Intermedia Unite ™ ile Artan Verimlilik ve İşbirliği – Bulut Tabanlı İletişim İşletmelerin Gelişmesine Nasıl Yardımcı Olur

TP; DR: Intermedia, dünya çapında 100.000’den fazla kuruluşa ve 6.000 ortağa, işletmelerini yürütmek ve büyütmek için ihtiyaç duydukları temel araçları sağlar. Şirketin birleşik iletişim ve işbirliği platformu Intermedia Unite ™, bir müşterinin telefonunu, video konferansını, ekran paylaşımını ve dosya yönetimi sistemlerini kesintisiz, bulutla çalışan bir deneyimde birleştirir. UC Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark Sher, Intermedia Unite’nın üstün güvenilirlik ve desteğe olan bağlılığının, işletmeleri daha verimli ve verimli çalışmaya nasıl teşvik ettiğini bizimle paylaştı.

Hepimiz yapay zeka ve makine öğrenimi gibi her gün manşet gibi görünen teknoloji terimlerini duyduk. Ancak, modern pazarda gerçekten neyin başarıya ulaştığından bahsederken, Mark Sher, şirketinin hizmetleri olmadan birçok işletmenin ve teknolojinin var olmayacağını biliyor.

“Hizmet olarak Birleşik İletişim (UCaaS) iş iletişimlerinin geleceğinin merkez üssü” dedi. “Her şeyi işe yaratan şey budur.”

Yirmi yıldan uzun bir süredir Intermedia, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve onlara hizmet veren yönetilen servis sağlayıcılara ve katma değerli satıcılara güvenilir ve iyi desteklenen iletişim ve işbirliği sistemleri sağlamıştır. Intermedia Unite’ın bulut destekli telefonu, video konferansı ve dosya paylaşım sistemleri sayesinde işletmeler sorunsuz ve güvenli bir şekilde bilgi paylaşabilir ve iş arkadaşlarınızla ve müşterilerle bağlantı kurabilir.

Mark, Intermedia Unite’nin birbiriyle ilişkili olmayan birkaç uygulama aracılığıyla iletişim kurmak ve işbirliği yapmak yerine, bir şirketin sistemlerini çok çeşitli müşteriler ve dahili süreçlerle rezonansa giren birleştirilmiş bir pakette basitleştirdiğini söyledi..

UC Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Mark, “Bulduğumuz şey, her işletmenin kendine özgü iş akışlarına ve kendi benzersiz iş yapma yollarına sahip olmasıdır” dedi. “Amacımız onlara sadece ihtiyaç duydukları şekilde tüketebilecekleri bir hizmet paketi sunmak değil, aynı zamanda her şeyin birlikte çalışmasını sağlamak. Hepsini tek bir kullanımı kolay parça halinde bir araya getirmeye çalışıyoruz. ”

Intermedia Hikayesi: Web Hosting’den Cloud Exchange ve Ötesine

Başlangıçta 1990’larda bir web barındırma şirketi olarak başlatılan Intermedia, kısa süre içinde barındırılan Microsoft Exchange için ilk sağlayıcı olmaya başladı – ve hızla 1 milyondan fazla müşteri topladı.

“Intermedia, Exchange’i almak, onu buluta taşımak ve etrafında bir paket oluşturmak konusunda gerçekten iyiydi, böylece yöneticiler yapmaları gereken şeyleri kolayca yapabilirler,” dedi Mark.

Intermedia Unite logosu ve Mark Sher resmi

Intermedia Unite ve Mark Sher, işletmelere ve iş ortaklarına iletişimlerini kolaylaştırma ve basitleştirme konusunda yardımcı olur.

Kurumsal BT satın alımlarının% 70’inin veya daha fazlasının yönetilen hizmet ortakları ve katma değerli satıcılar gibi kanal ortaklarından geçtiğini fark eden Intermedia, güçlü pazara gitme stratejisini belirledi ve ortakların Intermedia ile başarılı olmasına yardımcı olacak belirli özellikler ve araçlar geliştirdi dedi Mark. Örneğin, ortaklar kendi markaları altında beyaz etiketli Intermedia hizmetlerini satabilir ve destekleyebilir.

Intermedia’nın küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşteri tabanı e-posta hizmetlerini buluta taşıdıktan sonra, şirket daha fazla iletişim ve işbirliği aracının izleyeceği doğal ilerlemeyi fark etti.

Mark, “İletişim ve işbirliklerini buluta taşımak istedikleri çok mantıklı görünüyordu ve her ikisini de yapan sağlayıcı olmalıyız,” dedi Mark.

Intermedia zaten bir bulut iş telefonu veya özel şube santrali (PBX) sistemi sundu. Ve şirket, Şubat 2018’de pazara giren Intermedia Unite’ı geliştirmek ve başlatmak için yıllar geçirdi.

“Gerçekten eğlenceli bir yolculuktu,” dedi Mark. “İnsanlar daha hareketli ve binyıllar iş gücünün büyük bir parçası haline geliyor. İşbirliği yapmak zorunda oldukları ihtiyaçlar, işletmelerin nasıl iletişim kuracakları konusunda en büyük itici güçlerden biri haline geliyor. ”

Intermedia Unite ™ Endişesiz İletişim Nasıl Sağlar?

