Pazarlamacılar Tarafından Pazarlamacılar için Tasarlandı: PushEngage Sitelerin Kişiselleştirilmiş Tarayıcı Anlık Bildirimleri ile Kitlelere Bağlanmalarına İzin Verir

TP; DR: PushEngage, işletmelerin bir web sitesinden ayrıldıktan sonra bile kişiselleştirilmiş tarayıcı bildirimleri yoluyla müşterilere ulaşmasına yardımcı olur. JavaScript tabanlı kurulum işlemi bir cinch’tir ve WordPress, PrestaShop ve Shopify ile entegrasyon, kullanıcıların sadece birkaç tıklamayla canlı yayınlanmasına izin verir. Abonelerin gelişmiş segmentasyonu ve yolda makine öğrenimi yenilikleri için huni analizi ile PushEngage, işletmelerin müşterilerle daha etkili bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı oluyor.

Çok az e-posta pazarlamacısı, Google’ın e-posta reklamlarını ayrı bir Promosyonlar sekmesinde sınırlandıran yeniden yapılandırılmış bir Gmail gelen kutusunu yayınladığı 2013’ün anılarına sahiptir. Bazıları bu hareketin “e-posta pazarlamasının ölümü” olacağını iddia ederken, diğerleri “pazarlama kıyameti” terimini tercih etti.

Her iki durumda da, görünüm korkunçtu. PushEngage Kurucusu Ravi Trivedi’ye göre, yeni biçim zaten düşük tıklama oranlarının düşmesine neden oldu – ve panik yapan pazarlamacılar diğer katılım kanallarını aramaya başladılar.

Nisan 2015’te, Chrome 42’nin push bildirimleri desteğiyle başlatıldığı bir fırsat ortaya çıktı. Değişiklikten etkilenen Ravi ve mevcut pazarlama şirketi, dahili kullanım için bir push bildirim platformu oluşturdu. Tıklama ve abonelik oranları hemen yükseldi ve e-posta kampanyalarından 10 ila 20 kat daha iyi sonuçlar verdi.

PushEngage logosu

PushEngage, abonelere kişiselleştirilmiş, bağlamsal push bildirimleri göndermeyi kolaylaştırır.

Ravi, “Muazzam bir sonuç gördük ve web push bildirimlerinin bir dereceye kadar e-postaların yerini alabileceğini fark ettik” dedi. “Platformu herkes için kullanılabilir hale getirmek amacıyla, Ocak 2016’da PushEngage olarak bilinen bir SaaS ürünü olarak lanse etmeye karar verdik.”

Sektöre bağlı olarak e-posta tıklama oranları en iyi şekilde% 1 ila% 5 arasında değişebilirken, Ravi kullanıcıların% 15’ine kadar doğru şekilde optimize edildiğinde push bildirimlerini etkinleştirmeyi kabul edeceğini söyledi. Bu sonuçlar PushEngage’in son birkaç yıl içinde hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı oldu.

Bugün, şirket, site tabanlı push bildirimleri yoluyla işletmelerin tıklama, açık ve dönüşüm oranlarını artırmalarına yardımcı olmaya odaklanmış durumda. Basit uygulama entegrasyonları, özel tasarımlar ve hızlı JavaScript tabanlı kurulum sayesinde kurulum kolaydır ve kullanıcıların hemen çalışmaya başlamasını sağlar.

Şimdi, PushEngage platformuna yeni makine öğrenimi ve otomasyon yetenekleri sunmaya çalıştığından, şirket işletmelerin müşterileriyle anlamlı bağlantılar kurmasına yardımcı olma taahhüdünü geliştiriyor.

Tıklama, Açık ve Dönüşüm Oranlarınızı Artırın

PushEngage, YG’yi artıran ve% 218’e kadar daha yüksek tıklama oranlarına neden olabilecek dinamik segmentasyon kullanarak bireysel tüketicilerin gerçekten okumak isteyecekleri bildirimler göndermeyi kolaylaştırır. Müşteriler bildirimleri kabul etmeyi kabul ettikten sonra işletmeler, son dakika haberleri, flash satışlar ve kişiselleştirilmiş fiyatlandırma hakkında uyarılar gönderebilir.

