Piwik 3.0 – Bir Yıllık Geliştirme Popüler Açık Kaynak Web Analitiği Platformu için Bugüne Kadarki En Büyük Sürüm

TP; DR: Google, Adobe ve IBM analitik ürünlerine açık kaynaklı bir alternatif olan Piwik, kullanıcılara web sitesi verileri üzerinde tam kontrol sağlar. Kullanıcılar ücretsiz platformu doğrudan sunucularına kurabilir veya uzmanların teknik yönlerle ilgilenmesine izin verebilir. 2016 sonunda piyasaya sürülen Piwik 3, şık ve modern bir kullanıcı arayüzü, artırılmış performans ve kolay kullanılabilirlik sunuyor. Piwik’in arkasındaki şirket olan InnoCraft, müşterilerin dönüşüm hunilerini analiz etmelerine, ziyaretçi yollarını izlemelerine, A / B testlerini gerçekleştirmelerine, toplu verileri analiz etmelerine ve ses ve video analizlerini izlemelerine yardımcı olan birkaç eklenti yayınladı..

Matthieu Aubry’e göre, 2007 yılı “analitik ortamın önemli bir dönüm noktası” idi. Google Analytics platformlarını herkese ücretsiz olarak sunmuştu ve site sahipleri sayfa görüntüleme ve benzersiz ziyaretçileri kaydetmek ve ölçmek için koştu..

Matthieu, İnternet trafiği hakkında yararlı veriler toplayarak ve web sitelerini anlamak ve geliştirmek için istatistikleri kullanarak her zaman büyülenmişti – ancak, web sitelerinin verilerini merkezi bir veritabanında toplayan ve depolayan büyük bir şirketin temkinliydi..

“Özgür yazılım hareketi konusunda tutkulu ve kendi küçük web sitemin verilerini kontrol altında tutmak isteyen, Google Analytics’e açık kaynaklı bir alternatif oluşturmak için mükemmel bir fırsattı,” dedi Matthieu..

Bu yaratım, Piwik, Haziran 2007’de piyasaya sürüldü ve önde gelen açık kaynaklı analiz platformu haline geldi. 3 milyondan fazla kez indirilen Piwik, 150’den fazla ülkede, site sahiplerinin ve ziyaretçilerinin gizliliğini korurken web trafiği hakkında bilgi edinmek için kullanılıyor.

Piwik Esnekliği Nasıl En Üst Düzeye Çıkarır ve Kullanıcıları Verilerinin Kontrolünü Nasıl Sağlar?

Girişimci olarak değil, yazılım mühendisi olarak eğitilen Matthieu, istikrarlı bir iş ve gelir akışı oluşturmanın yıllarca öğrenmenin ve denemenin sürdüğünü söyledi..

“Her gün yeni bir deneyim ve öğrenme asla durmuyor” dedi. “Elbette, tüm bunlar çok sıkı çalışma, odaklanma ve uzun günler ve geceler aldı.”

Özelleştirilebilir Gösterge Tablosu, Canlı İstatistikler ve% 100 Veri Sahipliği

Matthieu’ya göre Piwik’in güzelliği, yerel olarak kurulan yazılımın kullanıcılara sağladığı mahremiyettir. Piwik’i doğrudan sunucunuza dağıtarak, Piwik ekibine hiçbir veri rapor edilmez.

Matthieu, “Her şey kendi veritabanınızda saklanıyor ve Piwik’in yapımcıları olarak onu okuyabileceğimiz veya onun hakkında hiçbir şey bilemeyiz” dedi. “İnanılmaz çünkü kullanıcılarımıza gizlilik getiriyor. Sadece verilerini kendileri tutmakla kalmıyorlar, aynı zamanda teknolojileri üzerinde de kontrol sahibi oluyorlar ve herhangi bir tedarikçiye bağımlı değiller. ”

Resmi olmayan toplantı Piwik geliştiricilerinin kolaj

Matthieu Aubry ve Piwik geliştiricileri, analiz platformu için yeni özellikleri tartışmak üzere periyodik olarak Paris’te bir araya geliyor.

