RealNetworks’ten SAFR Platformu: Yeni Yüz Seviyesi Sağlayan Güvenli Yüz Tanıma için Yapay Zeka Destekli Bir Çözüm

TP; DR: RealNetworks’ün SAFR platformu, canlı video için birinci sınıf bir yüz tanıma çözümüdür. Yapay zeka ile güçlendirilen çözüm, sürekli iyileştirmeye odaklanan maraton benzeri bir ürün yaklaşımıyla doğruluk ve performans için optimize edilmiştir. İşletmelerden K-12 okullarına kadar çok çeşitli ortamları barındıracak şekilde tasarlanan SAFR, dünya çapındaki müşterilere yeni güvenlik fırsatları sunuyor.

Son on yılda çevrimiçi olarak müzik dinlediyseniz veya bir video izlediyseniz, İnternet üzerinden medya akışı için ilk uygulamalardan biri olan RealPlayer’ı kullanmış olabilirsiniz.

Eskiden RealAudio Player olarak bilinen yazılım 1995 yılında RealNetworks tarafından piyasaya sürüldü. Bugün, NASDAQ’da halka açık bir milyonlarca dolarlık şirket olarak RealNetworks, internette inovasyonun ön saflarında yer alıyor.

RealNetworks Bilgisayar Vizyonu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı Dan Grimm, “Video alanında öncü olarak 25 yıllık mirasımız, dünyanın canlı videoda yüz tanıma için en önde gelen platformunu yaratmamıza yol açtı” dedi. “Güvenli, Doğru Yüz Tanıma (SAFR), güvenlik uzmanları için yeni nesil görünürlük ve durumsal farkındalık sağlayan yapay zeka destekli bir üründür.”

SAFR logosu

SAFR, güvenliği güçlendirmek için tasarlanmış AI destekli bir yüz tanıma çözümüdür.

SAFR, diğer yüz tanıma platformlarının aksine, hareket halindeki yüzleri, zayıf aydınlatma koşullarında, kısmen gizlenmiş veya yanlış hizalanmış – kameraların doğal bir ortamda yakalayabileceği gerçek yaşam özellikleri altında doğru bir şekilde tanımlamak için tasarlanmıştır..

SAFR ayrıca yüksek performansı esnek bir mimariyle birleştirmek için entegre bir teknoloji seti kullanır. Bu yaklaşım, ileri görüşlü şirketin, işletmelerde ve K-12 okullarında güvenli erişim ve ağ geçidi güvenliğinden VIP sadakat ve mekan izlemeye kadar çeşitli pratik kullanım örneklerini desteklemesine olanak tanır..

Sonuçta RealNetworks, SAFR aracılığıyla dünyanın en güvenilir yüz tanıma platformunu oluşturmaya kararlıdır ve doğruluk ve performans açısından çıtayı sürekli yükseltmek için hem yapay zeka hem de makine öğrenimindeki sürekli iyileştirmelerden yararlanmaktadır..

Yapay Zekayı Çevremizdeki Dünyayı Anlamak İçin Kullanmak

Bilim kurgu film oranlarının teknolojik olarak ele geçirilmesinden korktuğumuz kadar, gerçeklerle yüzleşmek zorundayız: Kameralar bu dünyada insan sayısından fazla. Mevcut dünya nüfusunun 7.7 milyardan fazla olduğu tahmin edilmektedir ve bugün dünyada yaklaşık 14 milyar kamera bulunmaktadır. 2022 yılına kadar bu rakamın 45 milyarı bulması bekleniyor. Dünyadaki her insan için yaklaşık altı kamerayla, birçok insan bu cihazların yakaladığı görsellerin çoğunu asla görmeyecek – insan beyninin işlemesi için çok fazla veri var.

“Bunun yerine, yapay zeka uçacak ve tüm bu görsel bilgileri anlamlandıracak,” dedi Dan. “SAFR ile ev, konut, işletme, havaalanları, hastaneler, stadyumlar gibi güvenlik alanında çeşitli sektörlerdeki müşterilerin, çevrelerindeki dünyayı anlamak için platformumuzdan yararlanmasını sağlayacağız.”

SAFR yüz tanıma örnekleri

SAFR insanları güvende tutmak için sürekli farkındalığın korunmasına yardımcı olur.

RealNetworks, SAFR için uç bilgi işlem alanındaki IoT cihaz üreticilerinin canlı video aracılığıyla birinci sınıf yüz tanıma teknolojisinden yararlanmasını sağlayacak bir yazılım geliştirme kiti (SDK) sunuyor. Bu, örneğin, bir hastanede veya stadyumdaki güvenlik başkanının, geçmişte insanın imkansız olduğu şekilde yüzlerce canlı video beslemesinden yeni yetenekler ve içgörü elde etmesini sağlayacaktır..

Dan, “Cihaz üreticileri teknolojimizi dünya standartlarında bilgisayar vizyonu ve yüz tanıma teknolojisini uçuracak şekilde lisanslayabilirler” dedi. “Video konferans kameraları, ev güvenlik kameraları, mobil cihazlar, buzdolapları, uçağı, araba vb. Cihazlarda çalışacak SDK’larımız var.”

