Rasa’nın Açık Kaynaklı Yazılımı, Şirketlerin Optimum Müşteri Etkileşimi için Tasarlanmış Yapay Zeka Asistanlarını Geliştirmelerine ve Dağıtmalarına Nasıl Yardımcı Olur?

TP; DR: Açık kaynaklı bir AI yardımcı geliştirme şirketi olan Rasa, konuşma yapay zeka arayüzlerinin işletmelerin uygulanması genellikle zor olduğunu anlıyor. Bu yüzden akıllı chatbotların ve asistanların oluşturulmasını ve konuşlandırılmasını kolaylaştıran teknolojiler yaratır. Rasa 2015’te piyasaya çıktığında, birçok chatbotta bu araçlardan en fazla yararlanabilecek endüstriler için gerekli özelleştirmeler yoktu. Böylece Rasa, AI asistanlarının konuşmalarda kullandığı eylemleri, yanıtları ve tonları basitleştirmek için stratejiler geliştirdi. Ayrıca, yazılım açık kaynak olduğundan, geliştiriciler diğerlerinin hem mücadelelerinden hem de başarılarından öğrenebilirler..

Müşterileri zihinsel sağlık terapistleriyle buluşturan bir hizmet olan Talkspace, kullanıcılarla ilk – fakat önemli – konuşmalar yapabilen bir AI asistanı oluşturmak istedi. Şirketin ayrıca mevcut chatbot geliştirme araçlarının sunmadığı gizlilik gereksinimlerini karşılaması gerekiyordu.

Bu nedenle Talkspace, özelleştirilmiş bir çözüm geliştirmek için Almanya’da kurulan açık kaynaklı bir AI yardımcı geliştirme şirketi Rasa’ya döndü. Rasa, birkaç ay içinde potansiyel Talkspace kullanıcılarıyla doğal ve alakalı görüşmeler yapabilen bir asistan oluşturulmasına yardımcı oldu.

Asistan, kullanıcılara bir terapistle ne kadar erken iletişim kurmaya başlamak istediklerini belirlemek için sorular sordu ve hatta ihtiyaç duydukları tedavinin türünü tahmin etmeye yardımcı oldu.

Rasa logosu

Rasa, şirketlerin açık kaynaklı platformu aracılığıyla konuşma yapay zekâsı geliştirme yükünü hafifletmelerine yardımcı oluyor.

Talkspace Veri Bilimi Başkan Yardımcısı Bonnie Ray, “Rasa, AI’yı HIPAA-BAA uyumlu altyapımıza yerleştirmemize izin verirken tam olarak istediğimizi verdi” dedi. “Ayrıca, bağlamsal diyalog teknolojisi, şu anda müşterinin ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen daha doğal görüşmelere olanak tanır.”

Rasa, seyahat, bankacılık ve sigorta gibi birçok farklı sektörden müşteri çekiyor. Bu şirketlerin çoğu aynı sorunla karşı karşıya: benzersiz ziyaretçilerine yanıt veren bir sohbet asistanı geliştirmek. Rasa ideal bir ortaktır çünkü sohbet teknolojilerinin zorluklarını anlar ve müşterileri zorlu kişiselleştirme sürecinde yönlendirir. Yazılım açık kaynaklı ve özelleştirilebilir olduğundan, herhangi bir sayıda kullanım durumu için kullanılabilecek yatay bir çözüm görevi görür.

Rasa, paylaşılan araçlar, stratejiler ve fikirler aracılığıyla chatbot gelişimini basitleştirmek için çok çalışıyor. Ve platform özel bir takip buldu. 2019’a kadar, araçları 500.000’den fazla kez indirildi ve şirket açık kaynaklı yazılımına 300’den fazla katkıda bulundu.

