SSL Sertifikası Seçme: Daha Kolay

Web siteniz için bir SSL sertifikası almanız gerektiğinde, sonsuz sayıda seçenek göz korkutucu olabilir. SSL sertifikaları web güvenlik ürünleri olduğundan, seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekler vardır, çünkü Sertifika Yetkilileri (CA’lar) son kullanıcıların benzersiz ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan ve web sitelerini en yüksek seviyeye kadar güvence altına alacak bir sertifika (sertifika) almasını ister olası şifreleme düzeyi ve ayrıca sitelerine güven enjekte etme.

Kullanılabilir Temel SSL Sertifikası Türlerine Genel Bakış

Sertifika Türü
Site Türleri
Özellikleri
Genişletilmiş Doğrulama (EV)* e-Ticaret
* Kişisel bilgi toplayan siteler
* Kullanıcı güveninin çok önemli olduğu siteler
* 2048 bit şifreleme
* Üstün güvenilirlik sağlamak için Yeşil Çubuk
* Twitter, bankalar vb. Web devlerinin kullandığı tür.
* 3-5 gün içinde verilir
Kuruluş Doğrulaması (OV)* e-Ticaret
* Kişisel bilgi toplayan siteler
* Sitenin kayıtlı bir devlet kuruluşu olduğu doğrulandı
* 128-, 256- veya 2048 bit şifreleme
* Yaklaşık 24 saat içinde verilir
Alan Adı Doğrulama (DV)* Test Siteleri
* Dahili Siteler
* Ticari Olmayan Siteler
* Çok uygun
* Neredeyse anında verilir

SSL Sertifikalarının Temel Değeri

Yeni başlayanlar için, tüm SSL sertifikalarının sunduğu bazı özellikler vardır.

Şifreleme

Açıkçası, tüm SSL sertifikaları bir müşterinin tarayıcısından bir şirketin sunucusuna gönderilen verileri şifreleyecektir.

Şifreleme 128 bit ile önerilen 256 bit arasında değişir. Günümüzün giderek daha tehlikeli çevrimiçi dünyasında şifreleme ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.

Güven Göstergeleri

Ayrıca, SSL sertifikaları bir web sitesinde alan adının yanında “https” gibi bir dizi güven göstergesini etkinleştirir, “s” “güvenli” anlamına gelir, tarayıcı çubuğunda bir asma kilit simgesi ve site mühürlerinin iş üçüncü taraf bir güvenlik şirketi tarafından denetlendi.

EV Sertifikalarına Sahip Yeşil Bar

Genişletilmiş Doğrulama (EV) SSL sertifikalarıyla, ünlü “Yeşil Adres Çubuğu” etkinleştirilir; bu, hangi dilden bağımsız olarak, yeşilin içgüdüsel olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir..

Farklı SSL Sertifikası Türleri

Ancak, web siteniz için hangi tür SSL sertifikasının en iyi olacağını gerçekten anlamak için, hangi tür SSL sertifikalarının kullanılabilir olduğunu anlamak önemlidir. SSL sertifikaları temel olarak beş seçeneğe kadar kaynatılabilir:

1. Genişletilmiş Doğrulama (EV) Sertifikaları

Bunlar önde gelen SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, bir tarayıcıdan bir web sunucusuna gönderilen verileri şifrelemek için tasarlanmış her şeyden önce güvenlik ürünleri olmakla birlikte, EV sertifikaları bunu bir adım daha ileri götürür. En üst düzey, endüstri standardı, 2048 bit şifrelemeye ek olarak, EV sertifikaları yeşil adres çubuğuyla birlikte gelir – İnternette tanınan bir güven sembolü.

SSL (EV) Sertifikası Yeşil Çubuğu

Bu, PayPal, Twitter ve Bank of America gibi dünyanın en popüler siteleri tarafından kullanılan aynı güven görüntüleri. Bu sertifikalar, paranızın karşılığını en iyi şekilde sundukları için herkes için önerilir, ancak ziyaretçilerinizin güvenini yakalamanın çevrimiçi dönüşüm ve kârlılık için çok önemli olduğu herhangi bir e-Ticaret web sitesi için kesinlikle gereklidir..

Bu sertifikalar SSL söz konusu olduğunda en iyinin en iyisi olduğu için, doğrudan Sertifika Yetkilisi (CA) tarafından gerçekleştirilen doğrulama işleminin, sertifika verilmeden önce başarıyla tamamlanması 3-5 iş günü sürer.

2. Kuruluş Onaylı (OV) Sertifikalar

Bu sertifikalar bir dizi tarayıcı güven göstergesini etkinleştirir, ancak yeşil adres çubuğuyla birlikte verilmez.

