Raritan’ın 3 Yönlü KVM, PDU’lar ve DCIM Portföyü Veri Merkezlerine Maliyetleri Düşürmek ve Verimliliği Artırmak İçin Altyapıya Bütünsel Bir Yaklaşım Sağlıyor

TP; DR: 1985 yılında BT yöneticilerine birden fazla sunucuya daha iyi bir erişim yolu sunmak için kurulan Raritan, otuz yıldan fazla bir süredir KVM (klavye, video ve fare) pazarına öncülük etti ve liderlik etti. Hizmet verdiği veri merkezlerinin ihtiyaçları ile birlikte gelişen Raritan, endüstrinin ilk akıllı PDU’larını geliştirdi ve DCIM alanını geliştirdi. Bugün, şirketin üç yönlü altyapı yaklaşımı, işletmelere veri merkezinde tüm verimlilikleri artırmak için KVM, PDU ve DCIM analizlerinden yararlanma olanağı sağlayarak güç ve maliyette büyük tasarruf sağlıyor.

1985’ti ve Ching-I Hsu, evinden bilgisayar bileşenleri satan küçük bir işletme kurmuştu. İş büyüdükçe Ching-I, BT endüstrisinde aynı anda birden fazla bilgisayarı yönetmenin daha iyi bir yoluna ihtiyaç olduğunu fark etti. Böylece, karısıyla birlikte, dünyanın ilk KVM (klavye, video ve fare) anahtarının ne olacağına ve şirketini Raritan üzerine kuracağı birkaç veri merkezi çözümlerinden birine öncülük etti..

“Ching-I, sunucu yönetimini kolaylaştırmak istiyordu,” dedi Raritan’ın Pazarlama Direktörü Nicole Espasa. “Merkezi bir terminalde oturup birden fazla sunucuya erişebileceğiniz KVM’yi icat etti.”

Raritan'ın KVM anahtarlarının nasıl çalıştığını gösteren grafik

Raritan Kurucusu Ching-I Hsu, birden çok sunucunun aynı anda ve aynı anda yönetilmesini sağlamak için KVM anahtarlarını icat etti.

Raritan, KVM pazarını otuz yılı aşkın süredir yönetti ve çok sayıda veri merkeziyle çalışma deneyimi sayesinde, güç kullanımını ve çevre koşullarını ölçmek için akıllı güç çözümleri ve analitik geliştirme ihtiyacını kabul etti. Şirket, verimliliği artıran ve veri merkezleri için büyük maliyet tasarruflarına dönüşen altyapı yönetimine kapsamlı bir yaklaşım sağlamak için PDU ve DCIM alanlarını yenilemeye devam etti.

Nicole, “Raritan’ın işi KVM, güç ve DCIM yazılım analizlerini içeriyor,” dedi. “Bu üç uçlu bir yaklaşım. Bir müşteriye gittiğimizde, bu nokta çözümlerinden birini satabiliriz. Ancak, daha sık olarak, her üç çözümü de sağlıyoruz, çünkü toplu olarak veri merkezinde neler olup bittiğine dair daha bütünsel bir bakış sunuyorlar. ”

1. Dağıtılmış Sunucuların Merkezi Yönetimi için KVM Anahtarları

Raritan, dağıtılmış veri merkezinin yönetimini optimize etmek için uzaktan erişim KVM anahtarları kullanır. KVM anahtarları, kullanıcılara tek bir konsoldan, her yerde bulunan birden fazla iş istasyonuna ve sunucuya erişim ve denetim sağlar. Daha yeni modeller ayrıca USB cihazlarının ve sesin paylaşılmasına izin verir.

Nicole, “Raritan, ortaklarımızı ve veri merkezi müşterilerimizi dinleyerek yüksek kullanılabilirliğe ve çok katmanlı güvenlikle güvenli uzaktan erişime odaklanan yeni ürünler ve özellikler yarattı” dedi. “Gecenin ortasında bir sunucu çökerse, çözümlerimiz veri merkezi yöneticisinin sunucuya hızlı ve güvenli bir şekilde uzaktan erişmesini ve sorunu çözmesini sağlar.”

Veri merkezleri, Raritan’ın KVM anahtarlarının SSL şifrelemesi kullandıkları ve uzak bilgisayarda çalıştırılacak bir yazılım bileşenine bağlı olmadıkları için etkili bir yanıt olduğunu buldular. Sonuç olarak, işletim sistemi yüklenmeden önce BIOS’u (temel giriş / çıkış sistemi) çalıştırmak için KVM kullanılabilir.

Kullanıcı ve iş istasyonu sayısına, aralarındaki mesafeye ve mevcut bağlantı yöntemlerine bağlı olarak, farklı tipte KVM anahtarları kullanılır. En popüler olanları, ölçeklendirme yoluyla, birden fazla konuma yayılan potansiyel olarak binlerce sunucuya merkezi IP erişimi sağlayan Dominion® KX Anahtarları ve CommandCenter Güvenli Ağ Geçidi’dir..

