iceaddis: Etiyopya’da Teknoloji Tabanlı Girişimci Bir Ekosistem İnşa Eden Bir Başlangıç ​​İnkübatörü

TP; DR: Etiyopya’nın ilk inovasyon merkezi olan iceaddis, yeni başlayanlara verdiği destekle teknoloji tabanlı girişimciliği teşvik etmek için çalışıyor. Kuruluşun ice180 kuluçka programı, yerel toplulukları etkileyen sorunları çözmek amacıyla yüksek potansiyelli girişimlere rehberlik, koçluk, eğitim ve ağa maruz kalma olanağı sağlar. İlerideki hedefler bölgesel olarak genişlemek ve kamu-özel sektör ortaklıklarının kaynaklarından yararlanmakla birlikte, iceaddis Etiyopya’daki ekonomik büyüme üzerinde gerçek bir etki yaratmayı hedefliyor.

İnternet penetrasyonu – bir ülkenin web’i kullanan nüfusunun yüzdesi – dünya çapında büyük farklılıklar gösterir. 2019 itibariyle, Kuveyt en yüksek orana (% 99,6) sahipken, Kuzey Kore spektrumun karşı ucunda yer alıyor ve ülkenin otoriter yönetimi nedeniyle neredeyse hiç internet yok.

Afrika, coğrafi bölgeye göre yaklaşık% 40 ile en düşük internet penetrasyonuna sahiptir. Kıta içinde, Etiyopya’nın% 18,6’lık internet penetrasyon oranı, kısmen yoğun şekilde düzenlenmiş telekomünikasyon pazarı ve devlet tarafından sipariş edilen internet kesintileri nedeniyle Kenya’nın% 89,8’ine kıyasla azalıyor.

Ancak Etiyopyalı teknoloji girişimcileri pozitiflere bakmayı seçiyor. Örneğin,% 18,6’lık bir internet penetrasyon oranı, ülkenin 110 milyondan fazla nüfusa sahip nüfusu düşünüldüğünde, hâlâ 20 milyondan fazla İnternet kullanıcısına eşittir. Ufukta gelecek vaat eden düzenleyici reformla, sektördeki büyümenin patlaması gerçek bir olasılık.

Markos Lemma, iceaddis şirketinde Co-Founder & CEO ve company logo

Markos Lemma, Kurucu Ortak & CEO, Etiyopya’nın ilk teknoloji kuluçka makinesi iceaddis’e içten bir bakış attı.

Teknoloji tabanlı girişimcilik ülkenin gündemindeki konumunu sağlamlaştırmaya devam ederken, Etiyopya’nın ilk inovasyon merkezi olan iceaddis, yerel girişimler için canlı bir ekosistemi teşvik etmek için çalışıyor.

Kurucu Ortak Markos Lemma, “Aslında teknoloji girişimleri için tek noktadan bir dükkanız” dedi. & İceaddis CEO’su. “Teknik araçlar, pazarla ilgili veriler, çalışma alanları ve bir teknoloji şirketi kurmak için ağ geçidi görevi gören bir kuluçka programı sağlıyoruz.”

Kuluçka programı ice180, yerel toplulukları etkileyen sorunların ele alınmasına yardımcı olmak için yüksek potansiyelli girişimlere rehberlik, koçluk, eğitim ve ağa maruz kalma olanağı sağlar. Bölgesel genişlemeye odaklanan manzaralar ve kamu-özel sektör ortaklıklarının kaynaklarından yararlanmayı planlayan iceaddis, nihayetinde Etiyopya’daki ekonomik büyümeyi hızlandırmayı hedefliyor.

Çalışma Alanının, Atölyelerin ve Danışmanlığın Verilmesi

Markos, 2011 yılında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunan iceaddis’i kurdu. O zamanlar Etiyopya sakinlerinin sadece% 0.4’ünün internete ve ekonomik büyüme, şeffaflık ve bilgi erişimi açısından önemli faydaları vardı..

