JotForm: İşletmelerin Verileri Verimli Bir Şekilde Toplamalarına ve Yönetmelerine İzin Veren Sezgisel Çevrimiçi Form Oluşturucu

TP; DR: 2006 yılında Aytekin Tank, çevrimiçi formları daha verimli bir şekilde oluşturmasına yardımcı olacak bir araç isteyen bir yazılım danışmanıydı. Birini bulamadığında, hızlı, sağlam ve sezgisel formlar oluşturarak kullanıcılara zaman kazandıran bir araç olan JotForm’u oluşturmaya karar verdi. Bugün, okullar, işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar da dahil olmak üzere her türlü kuruluş, kaynakları kurtarmak için JotForm’un form oluşturma araçlarını kullanmaktadır. Şirket, geri bildirimleri dinleyerek ve veri yönetimine odaklanan özellikler tasarlayarak ürünlerini daha da güçlü hale getirmeye devam ediyor.

Aytekin Tank, 2006 yılında New York’ta bir yazılım danışmanı olarak çalışırken, çevrimiçi formları kodlamayı derinden reddetti. Görev zaman alıcı olduğu kadar sıkıcıydı, bu yüzden Aytekin web’i bir kısayol için taradı, ancak çözüm bulamadı. Tökezlediği birkaç web tabanlı form oluşturucu kötü yapılmış ve kullanımı zor.

Kullanıcılara aradığı doğal deneyimi sağlayan çevrimiçi bir form oluşturma platformu olan JotForm’u kurarak hayal kırıklığını bir çözüme dönüştürdü. Başlangıçta, JotForm günlük işinde çalışmaya devam ederken bir yan projeydi.

Ancak günlerini ofiste geçirdiği ve geceleri evde çalıştığı için JotForm’un kullanıcı tabanı büyümeye başladı. Yakında JotForm’a tam zamanlı olarak odaklanmaya karar verdi. Ve bu karar ödendi.

Fotoğraf JotForm Kurucu Aytekin Tankı

Aytekin Tankı, 2006 yılında çevrimiçi form oluşturma seçeneklerinin olmaması nedeniyle sinirli olduktan sonra JotForm’u başlattı.

“Form oluşturmak için iyi bir sezgisel çözüm arıyordum. Çirkin form geliştiricilerinden payımı aldım, ancak sonunda sorunu çözdüğüme inanıyorum. ” Aytekin, JotForm’u başlatmadan hemen önce söyledi.

Asıl fikir, teknik profesyonellerin kendilerini oluşturmak için zamanları olmayan formlar oluşturmak olsa da, daha fazla teknik dışı işçi platformu kullanmak için kaydolmaya başladı. Bu, JotForm’un hizmetinin geniş cazibesini gösterdi.

“Ürünler o kadar erişilebilirdi ki herkes onları kullanabilirdi. Aytekin, herkesin sadece kodlayıcılar değil, organize ve verimli bir şekilde bilgi toplamak için kolay bir yola ihtiyaç duyduğunu fark etti ”diyor JotForm Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı Chad Reid. “Bu yüzden araçlarımızı daha geniş bir kitleye pazarlamaya başladık.”

Bugün, JotForm’un 4 milyondan fazla kullanıcısı var ve her gün 1.000’den fazla yeni form üretiyor. Platform 177 ülkede ve bir düzineden fazla dilde mevcuttur. Ve JotForm, ürünü geliştirmeye devam etmek için küresel kullanıcı tabanından gelen geri bildirimlere güveniyor.

JotForm: Zaman Kazandırmanın Değerini Anlayan Bir Şirket

JotForm, bilgi toplamayı daha organize ve verimli bir süreç haline getirirken, müşterilere sağladığı en değerli fayda zamandır. JotForm’un girişteki düşük engeli nedeniyle, en yeni girişimler bile verileri en başından itibaren veri toplama ve saklama yöntemlerinde daha yöntemli hale gelmek için araçlarını kullanabilir.

“Kullanım kolaylığı önemlidir, ancak zaman yönetimi JotForm’un en büyük avantajıdır. Örneğin, potansiyel müşterilerden veya uzun vadeli müşterilerden bilgi almanın tek yolu web sitenize gönderdiğiniz e-posta adresiyse, size gönderdikleri bilgileri düzenlemek bir ton güçlük olacaktır ”dedi. . “Ancak bu kişilere basit bir forma erişim izni verirseniz, o zaman kolaydır.”

Sonuçta, JotForm araçları, insanların ihtiyaç duydukları verilere sahip başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Ayrıca, birçok kuruluşta zaman kaybeden ve işçileri üretkenlik hedeflerine odaklanmak için serbest bırakan ileri geri e-postaları da azaltırlar..

JotForm’un en güçlü ve popüler özelliklerinden biri de ödeme entegrasyon araçları. Square, PayPal, Stripe ve BlueSnap gibi hizmet kullanıcılarının sipariş formlarını entegre etmelerini sağlar. Bu araçla işletmeler, ister sipariş formu, ister bağış formu, isterse bir başvuru olsun, başvuru anında ödemeleri işleyebilir. Her şey aynı anda halledilir, bu da hem iş hem de müşteriler için süreci daha kolay ve daha hızlı hale getirir.