KVM ürünlerine IP üzerinden KVM ve Analog Matrix anahtarları dahildir. Bunlar – ve Raritan’ın seri konsol sunucuları – her boyuttaki veri merkezi için çözümler sunar.

2. Veri Merkezini Anlamak için Üretilmiş Akıllı Güç Şeritleri

Raritan’ın güç dağıtım üniteleri (PDU’lar) 500’den fazla çeşitte sunulmaktadır ve kullanıcı talebinin Raritan’ın ürün geliştirme yönünü nasıl belirlediğine bir başka örnektir.

“Raritan, gücün bir sorun haline geldiğini fark etti,” dedi Nicole. “Veri merkezleri verimsiz bir şekilde çalışıyordu ve bazılarının gücü tükeniyordu, bu nedenle zeka ve ağa sahip bir uzatma kablosu oluşturdu. Akıllı PDU’lar, güç tüketimi ile neler olup bittiğini görmek ve tak ve çalıştır çevre sensörleri ile soğutmak için harika bir avantaj noktası sağlıyor, çünkü şeritler orada rafta oturuyor. ”

Raritan tarafından üretilen akıllı anahtarlı uzatma kabloları, kendilerine bağlı ekipman hakkında ayrıntılı bilgi toplama yeteneğine sahiptir. Güç tüketimi gibi istatistikler, veri merkezinin zayıf noktalarının anlaşılmasını sağlayarak daha verimli kurulumların belirlenmesinde ve planlanmasında kullanılabilir. Şeritler, donanım yöneticilerini ortaya çıkmadan önce olası sorunlara karşı uyarabilir – uygun yönetim yoluyla onarım ve bakım maliyetlerini önleyici bir şekilde engeller.

“PDU’larımız sadece BT ekipmanına güç dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda güç tüketimini ve kapasiteyi gerçek zamanlı olarak ölçüyorlar,” dedi Nicole, “kabine tam otururken.”

Nicole, sunucuları hava akışı, sıcaklık ve nem gibi sağlıklı tutmak için önemli çevresel faktörleri izlemek, böylece mekanik arızaları azaltmak ve güç tasarrufu sağlamak için sensörler de eklenebileceğini kaydetti..

3. DCIM Güce Bakış & Çevre koşulları

Nicole, Raritan’ın öncelikle donanım çözümlerini satmaktan yazılım çözümlerini içeren bir ürüne geçtiğini açıkladı.

“Bazı yazılım bileşenleri olmasına rağmen temelde bir donanım şirketiydik” dedi. “Raritan, PDU’ları ve sensörleri tarafından toplanan verileri analiz etmek için çözümler sunma fırsatı gördüğünde güç yönetimi yazılımı satmaya da geçiş yaptı.”

Power IQ güç yönetimi yazılımı Raritan’ın ilk Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) teklifiydi. DCIM yazılımı artık Raritan spin-off Sunbird Yazılımına aittir ve geliştirilmiştir. Power IQ, veri merkezlerini daha anlaşılır GUI tabanlı bir formatta izlemek için bir araç sağlar.

Raritan DCIM arayüzünün ekran görüntüsü

Raritan’ın enerji ve güç izleme yazılımı yöneticilerin veri merkezlerindeki verimliliği en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

Power IQ, BT departmanının tüm altyapı seviyelerindeki güç yükünü, kapasitesini ve eğilimlerini belirlemesine yardımcı olmak için soğutma çizelgeleri, güç analizleri ve diğer raporlarla birlikte ayrıntılı sağlık haritaları sağlar. Veri merkezlerinin raf, sıra ve tesis seviyelerinde güç ve çevre koşullarını izlemesini sağlar.

Yeni PX Yedekler Sunuyor & Daha Yüksek Kullanılabilirlik için Güç Paylaşımı

İlk KVM anahtarını icat ettiğinden beri, Raritan veri merkezleri için çözümler geliştirmeye devam etti. Raritan için her şey verimliliği ve çalışma süresini artırmanın yollarını bulmakla ilgilidir. Ve en son PX teklifinin yaptığı da bu.

Nicole, “Yeni PX PDU’muz, uzaktan güç izleme işlevlerini daha da güvenilir kılan yedekli ağ ve güç paylaşımı sunuyor” dedi. “Çift ağ özelliği, işletmelerin hizmet sağlayıcılarına ve colos’lara güç bilgilerine ve ayrı bir ağdaki PDU’lara güvenli erişim sağlamalarını da sağlar.”

Raritan, kısmen IoT tarafından yönlendirilen yeni ortaya çıkan veri merkezi alanının nasıl hizmet edileceğini araştırıyor. Şirket kısa bir süre önce, teknolojilerinin ve diğer Legrand Kuzey Amerika şirketlerinin teknolojilerinden yararlanan uzak siteler için yenilikçi bir Akıllı Kabin prototipi tanıttı..

“Veri merkezleri değiştikçe ürün grubu da değişiyor,” dedi Nicole. “Raritan, KVM, PDU ve DCIM çözümlerinde erken bir hareketçiydi ve alana öncülük etme geleneğimizi sürdürüyoruz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me