Episerver, Kaliteli İçerik, e-Ticaret ve Pazarlama Deneyimleri Oluşturmak İçin Dünya Çapında 25 Yıllık Yetkili İşletmeyi Kutluyor

TP; DR: Episerver, dünya çapındaki işletmelere dijital içerik yönetimi, e-ticaret ve çok kanallı pazarlama kaynakları sunan bir yazılım sağlayıcısıdır. Episerver Dijital Deneyim Bulutu aracılığıyla şirket, dijital liderlere tek bir platform üzerinden çeviklikle çalışırken markalarını farklılaştırmalarını sağlıyor. Şirket hepsi bir arada bulut yeteneklerini geliştirmeye devam ettikçe, markaların pazarlanma süresini kısaltmasını ve yatırım getirisini artırmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Dijital pazarlamanın geleceği söz konusu olduğunda, bir şey açık bir şekilde açıktır: Tek bedene uyan bir yaklaşım artık onu kesmeyecek.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki yetişkinlerin% 90’ı pazarlama kampanyalarında içerik kişiselleştirilmesine karşı olumlu bir tutum sergiliyor. Strateji, uygulama içi ve web sitesi kişiselleştirmesinin faydaları olarak artan dönüşüm oranlarını ve e-ticaret gelirini belirten pazarlama uzmanları için de aynı derecede çekici..

Ancak bireyselleştirilmiş müşteri deneyimleri ince havadan görünmüyor – diğer varlıkların yanı sıra veri, analiz ve teknik bilgi gerektiriyorlar. Konuları daha karmaşık hale getirmek için, kampanyalar ölçeklenebilir, uygun maliyetli olmalı ve yararlı olduklarını kanıtlamak için derhal yürütülmelidir.

Episerver logosu

Episerver, iş akışlarını kolaylaştırmak için içerik, e-ticaret ve pazarlamayı bir araya getirir.

Neyse ki, Episerver gibi şirketler, pazarlamacıların her bir benzersiz ziyaretçiye hızlı ve verimli bir şekilde, özellikle de BT ekiplerine güvenmeden uyarlanmış çarpıcı deneyimler yaratmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak için otomasyonun gücüne dönüyor. Episerver Dijital Deneyim Bulutu ile kullanıcılar içeriği, ticareti ve pazarlama analizlerini tek bir ekranda bile yönetebilir.

Episerver Dünya Çapında Ürün Başkan Yardımcısı Justin Anovick, “Sağladığımız tüm araçlar ve yetenekler, ister günlük olarak bir şeyler yapmaya veya yepyeni bir kampanya başlatmaya çalışıyor olsunlar, müşterilerin pazara sürelerini kısaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır” dedi. “İşletmelerin eskisinden daha farklı bir düzeyde rekabet etmelerine yardımcı olmaktan her zaman heyecan duyuyoruz.”

1994 yılında kurulan Episerver, kişiselleştirilmiş web ve e-ticaret siteleri oluşturmak için şirketin teknolojisine bağımlı olan dünya çapında pazarlamacılara, web editörlerine ve satıcılara hizmet vermek için büyüdü. Şirket bu yıl 25. yılını kutlarken hedefi, müşterilerin ilgi çekici dijital deneyimler yaratmasını kolaylaştıran araçlar sağlamaya devam etmek..

Episerver Dijital Deneyim Bulutu: Tek Platformlu Bir Çözüm

Dijital içeriği, ticareti ve pazarlamayı tek bir ekranda birleştiren ilk platform olan Episerver Digital Experience Cloud, benzersiz iş ve finansal avantajlar sağlıyor. Çözümün hepsi bir arada doğası, pazarlamacıların varlıklarını yönetmek için daha az zaman ve temel yetkinlikleri üzerinde daha fazla zaman harcamasına olanak tanır – kullanıcı deneyimini iyileştirmek, satılan içerik oluşturmaya odaklanmak ve pazarlama stratejilerine zaman harcamak da dahil.

Episerver tarafından Ağustos 2018’de yaptırılan Forrester Toplam Ekonomik Etki araştırmasına göre, içerik ve ürün yönetimi güncellemeleri platform kullanılarak çok daha kolay. Ankete katılan şirketler, kullanıcı yükünün azalması ve dijital varlıkları platformlar arasında yönetme kabiliyeti nedeniyle geliştirme çabalarını ortalama% 50 oranında azaltabileceklerini bildirdi.

Ayrıca kuruluşlar, Microsoft Azure’da barındırılan Episerver’ın ölçeklenebilir, tam olarak yönetilen Dijital Deneyim Bulutu’nun şirket içi çözümlere kıyasla önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağladığını bildirdi. Forrester, yıllık 352.000 $ ‘dan fazla verimlilik artışı tahmin ediyor ve üç yıllık bir sürede toplam 1 milyon $’ dan fazla tasarruf sağlıyor.

Son olarak Forrester çalışması, Digital Experience Cloud’u kullanan kuruluşların platformun yapay zeka tabanlı kişiselleştirmesinden önemli ölçüde yararlandığını ve bu sayede benzersiz müşteriler için alakalı içerik sunmalarını sağladı. Sonuçta, Episerver’ın dijital ticaret senaryolarındaki AI teknolojisi, ilk yıl olarak müşteriler için 3,7 milyon dolar ekstra gelir sağladı.

