EClincher’ın Markalar ve Ajanslar için Tam Hizmetli Pazarlama Çözümü ile Sosyal Medya Varlığınızı Yönetin ve Düzenleyin

TP; DR: eClincher, markalar ve ajanslar için tasarlanmış gelişmiş yayıncılık, analiz ve işbirliği araçlarına sahip gelişmiş bir sosyal medya yönetim platformudur. Şirket, 7/24 destekle desteklenen adımların her bir adımı için uygun özelliklere sahip tüm kampanya yaşam döngüleri boyunca müşterileri destekleme görevindedir. Duyguları ve diğer etkileşim metriklerini yakalamak için mevcut tekliflerin ötesine geçmeyi planlayan eClincher, on yıllık bir başarıya daha hazırlanıyor.

24 saat sosyal medya hesaplarını izleme baskısı ve işleri daha akıllı, daha iyi ve daha hızlı yapmak için sürekli bir baskı ile, bir pazarlamacının işi hiç bitmiyor gibi görünüyor.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan küçük işletme pazarlamacılarının% 82’si sosyal medyada haftada bir ila 25 saat arasında herhangi bir yerde geçirdiklerini söyledi. Bir başka raporda, ankete katılan CEO’ların ve küçük işletme sahiplerinin üçte biri sosyal medyada daha az zaman geçirme arzusunu dile getirdi.

eClincher logosu

eClincher, sosyal medya yönetimine kullanıcı dostu bir yaklaşım sunar.

Açıkçası, özellikle KOBİ’ler için sosyal medyanın üstünde kalmak uzun bir emirdir. EClincher’deki insanlar bunu biliyor ve bu yüzden modern pazarlamacının işini basitleştirmek amacıyla sosyal medya yönetim platformlarını oluşturdular.

Hepsi bir arada çözüm, kullanıcıların sosyal ağlarda kitlelerini hızlı ve kolay bir şekilde etkileşim kurmak, izlemek ve büyütmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar.

EClincher Pazarlama ve Satış Başkanı Oded Sagee, “eClincher, sosyal medya kanallarının yönetimindeki doğal güçlükleri ve baş ağrılarını azaltırken, gönül rahatlığı sağlamakla ilgilidir” dedi. “Platform sizin için çok iş yapıyor. Sonuçta, zamandan ve paradan tasarruf ederek kaybolur, böylece stratejiniz ve ürününüz gibi daha önemli etkinliklere odaklanabilirsiniz. ”

Şirket, markaları ve ajansları kampanya yaşam döngüleri boyunca 7/24 destek ve danışmanlık hizmetleriyle desteklenen gelişmiş yayıncılık, analiz ve işbirliği araçlarıyla desteklemeye çalışmaktadır. İleriye dönük olarak, eClincher, şirketin gelecek yıllar boyunca sürekli başarı elde etmesine yardımcı olacak duyguları ve diğer etkileşim metriklerini etkili bir şekilde yakalamayı planlıyor.

Gelişmiş Yayıncılık, Analitik ve İşbirliği Araçları

Merkezi Kaliforniya Alto’da bulunan California merkezli şirket, 2012 yılında Gilad Salamander ve Tal Mikaelovich tarafından kuruldu. Şirketin hedefi, girişimcilerin ve işletmelerin, uygulanabilir analitik yoluyla sosyal medya hesaplarını sorunsuz bir şekilde izlemesine ve yönetmesine izin vermektir.

Oded, Oded pazarlamacıların hala en iyi uygulamaları ve kullanım örneklerini belirlemek için sosyal medya alanında yol aldıklarını söyledi. Sosyal medya dünyayı fırtınaya uğratmaya devam ettikçe, sosyal kanalların markaların kitleleri çekmesi ve kitle çekmesi için neredeyse sınırsız fırsatlar sağladığı anlaşıldı.

“İşletmeler, sosyal medyayı nasıl alacağını ve kitleleriyle iletişim kurmak ve iletişim kurmak için çok farklı bir kanal olarak pazarlama karmasına nasıl ekleyeceklerini anladılar” dedi..

Bir platformun hepsini nasıl yaptığını gösteren simgeler içeren resim

Platform, işletmelerin ve pazarlama ajanslarının çevrimiçi etkileşimi yönetmek için ihtiyaç duyduğu tüm araçlara sahiptir.

eClincher, sosyal medya pazarlama olgusuyla adım adım ilerleyerek, müşteri tabanını ve platformunu günümüzün en cazip pazar çözümlerinden bazılarını sunmak için geliştirdi. İçerik ve yayıncılıktan analitik ve işbirliği araçlarına kadar, platform sosyal medya pazarlamacılarının talep ettiği tüm işlevleri ve özellikleri içeren kapsamlı bir paket sunuyor.

EClincher sitesindeki yorumlar, platformun İsviçre Çakısı benzeri özellikleriyle konuşuyor.

Kurucu Jason Gordon, “Son üç yıldır, tüm sosyal medya sayfalarımızı yönetmek için 4-5 farklı araç kullandık” dedi. & Güçlü Sosyal ajansın CEO’su. “EClincher’ı inceledikten sonra, kullandığımız tüm işlev ve özelliklere sahip tek bir sistemde tek platform var gibi görünüyor.”

Bugün, eClincher hizmetlerini ek SEO ve dijital pazarlama yollarını içerecek şekilde genişletiyor. “Araçlara ve platforma sahip olduğumuzdan, genel olarak çevrimiçi mevcudiyete de yardımcı olabiliriz,” dedi Oded. “Sosyal kesinlikle işlettiğimiz teknolojilerin ve kanalların çoğunluğu, ama biz ayrıldık.”