Başlangıçtan itibaren iceaddis, araştırmacıları, girişimcileri ve geliştiricileri yerel sorunlara teknolojik çözümleri teşvik etmek için bir araya getirerek inovasyonu teşvik etmeyi amaçladı (sonuçta buz, yenilik, işbirliği ve girişimcilik anlamına geliyor).

İnovasyon merkezi, sıfırdan bir teknoloji girişimcisi topluluğu oluşturmaya çalıştığı Etiyopya’da türünün ilk örneği oldu..

iceaddis üyeleri

Iceaddis topluluğu geniş çalışma alanı ve iş kaynaklarına sahiptir.

Markos, “Başlangıçta, Etiyopya ekonomisindeki girişimlerin rolünü ve yerel zorlukları ele almak için ne tür ürün, hizmet ve gelişmekte olan pazarları takip edebileceğimizi inceledik” dedi. “Etiyopya’da teknoloji tabanlı bir girişimcilik ekosistemi kurma vizyonumuz var ve geçen yıl üzerinde çalıştığımız da bu.”

Etiyopya pazarı, girişimcilerin üstesinden gelmesi gereken birçok zorluk sunuyor. Kenya ise, kıtadaki finansal inovasyonda liderdir. Ülkenin çığır açan mobil para hizmeti M-Pesa, büyük bir başarı elde etti ve finansal katılımı artırdı.

Telekom altyapısı, finansal düzenleme ve federal iş politikaları konusundaki zorluklar Etiyopya’da da yüksek internet fiyatlarında olduğu gibi benzer ilerlemeyi durdurdu.

Markos, “1 Mbps DSL internet bağlantısı için Etiyopya’nın fiyatları dünyanın en pahalı fiyatları arasındadır” dedi. “Neyse ki, mobil erişim daha uygun fiyatlı ve daha ucuz hale geliyor ve bazı sağlayıcılar son birkaç ayda maliyetleri yaklaşık% 50 oranında azalttı. Bu, internet penetrasyonunun artmasına yardımcı olacaktır. ”

İce180 Programı: Yerel Sorunlara Yönelik Yardım

İceaddis ortalama olarak gelecek vaat eden Etiyopyalı girişimlerin fikrini, prototipini, geliştirilmesini ve ölçeklenmesini kolaylaştırmayı amaçlayan ice180 kuluçka programı ile yılda 10 girişim gerçekleştiriyor. Her başlangıç, rehberlik, eğitim, kişisel koçluk ve ağ oluşturma olmak üzere 180 gün veya yaklaşık altı ay boyunca program desteği alır.

Hizmetlere ayrıca ürün geliştirme desteği, yönetici desteği, satış konuşmaları, ürün lansmanları, etkinlikler ve bağış toplama da dahildir. Çalışma alanları kahve, çay, mutfak, kilitli dolaplar, sınırsız internet, salon alanları ve veranda gibi olanaklarla donatılmıştır. Tüm hizmetler, birkaç koşulda kuluçka programı üyeleri için ücretsiz olarak sağlanmaktadır..

50Lomi, 3BL ve AddisInsight logoları

iceaddis, 50Lomi, 3BL ve AddisInsight dahil olmak üzere birkaç girişimin yerden kalkmasına yardımcı oldu.

Markos, “Genel olarak, amiral gemisi inkübatör programımızın sonunda başlangıçlardan iki şeye ihtiyacımız var” dedi. “Birincisi, ürün veya hizmetlerini 180 gün içinde pazara sunmaları gerekiyor. İkincisi yatırım hazırlığı – şirketler bittikten sonra ürünü potansiyel bir yatırımcıya sunmaya hazır olmalı. ”

Şirket, yeni başlayanları programdan mezun olduktan sonra izlemeye devam ediyor, ancak şimdilik çabalar, yeni başlayanları hızlandırmak yerine yerden kaldırmaya odaklanıyor.

Markos, “Şu anda şirket büyümesini iyileştirmek için hizmet vermiyoruz” dedi. “Elbette istiyoruz, ancak pazar henüz hazır değil – kuluçka hizmetlerine hala büyük bir ihtiyaç var.”

