iThenticate: Yayın Öncesi İntihal Tespit Ederek Kuruluşların İtibarlarını Korumasına Yardımcı Olan Bulut Tabanlı Bir Platform

TP; DR: Turnitin tarafından oluşturulan iThenticate, içeriğin yayınlanmadan önce özgünlüğünü sağlamak için kullanılan kapsamlı, web tabanlı bir intihal önleme aracıdır. Sezgisel platform, gönderilen makaleleri 45 milyardan fazla web sayfası da dahil olmak üzere mevcut içeriklerin sağlam bir veritabanıyla karşılaştırmak için algoritmalar kullanır. Yeni sözleşme hile biçimleriyle mücadeleye odaklanan ileri görüşlü iThenticate, yazılı çalışmalarda özgünlüğün geleceğini sağlamak için çalışıyor.

İntihaldeki bir artış, entelektüel bütünlük savunucuları ile sistemi atlatmak isteyenler arasında bir silahlanma yarışına yol açtı.

Teknolojideki ilerlemeler, suistimali önlemek için tasarlanmış büyüyen bir intihal tespit endüstrisine yol açarken, bilginin yaygın kullanılabilirliği, dürüst olmayan niyetler üzerinde hareket etmeyi her zamankinden daha kolay hale getirdi.

Bulut tabanlı intihal tespit platformu iThenticate’in arkasındaki insanlar bunu çok iyi biliyor. Turnitin Kıdemli Pazarlama İletişimi Müdürü Amanda Zeligs Hand, “Her yeni araç tanıtıldığında insanlar bunun üzerinde çalışmanın bir yolunu bulacaklar” dedi..

iThenticate logosu

2004 yılında başlatılan iThenticate, kuruluşların entelektüel bütünlüğün savunucuları olmalarına yardımcı oluyor.

1998 yılında UC Berkeley öğrencileri tarafından üniversitelere yönelik bir hakemlik başvurusu olarak kurulan Turnitin, 2004 yılında profesyonel pazara hizmet etmek için iThenticate’i başlattı.

“Üniversitelerin intihalleri önlemek için gereken tek grup olmadığını fark ettik, bu yüzden iThenticate’i Turnitin’in intihal kontrol özellikleri için kurumsal bir çözüm olarak tanıttık” dedi. “Diğerlerinin yanı sıra profesyonellere, araştırma kuruluşlarına, bilimsel yayıncılara, haber ajanslarına ve devlet kurumlarına fayda sağlamak için pazara sunduk.”

İThenticate 2007 yılında Crossref ile şirketin referans veritabanını genişletmesini sağlayan özel bir ortaklık kurdu. “Özel ortaklık, dergi makaleleri, konferans bildirileri ve bir ödeme duvarının arkasında olan ve geleneksel arama motorları tarafından erişilemeyen kitaplara karşı gönderilen çalışmaları kontrol etmemizi sağlıyor.”.

Bugün, dünya çapında ekip, müşterilere yayınlanmadan önce içeriğin orijinalliğini doğrulamak için sezgisel bir yol sunmaya devam ediyor. Kullanımı kolay web uygulamasına internet özellikli herhangi bir cihazdan erişilebilir ve esnek ödeme seçenekleri içerir. Sözleşme hile tespit etme çabaları da dahil olmak üzere devam eden ürün gelişimi ile iThenticate, intihal önleme geleceğine damgasını vuruyor.

Güvenilir, Web Tabanlı İntihal Önleme Sistemi

İntihalin sonuçları, hasar görmüş itibarlardan ve kopmuş kariyerlerden finansal cezalara ve yasal yansımalara kadar geniş kapsamlıdır. Entelektüel sahtekârlık toplumumuz üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Amanda, iThenticate’in bütünlük manzarasına yönelik şirketin yol haritasını bir bütün olarak şekillendirmek için eğitim alanındaki intihal ile mücadele deneyimini kullandığını söyledi.

“Eğitim ve iş arasında açık bir bağlantı görüyoruz,” dedi Amanda. “Şu anda okullarda ortaya çıkan intihal kalıpları işgücüne dönüşebilir ve muhtemelen işletmeleri hatta etkileyebilir. Bu, geliştirme süreçlerimizi her şeyden çok bilgilendiriyor. ”

Şirket geniş bir bilimsel yayıncı havuzuna hizmet etmekle birlikte, çözümleri çok çeşitli müşteriler için çok uygundur. “Bu gerçekten kurumsal bir çözüm ve benimsemesi çok kolay,” dedi Amanda.

Bir çek, dosya ve bulutu gösteren simgeler

Bulut tabanlı platform, içeriğin güvenilirliğini, sağlam bir belge veritabanına göre kontrol ederek doğrular.

Müşteriler, orijinalliğini doğrulamak için makalelerini iThenticate aracılığıyla çalıştıran Wikipedia gibi büyük oyuncular da dahil olmak üzere itibarlarını korumak isteyen çevrimiçi içerik oluşturucuları içerir. Amanda, “Akademisyenlerin akıllarındaki Wikipedia algısı yıllar içinde değişti” dedi. “Şimdi, güvenilir bir kaynak ve makalelerini diğer yayınları destekleyeceğimiz standartlara taşımak istiyorlar.”

Tıbbi Biyokimya Dergisi gibi yayınlar gururla marka tanıma yoluyla bir yetki katmanı eklemek için iThenticate rozetini sergiliyor. Amanda, “İnsanlar iThenticate rozetini gördüğünde, içeriğin sahip olduğumuz bu geniş veritabanına göre kontrol edildiğini biliyorlar ve üretilen içeriğin orijinal ve uygun şekilde atıfta bulunduğuna güveniyorlar” dedi..