Varsayılan olarak, PushEngage’in otomatik segmentasyon yetenekleri; push aboneleri sıralamak için cihaz ve tarayıcı türü, coğrafi konum, kullanıcının abone olduğu URL, kayıt zamanı, abonelik tarihi ve bir API kullanarak gelişmiş segmentasyon gibi altı metrik içerir.

Bir pazarlama ekibi istenen parametreleri tanımladıktan sonra, sistem kişiselleştirilmiş push bildirimleri için aboneleri otomatik olarak farklı segmentlere yerleştirir. Ravi, bu yaklaşımın aynı içeriği herkese aynı anda gönderen battaniye kampanyalarından çok daha başarılı olduğunu söyledi.

Terk edilmiş alışveriş sepeti bildirimleri

Terk edilmiş alışveriş sepeti push bildirimleri, e-posta yoluyla gönderilenlerden daha yüksek geri dönüşlere yol açabilir.

Kişiselleştirme olmadan, müşteriler genellikle çok fazla bildirim aldıklarını ve aboneliklerini iptal etmeye daha meyilli olduklarını düşünürler. “Kişiselleştirme iyi yapıldığında olağanüstü sonuçlar gördük” dedi. “En iyisi, tam kişiselleştirme ve bağlamla ilgileneceğimiz için segmentasyon PushEngage ile otomatik pilotta çalıştırılabilir.”

E-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını artırmak için PushEngage, e-ticaret sitelerinin bir dizi kişiselleştirilmiş terk edilmiş alışveriş sepeti bildirimi göndermesini önerir. Bu bildirimler kişiselleştirilmiş mesajlar, ürün resimleri ve fiyatlar ile 10 dakikadan daha kısa bir sürede özelleştirilebilir. Ravi, “E-ticaret siteleri için, bu kanal üzerinden sürekli olarak% 5 ila% 15 arasında ek gelir elde ediyoruz” dedi..

Buna ek olarak, PushEngage’in sıklık sınırı özelliği, abonelerin bir gün içinde alacakları bildirim sayısını sınırlandırır ve aboneliklerini iptal etmeme olasılıklarını artırır.

Ravi, PushEngage’in en büyük farklılaştırıcısının bu kişiselleştirilmiş bildirimleri otomatik olarak ölçekte gönderme yeteneği olduğunu söyledi. “2 milyondan fazla abonesi olan süper büyük müşteriler için de dahil olmak üzere, yaşamımız boyunca 50 milyardan fazla bildirim göndermeye yardımcı olduk” dedi..

Basit Uygulama Entegrasyonları, Özel Tasarım ve Kolay Kurulum

Ana sermaye kaynağı olarak müşteri tarafından elde edilen gelire dayanan bir önyükleme şirketi olarak, müşteri geri bildirimlerinin paha biçilmez bir meta olduğunu söylemeye gerek yok.

Ravi, “Her zaman bize geri bildirim veren çeşitli müşterilerimiz vardı, bu da bize kesinlikle yardımcı oldu, özellikle ürünü inşa ederken çok fazla ağır kaldırma yaptığımız ilk bir iki yıl içinde,” dedi Ravi..

Bu yaklaşım, şirketin ağızdan ağıza pazarlama yoluyla daha fazla müşteri çekmesine yardımcı oldu ve sürekli bir kayıt akışı sağladı. PushEngage, e-posta pazarlama dünyasını ek fikirler toplayarak araştırdı ve bu da şirketin damlama kampanyası ve otomatik yanıtlayıcı özelliklerinin geliştirilmesine yol açtı. Bu araçlar, pazarlamacıların, temelde bir dizi tanıtım ve otomatik mesaj olan damla kampanyaları aracılığıyla olası satışları beslemek için web tabanlı push bildirimlerini kullanmalarına olanak tanır.

