MoCA: Bağlantıları Güçlendiren ve Kullanıcıların Para Tasarrufu Sağlayan Koaksiyel Kablo Üzerinden Ağ Oluşturma için Uluslararası Standartlar

TP; DR: Koaksiyel Üzerinden Multimedya Birliği (MoCA), koaksiyel kablo üzerinden ağ bağlantısı için teknik özellikler sağlayan uluslararası bir standart kuruluşudur. İttifak MoCA’nın etkin olduğu ağ ve geniş bant erişimini destekleyerek mevcut altyapıyı kullanırken performansı, güvenilirliği ve güvenliği artırmayı hedefliyor. MoCA sürekli yeni teknolojiler geliştirerek ağ oluşturmanın geleceği için belkemiği sağlıyor.

Dijital asistanlar, video akışı, çevrimiçi oyunlar ve her eldeki bir cihaz arasında ailelerimiz ve evlerimiz her zamankinden daha teknolojik olarak bağımlı hale geliyor. Her yeni inovasyonla birlikte onları destekleyen ağlar üzerinde artan bir yük geliyor.

Wi-Fi® şu anda ev ağı bağlantısı için tercih edilirken, tek seçenek bu değil. Koaksiyel Üzerinden Multimedya’ya (MoCA) göre, koaksiyel-Ethernet adaptörleri, ağ bağlantısını geliştirmek için, çoğu maliyetli ağ Wi-Fi® sisteminden daha fazla ölçüde mevcut koaksiyel altyapıyı kullanma fırsatı sunar. En iyisi, teknoloji yalnızca Wi-Fi® teknolojisine güvenmek yerine ağları geliştirmek ve genişletmek için kullanılabilir.

MoCA logosu

MoCA, mevcut koaksiyel kablo üzerinden ağ oluşturma standartları yayınlayan uluslararası bir kuruluştur.

MoCA Pazarlama ve Üye İlişkileri Başkan Yardımcısı Rob Gelphman, “Wi-Fi® ve MoCA teknolojisini birlikte kullanabilirsiniz: Bu bir ya da teklif değildir,” dedi. “Mevcut koaksiyel kablo sisteminiz var, sinyali set üstü kutunuza, ağ geçidinize veya modeme bağlar, koaksiyel üzerindeki evdeki her odaya dağıtırsınız ve daha sonra Wi-Fi®’ye boşaltırsınız.”

Uluslararası standartlar konsorsiyumu olarak MoCA, yenilikçi koaksiyel ağ teknolojisi için sağlam bir omurga sağlar, ancak doğrudan adaptörler veya ağ ürünleri satmaz. TiVo, DIRECTV ve Nokia dahil olmak üzere yalnızca MoCA’nın ortak üyeleri, sertifikalı ürünlerin geliştirilmesi için spesifikasyonlara erişebilir.

MoCA’nın ana hedefi, koaksiyel kablo üzerinden ağ için güncel uluslararası standartlar sağlayarak performans, güvenilirlik ve güvenliği artırmaya yardımcı olmaktır. Sürekli olarak yeni MoCA teknolojileri geliştirerek, ittifak ağları ileriye doğru itmeyi umuyor, böylece modern kolaylıklarımızı rahatça destekleyebiliyor.

Performans ve Güvenilirliği Geliştiren Standartlar Konsorsiyumu

MoCA açık endüstri standartları örgütü olarak Ocak 2004’te kuruldu. 2006 yılında MoCA 1.0’ı onayladığından beri, grup imza MoCA Ev Ağı spesifikasyonunun dört sürümünü yayınladı: MoCA 1.1, MoCA 2.0, MoCA 2.5 ve MoCA 3.0.

Özünde, MoCA teknolojisi, içeriği evdeki mevcut koaksiyel TV kabloları üzerinden dağıtarak paketlerin hedeflerine teslim edilmesini garanti eden bir Katman 2 Taşıma Protokolü’dür (L2TP). Tipik kullanım örnekleri arasında çok odalı DVR, HDTV ve Ultra Yüksek Tanımlı (UHD) dağıtım, oyun ve canlı akış bulunur..

“Biz kesinlikle teslim zamanında FedEx biz paket teslimat FedEx, yani MoCA,” dedi. “Ancak backhaul veya tel dediğimiz şeyi Wi-Fi®’yi destekliyoruz.”

Tüketiciler ve operatörler için bu, sürekli onarım ve yükseltme ihtiyacını ortadan kaldıran iyi işleyen bir ağ anlamına gelir. “Operatörlere ve son kullanıcıya hitap eden koaksiyel şey, daha yüksek performansa yükseltmek istiyorsanız – MoCA 1.0’dan MoCA 2.0’a veya MoCA 2.5’e geçmek istiyorsanız, kabloyu değiştirmeniz gerekmez, Dedi Rob. “Sadece yeni özelliklere sahip bir çip ile yeni bir cihaz satın alıyorsunuz.”