Kullanım Bazlı Ücretli Sezgisel Bir Platform

En etkili platform, kullanımının çok zor olması durumunda değersizdir, bu nedenle iThenticate, iThenticate veritabanındaki eşleşen kaynaklarla yan yana yerleştirilmiş yüklenen içeriğin yan yana karşılaştırmasını sağlamak için tasarlanmıştır – hepsi sadece saniyeler içinde.

Bir tanıtım videosuna göre iThenticate, her karşılaştırmayı sistemin benzerlik endeksine göre derecelendirir; bu, gönderideki veritabanındaki çeşitli kaynaklarla eşleşen metin miktarını gösteren bir yüzde.

Amanda, platformun bağımsız bir yazılım olarak mevcut olduğunu, ancak mevcut iş akışlarına sorunsuz bir şekilde uyduğunu söyledi. “Doğrudan mevcut bir içerik yönetim sistemine entegre edebileceğiniz bir API var – API’yı kullanarak iThenticate’i intihal sürecinin bir parçası olarak zaten kullandığınız araçlara intihal için kontrol etmek için kullandığınız araçlara takabilirsiniz” dedi.

Yazılımı sürekli olarak kullanmak isteyen kuruluşlar yıllık lisans satın alabilir, ancak abonelik gerekmez. Örneğin, tezini gönül rahatlığıyla yürütmek isteyen bir yüksek lisans öğrencisi 100 $ karşılığında bireysel bir paket satın alabilir. Ücret, 25.000 veya daha az kelime içeren bir el yazmasının teslimini kapsayacaktır. Alternatif olarak, kullanıcılar 300 $ karşılığında 75.000 kelimeye kadar üç kredi paketiyle birden fazla belgeyi kontrol edebilir.

Amanda, “Bu bireysel bir yazar için bir kullanım örneği olabilir” dedi. “Öte yandan, akademik bir derginin bilimsel yayıncısı aboneliğe sahip olacaktı. Editöryal süreçlerinin ayrılmaz bir parçası oluruz. ”

Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka Uzmanları İçeriğin Bütünlüğünü Sağlar

Amanda, Turnitin’deki global ekibin iThenticate’i yönettiğini söyledi. Merkezi Kaliforniya, Oakland’da bulunan şirketin ayrıca Austin ve Pittsburgh’da ofisleri bulunmaktadır. Dünya çapında, şirket İngiltere, Hollanda, Avustralya, Meksika, Hindistan ve Güney Kore’yi kapsıyor.

“Oldukça büyük bir grubuz ve birçok geliştiricimiz var,” dedi Amanda. “Yeni teknolojilerimiz için, akademik bütünlüğü sağlamaya ve intihabı önlemeye yardımcı olan algoritmalar oluşturma konusunda uzmanlaşmış yapay zeka uzmanlarının yanı sıra makine öğrenimi uzmanlarımız var.” Personel ayrıca eski eğitimcilerden oluşan bir eğitim destek ekibi de içerir..

Amanda, şirketin dünya çapındaki varlığının intihal üzerine geniş kültürel perspektifler sağladığını söyledi. “Kendimizi küresel bir şirket olarak görüyor ve dünyanın farklı bölgelerinde, orijinal çalışmanın ve orijinal düşüncenin öneminin farkına varmanın değiştiğini biliyoruz” dedi. “Ama kesinlikle değişen olgunluk düzeyindeki pazarlara uyacak çeşitli çözümlere sahip olduğumuzu hissediyoruz – ve tüm bu bakış açılarının yarattığımız araçlara katkıda bulunduğu için mutluyuz.”

Şirket açısından, Amanda dünya çapındaki kurumların orijinal çalışma ortamını teşvik etmek için aracı çevreleyen bazı uygulamaları ve politikaları uygulamasının önemli olduğunu söyledi. “İntihal kontrol sürecinin cezalandırıcı bir an değil, aslında daha büyük bir bütünlük ve özgün çalışma kültürünün bir parçası olan bir öğrenme anı olduğu açık olmalıdır” dedi..

Tespit Edilmesi Zor Hile ile Mücadeleye Yardımcı Olma

Yukarıda belirtilen intihal silahlanma yarışı ile ilgili olarak Amanda, Turnitin’in her zaman gelişen intihal taktikleri ile uyumlu olarak Feedbackh ve gelecek Yazarlık Araştırması gibi diğer ürün tekliflerini iThenticate’i güçlendirmek istediğini söyledi. Gelişmiş hile biçimleri ortaya çıktıkça, şirketin hedefi kurumların ve markaların yeni sorunlarla mücadele etmesine yardımcı olacak yeni araçlar oluşturmaktır..

“Şu anda uğraştığımız zorluklardan biri – ve bu bir eğitim endüstrisi problemi – bu sözleşme hile kavramı, öğrencilerin kendileri için bir ödevi tamamlamak için üçüncü tarafları işe aldıkları veya onlarla etkileşime girdikleri zamandır” dedi..

Amanda, satın alınan içerik teknik olarak orijinal ve geleneksel intihal dedektörleri kullanılarak tespit edilemediğinden, bunun benzersiz bir intihal formu olduğunu söyledi. Ancak Turnitin, bu yılın başlarında piyasaya sürülecek yeni bir çözümle mücadele etmenin bir yolunu buldu.

“Üçüncü taraflarca yazılmış makaleler satın alma davranışı sadece okuldaki öğrencileri değil, aynı zamanda gelecekteki işgücünün kalitesini de etkiliyor” dedi. “Tespiti çok zor olan bu yeni hile yöntemiyle başa çıkmak için yaptığımız işten gerçekten gurur duyuyoruz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me