Bugüne kadar, iceaddis topluluğu 43 girişim, beş girişim ve 10.000’den fazla kişiden oluşuyor. Birkaç işletmenin gelişmesine yardımcı oldu. Bunlar arasında 50Lomi ve kurumsal kaynak planlama platformu; 3BL, kırsal evlere ve çiftliklere su sağlayan kar amaçlı bir organizasyon; ve AddisInsight, bir dijital haber platformu.

Düzenleyici Reform ve Yatırım Fırsatlarını Savunmak

Markos, 2018’de seçilen Etiyopya Başbakanı ve Nobel Ödülü sahibi Abiy Ahmed’in ekonomik ve siyasi reform açısından büyük adımlar attığını söyledi..

“Yeni yönetim son iki yılda genel yönü ve zihniyeti değiştirdi ve ilk reformlardan biri telekom sektörünü ele aldı” dedi. “Daha gidecek çok yolumuz var, ancak bazı ilerlemeler kaydedildi.”

Haziran 2019’da Başbakan, Etiyopya’nın devlet tarafından işletilen telekom tekeli Ethio Telecom’un% 30 ila% 40’ını satarken, şirketi özelleştirme stratejisinde dağıtacağını duyurdu. 2020 Etiyopya genel seçimleri, bu yılın 29 Ağustos’ta yapılacak ve bu da daha fazla reformun önünü açacak.

Markos, Etiyopyalı girişimciler için iş kolaylığı açısından ilerleme kaydetmeyi umduğunu söyledi. Örneğin, işletme tescili hakkındaki mevcut politikalar bir açılışın kapanmasını ve bir başkasının gereksiz yere gereksiz hale getirilmesini sağlar.

“Girişimcilerin ürün pazarına uygun olup olmadıklarını görmeleri gerekiyor ve eğer değilse, bir sonraki şeye geçmek istiyorlar, ancak bir şirketi kapatmak çok zor – bazen süreç federal politika nedeniyle üç yıla kadar sürebilir, Dedi. “Bu Başbakanın ele almaya başladığı bir şey.”

Bu arada iceaddis, Etiyopya’daki yatırım ağı sınırlı olduğu için desteklediği teknoloji girişimleri için finansman fırsatları yaratmak için çalışıyor.

Markos, “1.000 $ ‘a kadar mikro finansman fırsatları ve özel sermaye şirketlerinden daha büyük yatırımlar var – ancak bunlar genellikle 1 milyon $’ dan başlıyor ve tarımsal işleme ve imalat sektörlerine odaklanıyorlar.” Dedi. “Teknoloji girişimlerimiz 10.000 ile 250.000 dolar arasında bir şey arıyor ve şu anda hiç kimse bu hizmeti vermiyor.”

Bu zorlukların üstesinden gelmek için iceaddis, yabancı yatırımcılardan yararlanıyor ve ayrıca dış yardım olmadan bir iş kurmanın bir yöntemi olan önyüklemeyi teşvik ediyor.

“Bu yüzden temel gereksinimlerimizden biri, ürünlerini kısa bir süre içinde piyasaya sürmek zorunda kalmalarıdır – böylece hizmetlerinden para kazanmaya başlayabilirler” dedi..

Sıradaki: Bölgesel Genişleme ve Kamu-Özel Ortaklıkları

Organizasyonun ileride yoğun bir geleceği var. Iceaddis şu anda icehawassa’nın lansmanı ile büyümeyi planlıyor ve telekomünikasyon sektörü büyümeye devam ettikçe ek yerler planlıyor.

Iceaddis ayrıca kamu-özel sektör ortaklıklarını bölgede girişimci kuluçka ve ivme için sürdürülebilir fırsatlar olarak araştırıyor.

Markos, “Bunun dışında Etiyopya’da bazı tek boynuzlu at teşebbüsleriyle sonuçlanmayı umuyoruz” dedi. “Ülkede yeni girişimleri desteklemeye devam ederken, bu bizim en büyük vizyonumuz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me