DHI – olanın amiral gemisi ürünüdür. Altı sektörde kariyer kurulları edindikten sonra DHI, adaylar ve işe alım görevlileri için işe alım stratejileri, veri analizi ve iş ilanları geliştirdi. Zar, DHI’nın yalnızca teknoloji sektöründe çalışan şirketlere yönelik aracıdır.

Nihayetinde, DHI ve Dice’in işlevleri aynıdır: işverenlere şirketleri için ideal çalışanları bulmak için bilgi, veri ve iş ilanı yetenekleri kazandırmak.

Tanımlamaya Yardımcı Olmak İçin İşe Alım Araçları Sağlama & Yerleşik Üstün Yetenek

Zar, maaş rakamlarını ve değişen beceri ihtiyaçlarını belirlemek de dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki yıldırım hızı değişikliklerini izlemeyi amaçlamaktadır. Dice’in temel işlevlerinden biri, işe alım yapanların ve adayların işverenler için genellikle en önemli becerilere odaklanmalarına yardımcı olmaktır.

George, “Teknoloji dünyasında, rekabetçi tazminatın belirlenmesinde beceriler iş unvanı, yılların tecrübesi veya eğitimden daha önemlidir, bu yüzden Dice beceri odaklı bir Maaş Hesaplayıcısı sunar” dedi. “Pazarınızdaki en iyi teknoloji yeteneğini çekmek için gerekli tazminatı belirler.”

Dice’in Maaş Hesaplayıcısı, hem iş arayanların hem de işverenlerin çeşitli pozisyonlar için maaş aralıklarını görüntülemelerini ve belirli yetkinliklerin ödemeyi nasıl etkilediğini belirlemelerini sağlar. Örneğin, hesap makinesi San Francisco, Kaliforniya’da 5 yıllık tecrübeye sahip kıdemli bir Java geliştiricisinin yıllık maaşının 82.500 ila 129.500 $ arasında olacağını önermektedir. Ancak JMS ve Multithreading gibi beceriler bu temel gelir tahminine tazminat katacak.

Zar maaş hesap ekran görüntüsü

Ayrıca, teknoloji uzmanları Zarları iş aramak, pazarlamak ve becerilerinin arzu edilebilirliğini izlemek için kullanabilirler.

İşverenler, işe alım stratejilerini artırmak ve pozisyonları için doğru yetenekleri çekmek için Dice’in analizlerini ve analizlerini kullanabilirler. Dice’in İdeal İşveren sıralaması en iyi teknoloji şirketlerinin çalışma koşullarını açıklar. Google, şirket avantajları, esnek çalışma takvimi ve kararlı ekip ortamı nedeniyle her zaman üst sıralarda yer almaktadır. Daha küçük işverenler, bu işyeri kültür özelliklerinden hangilerini kendi işlerinde dağıtabileceklerini belirlemek için bu sıralamaya bakabilirler.

“İşe alım araçlarımız, teknolojiyi işe alan işverenler için süreci verimli hale getirmek üzere tasarlandı” dedi George.

Dice ayrıca işverenlerin teknolojiye özgü yetenekleri çekmek için 3.000 iş ortağı web sitesinde iş yayınlamalarına olanak tanır. Kayıt fiyatları, bir firmanın göndermek istediği iş sayısına göre değişir. Nihayetinde strateji, Dice web sitesinde 2 milyon aktif iş adayı arasında en iyi adayları bulmaktır..

Veriler ve Analizler, Teknoloji İlerlemesi İçin Mevcut İklim Olgunluğunu Gösteriyor

Dice, işverenlere ve iş arayanlara sürekli değişen teknoloji ortamında paha biçilmez olabilecek teknoloji alanı hakkında en son bilgileri verir. En önemli değişiklikler genellikle en yeni teknolojiler etrafındaki becerilere olan taleptir.