Günlük iş operasyonlarını yürütmek için çeşitli yazılım programları kurmak ve yönetmek yerine, Intermedia müşterilerin tüm kullanıcıları ve işlevleri tek bir kontrol panelinden denetlemelerini sağlar. Intermedia Unite çok çeşitli iletişim ve işbirliği araçlarını kapsar:

  • PBX telefon sistemi
  • Masaüstü ve mobil uygulamalar
  • Uzak ofis
  • Faks
  • Ekran paylaşımı
  • Durum ve uygunluk durumu
  • Video konferans
  • Dosya yedekleri ve işbirliği

Mobil cihazlar ve kurumsal düzeyde telefon sistemleri arasındaki kusursuz entegrasyon, işletmelerin ek altyapıya yatırım yapmadan daha verimli olmalarını sağlar. Mark, iletişim ve işbirliği endüstrisindeki rakiplerin müşterilerin paradan tasarruf etmesine ve üretkenliği ve işbirliğini artırmasına yardımcı olacağını söylese de, Intermedia’nın işe alım, güvenilirlik ve desteğe yaptığı yatırımlar müşterileri çekmeye devam ediyor.

“Bu alana gerçekten inanıyoruz” dedi. “Şirketlere yardımcı olabileceğimize inanıyoruz ve pazarı tanıyoruz. İnsanlar uzun zamandır birleşik iletişim içinde olsalar da, piyasa hala gelişmeye başlıyor. Bunun bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız. ”

High-Touch Katılım, Sorunsuz ve Güvenilir Dağıtımlar Sağlar

Mark’a göre, yeni müşterilerin Intermedia Unite’da başlatılmasının en önemli adımlarından biri, önce kuruluşun ağının yüksek kaliteli ses ve video trafiğine hazır olduğunu test etmek ve doğrulamaktır..

“E-posta, web aramaları ve bunun gibi şeyler için ağınızın mücadele edip etmediğini fark etmeyebilirsiniz” dedi. “Ancak ağınız üzerinden video konferans, ekran paylaşımı veya telefon görüşmesi yaparken bu sorunlar son derece dikkat çekici ve rahatsız edici olabilir.”

Intermedia destek ekiplerinin görüntüsü

Intermedia ve ortakları müşterilerin memnun kalmasını sağlamak için işe alım sürecine büyük yatırımlar yapıyor.

Intermedia ve bayi ortakları, ağı test etmek ve barındırılan bir telefon sistemini simüle etmek için VoIP Scout adlı özel bir uygulama dağıtacak.

Mark, “Ağımıza ve ağınıza üç iş günü boyunca simüle edilmiş telefon görüşmeleri yapıyoruz” dedi. “Size gecikmeye, titremeye, paket kaybına ve kalitesizliğe yol açabilecek diğer şeylere bakacak bir nihai rapor vereceğiz. Ortaklarımızın, müşterilere yardımcı olabileceklerinden emin olmak için kullandıkları çok değerli bir araçtır. Hizmeti dağıttıklarında işe yarayacak ve yüksek kalitede olacak. ”

Bir ağ testi geçtikten sonra müşteriler, kullanıcı bilgilerini girmek ve istedikleri telefon modellerini seçmek için çevrimiçi portalı ziyaret edebilir.

Mark, “Bu telefonları doğrudan size yapılandırıp gönderiyoruz,” dedi. “Telefonları bağlayacak, çağrılarınızı selamlayan ve yönlendiren otomatik görevlendiricinizi ayarlayacaksınız ve işiniz bitti. Telefonlar tamamen tak ve çalıştır özelliğine sahiptir; telefonlarımızdan birini yönlendirmek yönlendirici veya ağdan daha kolaydır. ”

Üstün Güvenilirlik ve Destekle Müşterileri Memnun Etme

Mark’ın söylediği gibi, Intermedia’nın iş felsefesi müşterilere yardımcı olmak ve güvenebilecekleri hizmetler sunmakla ilgilidir..

“Bunları doğru yapamazsak, çok fazla müşterimiz olmayacak – kaç tane harika özelliğe sahip olduğumuza bakılmaksızın her zaman inandık” dedi. “Güvenilirliğinizi ve desteğinizi doğru şekilde alamıyorsanız, önemli olmayacaktır.”

Yüksek kullanılabilirlikli bulut altyapısı ile Intermedia% 99,999 çalışma süresi vaat ediyor. Bu ayda sadece 26 saniyelik kesinti süresine denk geliyor.

“Ve biz meşru bir şekilde vurduk,” dedi Mark. “Her ay raporları görüyorum ve çoğu zaman bundan daha da iyi yapıyoruz. Her telefon görüşmesi için her gün, her hafta, her ay orada olmalıyız. ”

İşin müşteri desteği tarafında Mark, gururla üst üste iki yıllık J.D. Intermedia’nın yüksek kaliteli ve duyarlı teknik yardımını onaylayan gücü gururla işaret ediyor.

“Bu tür bir geçerlilik gerçekten iyi olmak için ne kadar çok çalıştığımız konusunda çok şey söylüyor” dedi. “Bu düzeyde bir başka bulut şirketi bulmakta zorlanıyorsunuz.”

Destek ve güvenilirlik konusundaki mükemmellik Intermedia için özellikle kritik önem taşıyor çünkü şirket ve müşterileri aylık bazda çalışıyorlar – müşterinin belirli bir süre boyunca yapışacakları çok yıllı sözleşmeler veya garantiler yok.

Mark, “İşinizi her telefon görüşmesinde kazanmak zorunda olduğumuza inanıyoruz” dedi. “Eğer işimizi yapmadıysak, işini hak etmiyoruz. Size kanıtlayalım. Sizi her gün, ihtiyacınız olan değeri, özellikleri, hizmetleri ve desteği verebileceğimize ikna edelim. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me