Nodle: Bağlantı Maliyetlerini Azaltmak İçin Akıllı Telefon Tabanlı Altyapıyı Kullanan Nesnelerin İnterneti için Merkezi Olmayan Bir Ağ

TP; DR: Nodle, Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) bağlamak ve güvenceye almak için eşler arası (P2P) bağlantı çözümüdür. Merkezi olmayan, Bluetooth destekli ağ, bağlantı için yeni bir ekonomik model oluştururken bu cihazlara erişim sağlamak için kitle kaynaklı akıllı telefonlardan yararlanır. Teknoloji, Nodle’ı coğrafi konum amaçları için kullanan geliştiriciler ve üreticiler ile Nodle Cash uygulaması aracılığıyla para kazanan akıllı telefon sahipleriyle zaten dalgalanıyor.

Merkezi olmayan teknolojilerin ana akıma yaklaştığı doğru olsa da, çoğu insan hala ayrıntılardan korkuyor.

Bu nedenle Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerindeki cihazlar için eşler arası (P2p) ağı olan Nodle’deki insanlar, ürününü daha erişilebilir bir yaklaşımla dünyaya tanıtmaya karar verdiler – yani 1,5 dakikalık bir rap.

Bir YouTube videosunda, Nodle Kurucu Ortakları Micha Benoliel ve Garrett Kinsman, görüntüleyenlerin akıllarında dikkat çekici bir kaçış yapan çalışanlar arasında yer alıyor (burada kendiniz kontrol edin):

Dünyanın IoT’sini birbirine bağlıyoruz
Senin ve benim için kolaylaştırmak
Bluetooth kullanıyoruz – bu anahtar
Üstün bağlantı özelliği

Nodle logosu

Nodle, IoT için merkezi olmayan, akıllı telefon tabanlı bir ağ oluşturma görevinde.

Rap aptalca ve Nodle personel açıkça yapımında eğlendim. Ancak şirketin ne yapmaya çalıştığının kalbine etkili bir şekilde ulaşıyor: ceplerimizdeki akıllı telefonlar aracılığıyla IoT için düşük maliyetli, Bluetooth tabanlı bağlantı sağlayın.

Garrett, “Küçük IoT cihazlarını internete bağlama talebinden yararlanarak tamamen yeni bir ekonomik model oluşturabiliriz” dedi. “Nodle’un, IoT iletişim maliyetlerini azaltmak ve her yerde internet erişimini sağlamak için yeni bir fırsat sunduğuna inanıyoruz.”

Nodle ile, şehir mobilyaları ve parsellere gömülü olanlar gibi IoT cihazları, düşük enerjili Bluetooth teknolojisini kullanarak akıllı telefonlara bağlanır. Toplu olarak Citizen Ağı olarak bilinen bu akıllı telefonlar, daha sonra cep telefonu kuleleri aracılığıyla her IoT cihazının sahibine veri aktarır.

Nodle ağındaki 10 milyondan fazla akıllı telefonla şirket, geliştiricilere ve üreticilere varlıklarını daha iyi izlemeleri için güç veriyor. Nodle Cash uygulamasının lansmanı ile ağ katılımcıları (akıllı telefon sahipleri) katılımları karşılığında kripto para kazanmanın acısız bir yoluna sahipler.

Güvenli IoT Bağlantısı için Yeni Bir Ekonomik Model Geliştirilmesi

Nodle, ortak deneyimi telekom şirketlerinde çalışmak ve uygulamalar oluşturmak olan Garrett ve Micha tarafından 2017 yılında kuruldu. Garrett, 2014 yılında kullanıcıların İnternet erişimi veya hücresel veri olmadan metin ve görüntü göndermelerine izin veren bir P2P mesajlaşma uygulaması olan FireChat’ta Micha ile güçlerini birleştirmek için üniversiteden ayrıldı..

“FireChat tüm dünyada kullanıldı,” dedi Garrett. “Arap Baharı’nın yanı sıra Hong Kong ve Tayvan’daki protestolar sırasında demokrasinin sembolü haline geldi.”

Bu yeni kitle kaynaklı ağların gücüne tanık olmak Garrett ve Micha’ya teknolojiyi bir adım daha ileri götürmeleri için ilham verdi. Çift Blockchain Mimarı Eliott Teissonniere ve Mühendislik Başkanı Lucien Loiseau’yu getirdi ve Nodle üzerinde çalışmaya başladı.

Zamanlama haklıydı: Garrett, blockchain ve kripto para birimi gibi teknolojilerin daha yaygın hale geldiğini ve iş liderlerinin olası kullanım örneklerini keşfetmeye başladığını söyledi. Nodle ile ekip, FireChat’in gelişiminde göz ardı edilen faktörlerden birini dahil etmek istedi: teşvik.

“IoT’ye olan talebin, insanın internete olan talebinden çok daha hızlı büyüdüğünü ve Nodle’nin internet için yeni bir ekonomik modeli temsil edebileceğini fark ettik” dedi. “Verilerinden para kazanmak yerine, kullanıcılara altyapının bir parçası oldukları için ödül verilebilir.”

Akıllı telefon sahipleri bir yazılım geliştirme kiti (SDK) veya basit bir uygulama kullanarak Citizen Network’e katılabilir. Ardından, IoT cihazları tarafından yürüdükçe, telefonları otomatik olarak ve anonim olarak ağa bağlanacak ve bilgileri IoT cihazının sahibine aktaracaktır. Akıllı telefon kullanıcıları, telefonları düşük enerjili Bluetooth kullanarak cihaza bağlandıktan ve veri topladıktan sonra kripto para alacak.