“Blockchain, AI ve makine öğrenimi gibi gelişen teknolojilerin sürekli değişen beceri taleplerini yönlendirdiğini görüyoruz. En son maaş anketimizde, Hizmet Olarak Platform (PaaS), MapReduce, Elasticsearch, Amazon Redshift ve Cloudera gibi en iyi ödeme becerilerini bulduk ”dedi..

Maaşlar ve beceriler hakkında bilgi adaylara ve iş arayanlara “Zar Verileri” ve “Zar Raporu” gibi özelliklerle aktarılır. İkincisi, her ay teknoloji alanındaki en önemli değişiklikleri derler. Aralık 2017 raporu, yılın en çok talep gören becerilerinin bir grafiğini içeriyordu. Aranan beceriler, 2016 ve 2017 arasında sırasıyla% 1,017 ve% 806 oranında artan bir talep gören Docker ve React.js tarafından yönetildi..

Dice ayrıca işverenleri en etkili yeni işe alma yöntemleri hakkında bilgilendirir. George, “İşletmeler, teknik topluluklarda, hackathonlardan açık kaynak topluluklarına katkılara ve daha fazlasına kadar uzanan bir yetenek arıyor” dedi. “Belirli teknik beceriler en iyi adayları ön plana çıkarıyor ve işletmeler bu insanların kim olduklarını anlamak için bu topluluklara daha fazla dikkat ediyor.”

Bu radar altı adayları takip etmek, Dice’in değerini kanıtladığı yerdir. Zar, işverenlerin başka türlü işe alamayacakları iş arayanları bulmalarına yardımcı olabilir. Dice’in Açık Web’i, 180’den fazla sosyal web sitesinden bilgileri, aktif olarak pozisyonlar için başvuramayacak adayların profillerini oluşturmak üzere derler. Bir adayın profili toplandıktan sonra, işe alan kişilere daha sonra belirlenen adaylar için iletişim bilgileri verilir.

“Open Web gibi araçlar, istihdam edilebilecek ancak yeni fırsatları duymaya açık olan sosyal profilleri ve“ gizli mücevher ”yüzey profesyonellerini bir araya getiriyor,” dedi George.

Ve yeni çalışanlar, onları ilk etapta bu kadar çekici bir işe sokan becerileri geliştirmeye devam etmek için teşvik edilmeli ve desteklenmelidir. “İşe alındıktan sonra, işverenlerin, çalışanların bireyler için mesleki gelişim görevi gören ve şirket teknoloji stratejilerini bilgilendirebilen bu topluluklardaki çalışmalarına devam etme arzusunu desteklemeleri önemlidir” dedi..

Zar, Şirketleri BT İhtiyaçları İçin İdeal Adaylarla Eşleştiriyor

Yaklaşık 30 yıl önce kuruluşundan bu yana, DHI’nin Zarları işverenlere rekabetçi işe alımlar ve değerli becerilere sahip adayları belirleme araçları sağladı. Daha yeni yetenekler arasında, aktif olarak iş arayan yetenekli teknoloji çalışanları bulmak da yer alıyor.

Buna karşılık, adaylar becerilerine parasal bir değer katabilir ve güçlü teknoloji şirketlerinde işe alım yapan kişilerle bağlantı kurabilir.

George, “Zar sadece teknoloji uzmanlarına odaklanıyor ve işverenler Zar’da bir iş gönderdiğinde veya adayları aradıklarında, teknoloji yeteneğinden başka kimseyle etkileşime girmeyecekler,” dedi George.

DHI ve Dice değişmiş olsa da, hala temel bir misyonları var: başarı için gerekli becerileri belirlemek ve teşvik etmek. George, “Bunlar gelişmekte olan teknolojilerin oluşumunu destekleyen teknik beceriler” dedi. “İşverenler ve işe alımcılar bu becerilere sahip olan adayların maaş için ne beklediklerini ve onları cezbetmek için en önemli şeyleri anlamalıdırlar.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me