“Yapay zeka ve makine öğrenimi ile, anekdotsal olarak veya manuel kurallar yerine veri höyüklerini kullanarak içeriğinizi daha kesin bir şekilde kişiselleştirebilirsiniz” dedi..

Kuruluşunuzun Episerver ile ne kadar tasarruf edebileceğini keşfetmek için şirket, web sitenizde çalışan editörlerin ve geliştiricilerin sayısına göre yararlı bir hesap makinesi sağlar. Episerver sitesinde ayrıca gelirdeki olası artışları belirlemek için benzer bir hesap makinesi bulunmaktadır.

Çeviklikle Çalışın ve Markanızı Farklılaştırın

Justin, birçok Episerver müşterisinin endüstri devleriyle rekabet etmek için şirketin yardımını aradığını söyledi.

“Günün sonunda, müşterilerimiz Amazon’un işlerini ele geçirmesinden endişe ediyorlar” dedi. “Neye karşı savaştıklarının farkındalar ve işimiz onların hızlı hareket etmelerine yardımcı olmak. Yeni güncellemeler almak için geliştiricilere güvenme günleri geride kaldı. ”

Son üç yıldır, Episerver, değişen tüketici beklentileri hakkında rapor vermek ve daha iyi e-ticaret deneyimleri oluşturmaya yardımcı olmak için dünya çapında 4.500 çevrimiçi alışverişçiyi araştırdı. Bu yılki raporda, “Ticareti Yeniden Canlandırmak: Dijital Alışveriş Deneyimlerinin Öne Çıkan İlkeleri”, Amazon gibi pazar yerlerinin rekabeti reddediyor.

Episerver Hakkında

Şirket, dünyanın önde gelen markalarından bazılarıyla güvenilir bir ün kazanmıştır..

Episerver’ın araştırmasına göre, tüketicilerin% 61’i fiyatlandırma seçeneklerini tartmak için Amazon gibi pazarları arıyor ve yarıdan fazlası (% 58) ürün seçimleri için bunu yapıyor. Ayrıca, çevrimiçi alışveriş yapanların% 87’si bir marka veya perakendecinin sitesinde bulduklarını Amazon ile karşılaştırıyor.

Amazon’un ürün tekliflerinin baskınlığına ve genişliğine rağmen, küçük işletmeler hala gelişme şansına sahiptir. Episerver raporuna göre, püf noktası, tipik içeriksiz işlemin ötesine geçen entegre içerik pazarlaması ve müşteri deneyimi teknikleri ile tüketicilerle kişisel bağlantılar geliştirmektir..

Neyse ki, araştırmalar, Forrester çalışmasındaki birkaç görüşmeci Dijital Deneyim Bulutu’nu kabul ettikten sonra müşteri memnuniyetini ve net destekçi puanlarını artırdığını bildirdiği için Episerver’ın bu alanda bir fark yaratabileceğini gösteriyor..

Yeni, Hazır Bulut Özellikleri

İleride, Episerver, çoğu durumda müşterilerin üçüncü taraf sağlayıcıları işe alma ihtiyacını ortadan kaldıran hepsi bir arada çözümler geliştirmeye devam etmek için stratejik karar aldı.

Justin, “Bir içerik dağıtım ağı (CDN), güvenlik izleme, çoklu ortamlar, diğer bölgelerde dağıtım yeteneği dahil ediyoruz” dedi. “Müşteri için değer varsa, bu teknik parçalar için ödeme yapmalarını istemiyoruz – hepsi teklifimizin bir parçası. Sallanacak tek el biziz. ”

Episever, bu paket anlaşmasının bir parçası olarak platformunun güvenliğini sağlamaya kararlıdır – çoğu durumda, müşteri hizmetin varlığından haberdar olmasa da. Şirket, müşterilere tehditleri azaltmak için mevcut mekanizmalarla yapısal olarak sağlam bir ortam sağladığından emin olmak için Azure Application Insights’daki ekiplerle çalışmak için sayısız saat harcadı..

Justin, “Geçen yıl müşteriye ulaşmadan 905 milyon tehdidi engelledik” dedi. “Bu kritik öneme sahip, çünkü siteniz çalışmıyorsa dünyadaki tüm özellikler önemli değil.”

Yerleşik teknik avantajlara ek olarak, Episerver gelişmiş kişiselleştirme ve müşteri yolculuğunun iyileştirilmiş görselleştirilmesi gibi şeylerle değer sağlamaya devam edecek – Justin müşterilerin sıkça talep ettiklerini söyledi.

Sürekli gelişme söz konusu olduğunda sadece bir uyarı var. “Kalite önemlidir,” dedi Justin. “Üç yıl boyunca geçerli olmayacak bu whiz-bang yeni özellik için kaliteden asla ödün vermeyeceğiz çünkü müşterilerimizin şu anda ürünlerimizden değer elde etmelerini istiyoruz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me