Rekabetçi Avantaj için Konuşma Yapay Zekâsından Yararlanma

Rasa’nın İş Geliştirme Temsilcisi Dominik Rosenkranz, şirketin kurucularının mevcut araçları kullanarak Berlin mutfağında bir chatbot geliştirmeye başladığını söyledi.

Dominik, “O zamanlar piyasadaki araçların tek kullanımlık durumlar için özelleştirilebilirliği sınırlıydı ve sadece bulutta çalışıyordu,” dedi Dominik.

Araçları eksik bulanlar sadece Rasa’nın kurucuları değildi. İşletmelerinde devrim yaratması gereken sohbet botlarını geliştirirken benzer mücadelelerle karşılaşan diğer geliştiricilerle konuştular.

Dominik, benzer hedeflere sahip geliştiricilerle konuştuktan sonra, geri bildirim doğru açık kaynaklı çözüm için önemli bir pazar olduğunu ve Rasa’nın fikrinin doğduğunu belirtti..

İlk teklif, 2016 yılında açılan niyet ve varlık tanıma için tasarlanmış açık kaynaklı bir havuz olan Rasa Doğal Dil Anlayışı (NLU) kütüphanesiydi..

Önümüzdeki üç yıl boyunca şirket, çeşitli AI yardımcılarına ve sohbet botlarına yardımcı olmak için başka araçlar geliştirdi. Bugün, bu araçlar müşterilerin potansiyel satış oluşturmak için görüşme yapabilen veya otomatik bire bir görüşmeler programlayabilen bağlamsal AI yardımcıları oluşturmalarına olanak tanır. Araçları ayrıca İK veya finans departmanları için dahili süreçleri otomatikleştirebilir.

Ve Rasa’nın ekibi, konuşma yapay zekasının henüz tam potansiyeline ulaştığını düşünmüyor.

Dominik, “Son zamanlarda sektörde çok fazla gelişme görmüş olsak da, konuşma yapay zekası hala ilk günlerinde,” dedi. “Geçen yıl, bugün ne düzeyde olduğumuzu ve geleceğin nerede olabileceğini açıklayan Seviye 5“ Özerk Asistan Kuruluşları ”dediğimiz yolu özetledik.”

Rasa, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu yapay zeka gelişiminde bu hedeflere ulaşmak için adımlar atmayı planlıyor. Planındaki bir sonraki adım, metin ve ses yardımcıları için standart bir altyapı katmanı oluşturmaktır.

Kanallar ve Diller Arasında Diyalog Oluşturmayı Basitleştirme

Rasa’nın piyasaya sürülmesinden bu yana, pazar ve konuşma yapay zeka beklentileri büyük ölçüde değişti. 2016 yılında, çoğu proje basitti ve üçüncü taraf teknolojisi ile geliştirildi. Ancak bugün şirketler şirket içi bilgi geliştirmek ve ilk konuşma yaklaşımını geliştirmekle daha fazla ilgileniyor.

AI sohbet görüşmesinin ekran görüntüsü

Rasa’nın araçları, işletmelerin hızlı bir şekilde özelleştirilmiş sohbet senaryoları ve yanıtları geliştirmesine olanak tanır.

Dominik, “Ana hedefimiz, bu ürün ekiplerine, AI asistanlarını ölçeklendirmeyi daha kolay ve verimli hale getirmek için doğru araçları sunmaktır,” dedi Dominik.

Rasa kullanıcıları asistanı özel ihtiyaçlarına ve verilerine göre özelleştirebilir. Ayrıca, dil desteği, entegrasyonlar ve kendi kanallarını sınırlama olmaksızın kullanabilirler.

Rasa ayrıca, otomasyon potansiyeli sağlayan yüksek hacimli, tekrarlayan görevler için araçlar sunar. Bu, çalışanların şirket içinde değer yaratan daha karmaşık işlere odaklanabileceği anlamına gelir.

Kullanıcılar basit sorulara anında yanıt alır ve bundan sonra açıklığa kavuşturulması gerekiyorsa daha ayrıntılı yanıtlar bulabilir.