Piwik, en rakip analitik platformlarıyla benzer özellikler sunar, ancak sitenize ziyaretçi akışını tam olarak göstermek için her beş ila 10 saniyede bir yenilenen gerçek zamanlı raporlar ve widget’lar ile gurur duyar.

Ek olarak, Piwik siparişler, alışveriş sepeti güncellemeleri ve ürün sayfa görünümleri için e-Ticaret analizi sunar. Önceden yapılmış birkaç eklenti Piwik’i Magento, PrestaShop ve Zen Cart gibi popüler e-ticaret platformlarıyla entegre ediyor.

Kullanıcılar ayrıca tüm en önemli metriklerinizin raporlarını hızlı bir şekilde görmek için özelleştirilebilir gösterge tabloları ve widget yapılandırmaları oluşturabilir. Açık kaynaklı bir kod tabanıyla eşleştirilmiş özel boyutlar ve değişkenler, Piwik’in işlevselliğini ve esnekliğini daha da artırır.

Matthieu, “Yazılım açık olarak oluşturulmuştur ve herkes onu geliştirebilir ve değiştirebilir” dedi. “Son derece esnektir. Piwik size birçok seviyede kontrol getiriyor. ”

Bulutta Barındırılan Piwik Teknik Kurulumu Kaldırır ve Premium Araçlar Ekler

PHP ve MySQL’de yerleşik olarak bulunan ve sunucunuza kurulan Piwik, trafik verilerini veritabanınıza kaydeder. Ham bilgilere API’lar veya manuel sorgular aracılığıyla erişilebilir.

Daha az teknik kullanıcılar veya basitlik arayanlar için Piwik ekibi, platformun bulutta barındırılan ve karmaşık yönlerini kaldıran ve yine de kullanıcılara verileri üzerinde tam kontrol sağlayan bir sürüm sunuyor.

“Bulutta barındırılan Piwik, Piwik’in gücüne ihtiyaç duyduğunuzda, kendi sunucularınızı yönetme zorunluluğu olmadan mükemmeldir” dedi. “Ayrıca çok uygun fiyatlı ve ücretsiz olarak sunulan tüm premium özelliklerimizle birlikte geliyor.”

Piwik’in arkasındaki şirket InnoCraft, potansiyel müşteriler için 30 günlük ücretsiz bulut barındırma denemesi sunuyor. Sonunda Piwik hostinginizi devralmaya karar verirseniz, ekip kendi sunucularınıza aktarmak için tam veri kümesini sağlayacaktır.

“Piwik ile her zaman kontrol sizde,” dedi Matthieu.

Yapım Arasında Bir Yıl: Piwik 3 Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzü ve Performansla Çıkıyor

2016 sona erdiğinde, Piwik ekibi, yaklaşık üç yıldaki en yeni ana sürüm olan Piwik 3 sürümünün bir parçası olarak tamamen yeniden tasarlanmış bir platformun tanıtımını yaptı. Duyuruya göre, özellikle büyük güncelleme 27 katılımcının ve 287 biletin çalışmalarını içeriyordu (Matthieu bize bu çizgi romanı açık kaynaklı bir geliştiricinin gerçekçi yaşamını göstermek için gönderdi).

Matthieu’ya göre, güncellenmiş bir arayüz olan Piwik 3’ün en göze çarpan farkı, daha hızlı, daha duyarlı ve basitlik için tasarlandı. Güncellenmiş menüler, gösterge tabloları ve raporlar kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak değiştirildi.

Piwik 3.0 ekran görüntüsü

2016’da piyasaya sürülen Piwik’in en yeni sürümü, yeniden tasarlanmış ve duyarlı bir arayüzle geliyor.