Eliott bize, “Aslında, internet, ama insanlar için, insanlar tarafından,” dedi. “Ve sadece işe yarıyor.”

Kitle Kaynaklı Ağlar Oluşturmak için Bluetooth Gücünden Yararlanma

Farkında olsak da olmasak da, çevremizde hiç olmadığı kadar çok IoT cihazı ve sensör var. Bu tür cihazların amacı, wifi veya LTE yerine yerleşik Bluetooth radyoları aracılığıyla verileri sahiplere geri aktarmaktır.

Nodle, IoT cihazlarındaki benzer Bluetooth radyolarına bağlanmak için akıllı telefonlarda bulunan yerleşik Bluetooth radyolarını kullanır. Akıllı telefon daha sonra akıllı telefon kullanıcısı tarafından yürürken IoT cihazlarının sahibine veri aktarır.

Bluetooth, kalabalık kaynaklı ağ için tercih edilen teknolojidir, çünkü düşük enerjili olduğundan, ağa katkıda bulunanların pillerini tüketmeyecek olan wifi’den daha yeşil bir çözüm sunar. (Her zaman arka planda çalışmak ve günde bir akıllı telefon pilinin% 3’ünden daha azını kullanmak üzere tasarlanmıştır).

Yerkürenin ve metin okumasının resmi: Vatandaş Ağına katılın ve nakit kazanmaya başlayın

Citizen Network, akıllı telefonu olan herkesin şehirde dolaşmak kadar basit bir şeyden para kazanması için güvenli bir yoldur.

Bununla birlikte, uygulama, sistemin ön planında çalışmasına izin veren daha az kaynak dostu bir seçenek olan Uzman Modu’nda da çalıştırılabilir. Bu, en iyi performansı sağlar ve kullanıcıya kripto para ödülleri kazanmak için daha fazla fırsat sunar. Her ödülün miktarı, bağlantı kalitesi, aktarılan veri miktarı ve IoT cihazının değeri de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır..

Nodle ağındaki veriler şu anda kuruluş tarafından yönetilen bir sunucu üzerinden yönlendiriliyor, ancak bu sadece kısa vadeli bir çözüm.

“Merkezi bir başarısızlık noktası olmak istemiyoruz,” dedi Garrett. “Teknik incelememizde ana hatlarıyla belirtildiği gibi vizyonumuz, yerel olarak birden çok sunucu kurmak ve sonuçta herkesin bir sunucuyu döndürmesini ve verileri yönlendirmek için bu ağın bir parçası olmasını istiyoruz.”

Geliştiriciler ve Üreticiler için Gerçek Kelime Kullanım Örnekleri

Nodle ağı, akıllı saatler, izleme cihazları, sensörler, kondisyon takip cihazları, akıllı cihazlar ve akıllı arabalar gibi mevcut IoT çözümleriyle iyi çalışır. Ayrıca cihaz üreticileri, ağ operatörleri ve uygulama geliştiricileri için alternatif bir gelir kanalı sağlar.

Garrett, üreticilerin artık hücresel ücretler veya özel donanım olmadan cihazları İnternet’e uygun fiyatla bağlama fırsatına sahip olduklarını ekledi. Bu teknoloji, inşaat sektöründe, tedarik zinciri boyunca ve ötesinde verimliliği artırmak için kullanılabilir..

“Tüm varlıklarına etiket koymak için ulusal bir demiryolu ile çalışıyoruz, böylece bu varlıkların nasıl kullanıldığını gerçek zamanlı olarak görebiliyorlar ve kullanılmıyorsa onları bulabiliyorlar” dedi. “Veri analizini buluta aktarmak için Bluetooth’u doğrudan bir araca yerleştirmek isteyen bir araç üreticisiyle de konuşuyoruz.”

Demiryolu senaryosunda Nodle, işletmelere, hepsi aynı fiyata 20’ye kadar Bluetooth etiketi için tren bileşenlerine yerleştirilen hücresel tabanlı izleyicilerle ticaret yapma yetkisi verir..

Garrett, “Küçük cihazları internete büyüklük sıralarıyla bağlama maliyetini düşürürseniz, bu her şeyi değiştirir” dedi. “Sonunda, bir dolardan daha düşük maliyetli ve yapay zeka (AI) için optimize edilmiş tek kullanımlık yongalar göreceğiz. Veri toplamanın hemen yanında olacaklar. ”

Yeni Lansman: Nodle Cash Uygulaması

Garrett, Nodle’nın uzun vadeli hedefinin 1 trilyon IoT cihazını bağlamak ve güvence altına almak olduğunu söyledi. Bu arada, kuruluş ağa katkıda bulunmak için kripto ödülleri kazanması için bir akıllı telefona sahip olanlara güç veren Nodle Cash uygulamasını başlattı..

Nodle gizlilik ilk özelliğine sahip bir ağ olduğundan, uygulama kullanıcılarının verilerini izlemez veya satmaz. Nihayetinde şirket saygı, güven ve etik davranış yoluyla bütünlüğü teşvik eder.

“Uber sürücüleri ve hatta çok fazla dolaşan insanlar, telefonlarında ağımıza katkıda bulunan ve kripto para kazanarak böyle bir uygulamaya sahip olarak büyük fayda sağlayabilirler” dedi. “Artık herkesin Nodle Cash uygulamasını indirmesini ve dahil olmasını kolaylaştırıyoruz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me