Tüm Kampanya Yaşam Döngülerinde Müşterileri Destekleme

eClincher özelliklerini platformun kullanıcılara gerçekleştirme yetkisi veren altı eyleme ayırır: dinleme, oluşturma, yayınlama, ilgi çekici, analiz etme ve işbirliği yapma. Oded, her özelliğin eşit derecede önemli olduğunu söyledi.

Dinleme, sosyal medyada hedef pazarınızı, sektör trendlerinizi ve rekabetinizi izlemeyi ifade eden geniş bir terim olduğunu söyledi. Herhangi bir sosyal medya pazarlamacısının stratejisinin önemli bir parçasıdır ve eClincher markalarınızı ve ürünlerinizi ifade eden tartışmaları, sözleri ve hashtag’leri takip etmek için araçlarla bunu kolaylaştırır.

Oded, “Pazarlarınızda, özellikle rakiplerinizle birlikte nelerin trend olduğunu bilmek istiyorsunuz ve bu platformumuzun büyük bir parçası – tüm sosyal medya kanalları ve genel olarak web üzerinden tek bir yerde veri toplamanızı sağlıyor” dedi..

eClincher ayrıca, iyileştirme için önerilen içerik yayınları, ücretsiz resim ve videolar içeren zengin medya kitaplıkları ve Canva ve Giphy gibi yaratıcı araçlarla entegrasyonlar da dahil olmak üzere çevrimiçi içerik oluşturma araçları sunar..

Platformun yayın araçları kullanıcılara önemli ölçüde zaman (ve baş ağrısı) kazandırır.

“İçeriğinizi oluşturabileceğiniz ve planlayabileceğiniz bir konum sağlıyoruz,” dedi Oded. “Facebook, Twitter ve LinkedIn’e ayrı ayrı giriş yapmak ve anlamaya çalışmak yerine her şeyi tek bir konumdan yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, düzenleme araçlarımız görüntüleri her kanala uyacak şekilde düzgün şekilde şekillendirmenize yardımcı oluyor. ”

Etkileşim açısından, eClincher diğer görevlerin yanı sıra gönderileri beğenmek, hesapları takip etmek, yorum yapmak, soruları yanıtlamak ve yeni bağlantıları kabul etmek için tüm sosyal medya hesaplarında takipçilerle, kullanıcılarla ve müşteri adaylarıyla etkileşime girmeyi kolaylaştırır. Canlı sosyal yayınlar ve kolay erişim için favori yayınları işaretleme özelliğiyle, araç etkileşimi çok daha az zorlaştırır.

İzlediğiniz etkinlikten içgörü elde etmek için eClincher’ın analiz panosu ve özelleştirilmiş raporlar temel araçlardır. Oded, “Sosyal medya kanallarınızda neler olup bittiğinin hızlı bir analizini ve anlaşılmasını sağlayan sindirilebilir, özelleştirilebilir raporlar oluşturuyoruz” dedi. “Her şey basitlik ve verimlilikle ilgili.”

Son olarak, şirketin işbirliği araçları, sosyal medya ekiplerinin ve müşterilerinin içerik üzerinde birlikte çalışmalarına, onay süreçlerinde ilerlemelerine, görev atamalarına ve zamanlama oluşturmalarına yardımcı olur..

Sağlam Teknoloji, 7/24 Destek ve Şeffaf Fiyatlandırma

Oded, eClincher şirketinin misyonunu üç temel ayağa dayandırıyor: teknoloji, destek ve şeffaflık.

Örneğin şirket, katı düzenleme ve güvenlik gereksinimlerine uyurken birinci sınıf bulut altyapısında bulunan gelişmiş Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) teknolojisiyle gurur duymaktadır. Lider sosyal medya kanalları ile ortaklıklar sayesinde, şirket aynı zamanda en son teknolojileri kolayca takip edebiliyor..

Oded, “Kesinlikle teknolojinin ilk yaklaşımı, platformun sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve sorun olmadığından emin oluyor” dedi..

Danışmanlık çalışmaları da dahil olmak üzere müşteri desteği çok yakın bir zamanda geliyor – ABD’li tüketicilerin% 44’ünün kötü hizmet aldıktan sonra işlerini başka bir yere götüreceğini düşünen anlayışlı bir strateji. Son raporlar, trendin yakında ivme kaybetmeyeceğini gösteriyor: 2020’ye kadar, müşteri deneyiminin tüketiciler için maliyetten, hatta ürünün kendisinden daha değerli olması bekleniyor..

Oded, “Burada destek konusunda Amazon gibiyiz diye içten içe şaka yapıyoruz” dedi. “Zamanının% 80’ini danışmanlık işine harcayan ve müşterilerimize sofistike bir şekilde nasıl çalışacakları konusunda rehberlik eden 7/24 destek ekibimiz var.”

Son olarak, Oded, müşterilerin fiyatlandırma söz konusu olduğunda eClincher’ın şeffaflık konusundaki taahhüdünü takdir ettiğini söyledi. “Tek bir gizli maliyeti olmadan çok ayrıntılı ve çok şeffaf” dedi..

Yayınlamanın ve İzlemenin Ötesinde: Duyguları Yakalamak

Gelecek söz konusu olduğunda, eClincher ve müşterileri için bakış açısı yadsınamaz derecede parlak.

Oded, eClincher’ın pazarlamacıların hem olumlu hem de olumsuz etkileşimleri daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri için kitle duygularını ölçen bir özellik yayınlamaya hazırlandığını söyledi.

Sonuçta, sosyal medya pazarlamasının temel ilkelerinden biri asla bir müşteriyi görmezden gelmek değildir.

“İnsanların gerçek zamanlı olarak katılım çabalarının daha iyi bir resmini elde etmelerine yardımcı olmak için kullanabileceğimiz çok fazla veri var” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me