Önyargı için Yüksek Doğruluk ve Düşük Eğilim

Dan bize RealNetworks’ün son birkaç yıldır evrişimli sinir ağları (görüntüleri analiz etmek için kullanılan bir tür yapay sinir ağı) ile derin öğrenmede çarpıcı gelişmeler kaydettiğini ve hızla gelişen alanda bir adım önde olmaya çalıştığını söyledi..

Massachusetts Üniversitesi tarafından gerçek dünya koşullarında kısıtsız yüz tanımayı incelemek için geliştirilen bir fotoğraf veritabanı olan Vahşi Yaşamdaki Etiketli Yüzler (LFW) karşılaştırmasına göre değerlendirildiğinde, SAFR% 99.87 doğruluk gösterdi. Buna ek olarak, RealNetworks performans değerlendirmeleri için algoritmalarını sürekli olarak Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’ne (NIST) gönderir.

NIST’in Nisan 2019’daki test sonuçları, SAFR algoritmasını, yanlış eşleşme oranı (bir algoritmanın aynı kişinin iki görüntüsünü yanlışlıkla farklı olarak yanlışlıkla tanımlama oranı) ile vahşi görüntüler için algoritmalar arasında hem en hızlı hem de en kompakt olarak sıraladı. 0.025’ten daha büyük. Şablon çıkarma açısından – yüz imzası oluşturma süreci – NIST, SAFR’ın algoritmasını dünyadaki ilk yedi arasında sıraladı.

Dan, “Gerçekten mükemmel bir bilgisayar görme platformu yaratmaya kararlıyız, cilt tonu ve cinsiyetteki farklılıklar açısından yüksek doğruluk seviyeleri ve düşük önyargı seviyeleri sergiliyoruz – bunlar sürekli olarak geliştirdiğimiz şeyler.” Dedi. “Bu teknolojinin muazzam faydalar sunduğuna inanıyoruz, ancak müşteri güvenini korumak için belirli bir mükemmellik çubuğunu karşılamak zorundayız.”

K-12 Okullarında Okul Güvenliğini Ücretsiz Artırın

RealNetworks, SAFR’yi 2018’de, topluluğun güvenilir üyeleri için güvenliği ve rahatlığı artırmak isteyen ABD ve Kanada’daki K-12 okulları için ücretsiz olarak indirildi. Konuk, personel onayı ile bir tablette kayıt işlemini tamamladıktan sonra, teknoloji giriş ve check-in sürecini kolaylaştırmak için yüzleri gerçek zamanlı olarak eşleştirecektir..

Dan, “Ebeveyn veya personel olarak kendinizi okulun lobisine kaydedebilirsiniz” dedi. “Bir dahaki sefere kampüsün ön kapısına geldiğinizde, orada durmak ve birisinin cevaplayabileceği ya da etmeyeceği bir zile vurmak yerine, orada kim olduğunu bilerek ya da bilmeden bir kamera sizi tanıyacak ve otomatik olarak kapının kilidini açacaktır. ”

Bir okulda SAFR

Yapay zeka destekli çözüm, gerçek dünya koşullarında yüzleri tanımlar.

Teknoloji, güvenlik bilincine sahip kampüsleri toplumun güvenilir üyeleri için erişilebilir hale getirdiği gibi, okulun içinden ve dışından çıkarılan öğrenciler veya eski çalışanlar gibi ilgili kişileri tanıyacak şekilde yapılandırılabilir. Bu şekilde, platform son birkaç on yıl içinde ölümcül şiddet ile boğuşan Kuzey Amerika okulları için gerçek değer katıyor.

Dan, “Müşterilerimize, özellikle güvenlik alanında, gerçek dünyada neyin önemli olduğunu görmelerine yardımcı oluyoruz” dedi. “Yüz tanıma ile başladık, ancak yakın zamanda kişi tespiti ile lanse ettik ve müşterilerimizin önem verdikleri alanlarda görsel zeka ihtiyaçlarını karşılamak için vizyon teklifimizi genişletmeye devam edeceğiz.”

Doğruluğu Artırmaya Maraton Yaklaşımı

Dan, son derece hassas yüz tanıma yazılımı oluşturmanın bir koşucu değil, bir maraton olduğunu söyledi. Eğitim ve kurumsal güvenlik topluluklarından gelen geri bildirimleri dinlemenin yanı sıra RealNetworks, algoritmaların doğruluğunu ve hızını endüstrinin ön saflarında kalmak için sürekli olarak geliştirmeye çalışmaktadır..

“Gerçek şu ki, piyasada birçok yüz tanıma ürünü var ve bu sayı her çeyrekte artıyor, ancak performans açısından önemli ölçüde değişiyor” dedi..

Sonuçta, SAFR ve RealNetworks’teki misyon dünyanın en güvenilir görsel tanıma platformunu oluşturmak. “Bu sorumluluğu yerine getirmek için, gerçekten mükemmel bir ürün tasarlamamız ve geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz,” dedi Dan.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me