PushEngage’in müşteri geri bildirimlerine odaklanması düşünüldüğünde, platformun çok sayıda kullanıcı odaklı özellik içermesi şaşırtıcı değildir. Web push bildirim hizmetini kullanmaya başlamak için, sağlanan JavaScript kodunu kopyalayıp web sitesinin başlık bölümüne yapıştırın, basit site ayrıntılarını girin ve bir abonelik ve kaydolma iletişim kutusunda sezgisel ayarları yapılandırın.

WordPress, PrestaShop ve Shopify ile entegrasyonlar da kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde yayınlanmasını sağlar. Abonelik kutularının kendileri de tamamen özelleştirilebilir, böylece kullanıcılar diğer değişkenlerin yanı sıra içeriği, tasarımı, rengi, yerleşimi ve gecikme süresini belirleyebilir.

Ayrıca, PushEngage’in çok bölgeli ve çok kullanıcılı desteği, kuruluşların birden fazla siteyi yönetmesine ve tek bir hesapta belirtilen erişim haklarına sahip ekip üyelerini eklemesine olanak tanır.

Kaydolma Optimizasyonu için Huni Analizinden Yararlanın

PushEngage’in gelişmiş analitik özellikleri, kullanıcıların hangi etkin bildirim türlerinin en etkili olduğunu belirlemesine ve buna göre ayarlamalar yapmasına olanak tanır. Ravi bize bu anlayışın abonelik oranlarını% 20’ye kadar yükseltebileceğini söyledi. Platform, kullanıcıların site türüne bağlı olarak çeşitli yapılandırma seçenekleriyle yedi farklı katılım biçimi arasından seçim yapmalarını sağlar.

Tüm siteler amaç ve görevleri bakımından farklı olduğundan, bir biçim bir site için iyi çalışabilir ve başka bir sitede kötü performans gösterebilir. Kullanıcılar neyin en iyi olduğunu belirlemek için abonelikleri çeşitli şekillerde analiz edebilir. Sonuçlar güne, haftaya veya aya göre sıralanabilir; coğrafi konum; tarzı; izlenim; aboneler; ve abonelik oranı.

PushEngage, kullanıcıların çeşitli kaydolma biçimlerinin ve yapılandırmalarının performansı hakkında bilgi edinmek için yararlanabilecekleri Push Notification Opt-In Analytics raporu oluşturmak için huni analizlerini kullanır. Bu istatistikler, her bir tercihin nasıl performans gösterdiğinin tam bir resmini çizecektir. Kullanışlı bir analiz panosu sayesinde kullanıcılar bu bilgileri tek bir pencerede görüntüleyebilir.

Gösterge tablosunda gönderilen toplam bildirim sayısı, edinilen abone sayısı, toplam görüntüleme ve tıklama sayısı ve tıklama oranları dahil olmak üzere önemli haftalık istatistikler görüntülenir.

Çok çeşitli seçenekler, PushEngage’in çevrimiçi yayıncılardan e-ticaret işlerine kadar birçok ülkede farklı bir kullanıcı tabanına hizmet vermesini sağlar. İçerik tarafında Ravi, platformun sayfa görüntülemelerini artırabileceğini ve şirketin araştırmasına bağlı olarak% 8 ila% 20 daha fazla trafik sağlayabileceğini söyledi. E-ticaret siteleri% 5 ile% 15 arasında gelir artışı bekleyebilir.

Sıradaki: Makine Öğrenimi ve Otomasyonunu Birleştirme

Geleceğin ne olduğuna gelince, Ravi bize şirketin mevcut platformuna daha fazla makine öğrenimi ve otomasyon dahil etmeyi planladığını söyledi. Fikir, yapay zeka için algoritmalar kullanarak otomatik olarak dinamik segmentler oluşturmaktır.

“Kullanıcının ne yaptığına bakarak verileri inceleyebilir ve bu bilgilere dayanarak otomatik olarak dinamik segmentler oluşturabiliriz” dedi..

Elbette, müşterileri böyle bir özellikle ilgilenmedikçe şirket ilerlemeyecektir.

“Müşterilerimizin her zaman bizden görmek istediklerine bağlıyız,” dedi Ravi. “Şirketler fikre açıksa, biz yapacağız.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me