“Piwik’i olabildiğince basit hale getirmek gerçekten önemlidir, böylece herkesi analizin gücünden yararlanmaya teşvik edebiliriz” dedi. “Ne zaman yeni bir şey geliştirsek, kullanıcıların ilk bakışta anlayabilecekleri şekilde karmaşık yetenekler sağlamayı amaçlıyoruz.”

Piwik ekibi, programın CSS, HTML ve JavaScript’inin çoğunu yeniden düzenlediğinde, Piwik’in sayfayı yeniden yüklemeden anında birden çok raporu paralel olarak yüklemesini sağladığında platform daha da arttı.

Yeni Premium Eklentiler Değer Katıyor ve İşletmelerin Müşterileri İzlemesine Yardımcı Oluyor

Ayrıca 2016 yılında Matthieu ve çekirdek Piwik mühendisleri, müşterilerin her boyuttaki müşteriler için kurumsal düzeyde analitik toplamak üzere Piwik’i yapılandırmasına, izlemesine, kullanmasına ve genişletmesine yardımcı olan bir şirket olan InnoCraft’ı kurdu. Piwik 3 ile birlikte InnoCraft beş yeni ücretli eklenti yayınladı:

  1. A / B Testi: Bölünmüş testlerle deneyler yaparak farklı kelimelerin, düzenlerin veya görüntülerin dönüşümleri, geliri ve sayfa görüntülemeleri nasıl etkilediğini karşılaştırın.
  2. Huniler: Nerede sıkışıp kaldıklarını veya sitenizden ayrıldıklarını belirleyip anlayarak ziyaretçilerinizin izlediği yolları optimize edin.
  3. Kullanıcı Akışı: İçeriğiniz üzerinden nasıl seyahat ettiklerinin görsel bir temsili ile ziyaretçilerin sitenizde izledikleri en popüler yolları anlayın.
  4. Medya Analizi: Kitlenizin web sitenizdeki ses ve videoyla nasıl etkileşim kurduğu ve bu metriklerin dönüşümlere nasıl bağlandığı hakkında bilgi edinin.
  5. Toplu Raporlama: İşletmenizin genel performansını ve her bir mülkle ilgili ayrıntılı raporları ölçmek için birden çok siteden, mobil uygulamadan ve çevrimiçi mağazadan veri toplayın.

“Bunların hepsi bir işletmenin içgörü kazanmasına ve büyümesine gerçekten yardımcı olan yetenekler,” dedi Matthieu..

Piwik eklenti pazarında platformun işlevselliğini artırmak için 75’ten fazla araç bulunmaktadır. Daha önce bahsedilen premium eklentilerin ötesinde, InnoCraft ayrıca Piwik’i beyaz etiketlemek için bir eklenti ve bir kullanıcı etkinlik günlüğü açtı.

Piwik’in Tutkulu Küresel Katılımcılar Ekibine Nasıl Katılabilirsiniz?

Matthieu’ya göre, Piwik platformunu ve topluluğunu oluşturmak için insanlarla tanışmak ve işbirliği yapmak, ürünün evriminin en büyük ödülü oldu.

“Piwik ekibi dünyanın her yerinden tutkulu insanlardan oluşuyor” dedi. InnoCraft aktif çekirdek mühendislerini çalıştırırken, çoğu geliştirici kendi zamanında katkıda bulunur.

Kodlamaya ek olarak Piwik ekibi, ilk milyon indirme gibi önemli kilometre taşlarını kutladığından emin olarak tüm destek ve iş geliştirme çabalarının çoğunu sağlar..

“Bu tür kilometre taşları çok heyecan verici ve misyonumuzun önemini kanıtlıyor,” dedi Matthieu. “İşimizin anlamı var ve dünyanın her yerinden insanları parça parça, Google, Adobe ve IBM ile rekabet etmek için ihtiyaç duyduğumuz tüm araç ve özellikleri görmek inanılmaz. Çok az kaynakla çok sayıda başarı elde ettik. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me