JotForm’un sağlam ürün seti bazen şaşırtıcı kullanımlara sahiptir. Kullanımı çok kolay oldukları için Chad bile şirketin araçlarının beklenmedik şekillerde ona yardımcı olduğunu buldu.

“Şu anda bir düğün planlama sürecindeyim, bu yüzden arkadaşlardan ve aile üyelerinden adres toplamak zorunda kaldım. İlk başta, ‘Herkese bana bilgileri e-postayla göndermelerini söylemeliyim’ diye düşündüm ki bu hantal bir süreç olurdu ”dedi. “Sonra en kolay çözümün bir form oluşturmak olduğunu fark ettim. Teknik değilim, ama yine de iki dakikadan az sürdü. Bağlantıyı herkese gönderdim ve tüm bilgilerini herhangi bir sistem veya e-tabloda birleştirmek kolay olan tek bir yerde merkezileştirdim. Sorun çözüldü.”

Okullardan İşletmelere Her Türlü Kuruluş için Araçlar

JotForm, çevrimiçi olarak mevcut en büyük ücretsiz şablon seçeneklerinden birini sunar. Müşteriler neredeyse her sektör için sipariş ayrıntılarını, geri bildirimleri ve uygulama bilgilerini toplamak üzere tasarlanmış formlar bulabilirler. Bir şirket ihtiyaçlarına uygun seçenekler bulamazsa, JotForm’un sürükle ve bırak form oluşturucusuyla yeni bir tane oluşturmak kolaydır.

Ve JotForm’un ürünlerinin, kullanıcıların Çad’ı meşgul etmesine yardımcı olan çok sayıda yolu.

“Bir pazarlama ekibi olarak en büyük zorluğumuz, bir tür kullanıcıyı tespit etmenin zor olmasıdır. Müşterilerimiz her yerden geliyor. Gönüllüler için bağış formlarına ve formlarına ihtiyaç duyan kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. Kayıt formlarına ihtiyaç duyan okullar ve olası satış yaratma ve geri bildirim formlarına ihtiyaç duyan küçük işletmelerdir. 13 yıldan fazla bir süredir var olsak da, formlarımızı kullanan işletme türleri büyümeye devam ediyor. ”

JotForm şablonlarının ekran görüntüsü

JotForm, bireyler ve kar amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra birçok endüstri için özel şablonlar sunar.

Bu nedenle JotForm, müşterilerin sadece verileri toplamak yerine nitel araştırma yapmalarına yardımcı olmakla görevli, zorlayıcı bir kullanıcı araştırma ekibi oluşturdu. Bu yaklaşım JotForm’un alakalı ve kullanışlı içerik oluşturmasına olanak tanır.

JotForm’un kullanıcı araştırma ekibi, ağrı noktalarını nasıl düzelteceklerini, güçlü yeni özellikler ekleyeceklerini ve mümkün olan en iyi ürün yol haritasını nasıl tasarlayacaklarını bulmak için müşterileriyle birlikte çalışır. Ardından, JotForm bu bilgileri müşteri destek ekibindeki verilerle birleştirir – yeni bir entegrasyon için hatalar veya fikirler hakkında raporlar.

Veri Yönetimini Göz önünde bulundurarak Ürünleri Her Zaman Geliştirmek

Aytekin şirketi 2006 yılında kurduğu için JotForm’un hedefi form oluşturma sürecini kolaylaştırmak oldu. Şirket, bireysel, ticari ve kar amacı gütmeyen müşterilerinden gelen geri bildirimleri dinleyerek, bu misyonda üstünlük sağlamıştır..

“Bu bizim ekmek ve tereyağımızdı. Kendimize sorduk: this Bu süreci nasıl daha hızlı hale getirebiliriz? Daha basit hale getirmek için tasarım işlevselliğini nasıl ekleriz? ”Ürün güncellemelerimiz bu soruları yanıtlamaya odaklandı,” dedi Chad..

Fotoğraf JotForm İletişim Direktörü Chad Reid

Chad Reid bizimle JotForm’un birçok kullanım durumu hakkında konuştu.

Son birkaç yılda, şirket başka sorular da sormaya başladı. Bugün, JotForm, formları oluşturan müşterilerle olduğu gibi son kullanıcıyla da ilgilidir. Amaç, form doldurmayı yanıtlama oranlarını artıracak eğlenceli bir deneyim haline getirmektir..

2019’da JotForm, formları aracılığıyla nasıl bilgi toplandığı ve şirketlerin bunları nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi planlıyor.

Chad, “Müşterilerimizin verileri nasıl analiz ettiğini, bunları dahili olarak nasıl paylaştıklarını ve kararları şekillendirmek için nasıl kullandıklarını bilmek istiyoruz” dedi. “2019 ve 2020 yıllarındaki yol haritamızın çoğu bu soruları yanıtlamaya adanmış olacak.”

İlk olarak, JotForm yeni formlar oluşturmayı kolaylaştıran araçlar geliştirdi. Daha sonra, mümkün olan en iyi yanıt oranlarını elde eden formlar tasarladı. Şimdi şirket, müşterilerinin formlarından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak yeni süreçler geliştiriyor. JotForm deneyimi, yeni kullanıcıların ilk formlarını oluşturdukları andan, topladıkları veriler üzerinde hareket ettikleri zamana kadar, daha pürüzsüz, daha basit ve daha etkili olmaya devam edecek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me