Dominik, “Verileriniz üzerinde tam kontrol sahibi olabilir ve şirket içi her şeyi çalıştırabilirsiniz” dedi. “Bu, özellikle bir kurumsal segmentte pazarlanmak için daha hızlı bir zamana yol açabilir.”

Bununla birlikte, en önemli fayda, şirketlerin sıfırdan araç geliştirmeye ya da standart, tek bedene uyan teknolojilerin tümünü kullanmak yerine otomasyonlarını kontrol edebilmeleridir..

Dominik, “Faydalar arasında güçlü bir bağlantı olduğuna inanıyorum,” dedi. “Ayrıca, büyük işletmelerin üretimde yeni bir araç başlatmak için katı gereksinimleri var.”

Ücretsiz ve Ücretli Sürümler Müşterilere Doğru Destek Düzeyi Sunuyor

İşletmeler, Rasa’nın ihtiyaçlarına göre farklı sürümlerini seçebilirler. Bazıları, konuşmalara açıklama eklemelerine, farklı modelleri yönetmelerine ve geri bildirim almalarına olanak tanıyan platformun ücretsiz sürümünü tercih ediyor. Ücretsiz sürüm ayrıca, bir ürünün zaman içindeki başarısını oluşturmakla ilgilenen geliştiriciler için yardımcı olabilecek topluluk destek kaynaklarını da içerir..

Dominik, “Dünyanın dört bir yanından 300’den fazla geliştirici, ürünümüze işlerin ihtiyaç duyduğu özellikleri geliştirmemize yardımcı oldu” dedi. “Ürün geliştirmemizde hem müşterilerle hem de toplulukla çok yakın bir şekilde çalışıyoruz, bu da bizi daha az eğilimlere ve topluluğun istediği – ya da kendi kendini geliştirdiği özelliklere ulaştırmaya daha fazla odaklanıyor.

Talkspace’in sohbet botunu geliştirmek için kullandığı platformun ücretli sürümü, şirketlere araç geliştirme konusunda daha fazla destek sağlıyor. Örneğin, Rasa X Enterprise Edition hizmet düzeyinde anlaşmalar (SLA’lar), dağıtım ve kurulum desteği ve Rasa ekibinden uzman tavsiyesi sunar.

Dominik Rosenkranz, Rasa İş Geliştirme Başkanı resmi

Dominik Rosenkranz, Rasa topluluğu üyeleriyle tanışmaktan hoşlandığını söyledi.

Ve şirket yeni özellikler ekleyerek ve hatta kendi ekibine ilham vererek büyümesini sürdürmeyi planlıyor. Bir iç etkinliğe Kurucu Hikayeleri denir, diğer girişimcilerden kurucuların karşılaştıkları zorluklar ve aldıkları kararlar hakkında konuşurlar.

Dominik, “Bu gerçekten ekiple rezonans yapıyor, bizi topraklı tutuyor ve kendi zorluklarımıza ve dolayısıyla açık kaynak yaklaşımımızın uzun vadeli başarısına uyum sağlamamıza yardımcı oluyor,” dedi Dominik.

Ayrıca Rasa, Eylül 2019’da San Francisco’da şimdiye kadarki en büyük etkinliğine, Rasa Geliştirici Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Etkinlikte, konuşma AI vakalarını tartışmak için Lemonade, Facebook ve Adobe gibi şirketlerin konuşmacıları yer alacak..

Etkinlik Rasa’nın merkezi felsefesi ile mükemmel bir uyum içindedir: geliştiricileri konuşma yapay zekası üretimini basitleştirmek için bağlama.

Dominik, “Topluluk üyelerimizle şahsen tanışmak, üzerinde çalıştıkları projeler hakkında konuşmak ve herkesle birlikte eğlenceli bir etkinlik yapmak için çok heyecanlıyım” dedi Dominik.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me