Bu, Ethernet kullanımına karşı ana argümanlardan birinin altını çizer – performansı her yükseltmek istediğinizde, ağ yönetiminin toplam maliyetine ekleyerek kabloyu değiştirmeniz gerekir. Ve MoCA ile, kablolama tipine veya yaşına bakılmaksızın mevcut koaksiyel kablolama yeterlidir.

MoCA Home ™ – Wi-Fi® Ağı için Güvenli Bir Omurga

Piyasada bulunan sertifikalı ürünlerin büyük kısmı, net üretimde 1 Gbps’ye kadar veri hızları sunan MoCA Home 2.0 standardı için tasarlanmıştır. 2016 yılında piyasaya sunulduğunda, standart iki yeni güç tasarrufu modu (düşük güç için bekleme ve minimum güç için uyku) artı genişletilmiş çalışma frekansı ve güvenilirlik iyileştirmeleri getirdi.

2017 yılında tanıtılan MoCA Home 2.5 standardı, koaksiyel kablolar üzerinden 2,5 Gbps’ye kadar hızı destekleyebilir ve MoCA 2.0 ve MoCA 1.1 ile geriye doğru birlikte çalışabilir. Rob, “Şirketler şu anda MoCA 2.5 için operatörlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde aşamalı olarak başlayacağı cips ve cihazlar üretiyorlar,” dedi Rob.

MoCA Ev Ağı

MoCA kesinti olmadan tüm ev bağlantısına olanak tanır.

Koaksiyel kablo üzerinden ağ iletişimi, kablosuz bağlantıdan doğal olarak daha güvenlidir. “Korumalı, parazitten etkilenmez,” dedi Rob. Örneğin her türlü ev aletini çalıştırıyor olabilirsiniz ve hiçbir müdahale olmaz. ”

Nisan ayında MoCA, eşler arası gizliliğin gerekli olduğu ağ yapılandırmalarını artıran MoCA bağlantıları için güçlü bir güvenlik katmanı olan MoCASec’i tanıttı. Yeni teknoloji, MoCA teknolojisinin Wi-Fi Alliance’ın EasyMesh standardını destekleyen ev ağlarına entegrasyonunu kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış noktadan noktaya bağlantı gizliliği sağlar.

“Artık sadece büyük miktarlarda bant genişliği sağlamak yeterli değil. Ağ operatörleri, genişletilmiş güvenlik ve gizlilik de dahil olmak üzere tüm kullanıcı deneyimini ele almalıdır. ”Dedi. “MoCASec, ev içi koaksiyel kablolama üzerinden verilerin güvenli ve özel olarak taşınmasını sağlar ve ev ağı deneyimini daha da geliştirir.”

Geniş Bant Erişimi için Fiber Genişletme Teknolojisi

MoCA genellikle konut kullanıcılarına yönelik hizmetlerini pazarlarken, Rob, teknolojinin aynı zamanda koaksiyel kablolarla kablolu binalardaki işletmelere de hitap ettiğini söyledi..

“Ofis alanlarında koaksiyel insanlar teknolojimizi kullanıyor; insanlar onu yolcu gemilerinde kullanıyor, otellerde, hastanelerde, restoranlarda kullanıyorlar – dünya çapında her türlü uygulama var ”dedi. “Örneğin, Las Vegas Strip’te 100 odalı büyük bir otel olduğunuzu varsayalım. Herkesin kablosuz bir cihazı var, bu yüzden sadece Wi-Fi®’a güvenemezsiniz: Kablolu altyapı kullanmanız gerekir. ”

2017 yılında ittifak, performans, düşük gecikme süresi, güvenlik ve güvenilirlik de dahil olmak üzere mevcut koaksiyel kablolama üzerinden ağ oluşturmanın sağladığı faydalardan yararlanan bir fiber genişletme teknolojisi olan MoCA Access’i tanıttı.

MoCA 2.5 tabanlı geniş bant erişim standardı 63 modeme hizmet verebilir ve eski hizmetler, telekomünikasyon standartları ve hücresel teknolojilerle sorunsuz entegrasyon için tasarlanmıştır. Verim aşağı akışta 2,5 Gbps ve yukarı akışta 2 Gbps’dir ve gecikme süresi beş dakikadan azdır.

Bu teknoloji aynı zamanda elyafı bir ağa veya binaya derinlemesine monte eden ve bir apartmandaki her birime bağlanmak için mevcut koaksiyel kabloları kullanmak isteyen servis sağlayıcılar için de önerilir. Ortalama bir ailenin ağ oluşturma taleplerini düşünür ve bunu 20 ile çarparsanız, yükü hafifletmek için MoCA gibi teknolojiye neden ihtiyaç duyulduğunu görmek kolaydır.

“Hiçbir şey performans açısından MoCA’ya ayak uyduramaz” dedi..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me