Kuruluş Tarafından Doğrulanmış (OV) SSL sertifikaları, adından da anlaşılacağı gibi, kuruluşunuzun veya şirketinizin yasal olduğunu ve bir devlet kuruluşu tarafından tanındığını doğrular; ancak, bu doğrulama işlemi EV sertifikaları kadar uzun sürmez. OV sertifikası verme genellikle 1-3 iş günü içinde tamamlanır.

OV sertifikaları, bütçelerine EV seçeneği sığmayan ancak yine de çevrimiçi müşterilerine gerçek bir şirket olduklarını ve ticari işlemler için güvenli olduklarını garanti etmek isteyen işletmeler için mükemmeldir. Sahte web sitelerinin ve kimlik ihlallerinin bu gün ve çağında, tüketiciler giderek daha fazla Web’de temkinli olmayı öğreniyorlar. Bu nedenle, bir üçüncü taraf güvenlik şirketi tarafından kapsamlı bir şekilde incelenen web sitelerinin rekabete ayak uydurması.

Bu sertifikalar, bir EV sertifikasının herhangi bir nedenle ulaşılamaması durumunda, e-Ticaret web siteleri için özellikle önemlidir. Site ziyaretçilerinizin güvenini kazanmak için fiyat koyamazsınız ve EV ve OV sertifikaları başlamak için harika bir yoldur.

3. Alan Adı Onaylı (DV) Sertifikalar

Bu sertifikalar endüstri standardı şifreleme sunar ve başka bir şey değildir. Verileri şifrelemeye ek olarak, Etki Alanı Tarafından Doğrulanan (DV) bir sertifikanın en büyük yararı, Sertifika Yetkilisi’nin (CA) yalnızca güvenliğini sağlamak istediğiniz etki alanının sahibi olduğunuzu doğrulaması gerektiğinden, yalnızca birkaç dakika içinde verilebilmesidir..

DV sertifikaları aynı zamanda piyasadaki en uygun fiyatlı seçenektir.

Alan Adı Doğrulanmış Sertifika

Bunlar, elde edilmesi kolay ve hızlı bir şekilde verilmesi nispeten düşük maliyetli sertifikalar olduğundan, diğer dahili sitelerle birlikte web sitelerini test etmek için ideal bir seçimdir. DV sertifikalarını yalnızca dahili kullanım için öneririz, çünkü OV ve özellikle EV seçenekleriyle sunulan premium güven özelliklerini sunmazlar, bu nedenle müşteri güvenine değer veren herhangi bir web sitesi sahibi daha premium bir sertifika seçmelidir.

Kullanılabilir Gelişmiş SSL Sertifikası Türlerine Genel Bakış

Sertifika Türü
Site Türleri
Özellikleri
Çok Alan* 2-100 Etki Alanına Sahip Şirketler* Sertifikanın ömrü boyunca etki alanları ekleyin ve kaldırın
joker* SSL’ye sahip olmak için alt alan adı gerektiren siteler de* DV veya OV olabilir, ancak EV olamaz

4. Çok Alanlı Sertifikalar

Birden fazla alan adını güven altına almanız gerekiyor, ancak her biri için ayrı bir SSL sertifikası oluşturma ve yükleme işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız, çok alanlı bir sertifika seçeneği öneriyoruz. Bu sertifikalar, tek bir sertifika (SAN / UC sertifikaları olarak da bilinir) ile birçok farklı etki alanını güvence altına alabilir..

Sertifikaya bağlı olarak, iki alan adından 100 veya daha fazlasına kadar her yerde güvence altına alabilirsiniz. Çok alanlı bir SSL sertifikası almanın avantajı, yalnızca bir sertifika altında birden fazla alanı yönetmenin çok daha kolay olması ve her alan için ayrı bir SSL satın almak yerine alan başına daha iyi bir oran elde etmenizdir..

Ayrıca, çok alanlı bir SSL sertifikası satın aldığınızda, sertifikanın ömrü boyunca, söz konusu ürün için izin verilen maksimum alan adedine kadar ek alan adları ekleyebilirsiniz. Bu, çok alanlı bir sertifikanın başka bir avantajıdır; yeni alan adlarının güvenliğinin sağlanması gerekiyorsa, yeni bir sertifika satın alma sürecinden geçmek yerine bunları mevcut bir sertifikaya ekleyebilirsiniz..

5. Joker Karakter Sertifikaları

Bu tür sertifikalar inanılmaz derecede popüler ve inanılmaz derecede kullanışlı. Web sitenizin ana alan adını (www.name-of-site.com) ve çoğu durumda sınırsız sayıda alt alan adını (mail.domain.com, login.domain.com, xyz.domain.com, vb.) yalnızca tek bir SSL sertifikası ile.

Dolayısıyla, alan adınızla ilişkili alt alan adları varsa, miktar ne olursa olsun, bir joker SSL sertifikası öneriyoruz. Hem DV hem de OV joker karakter sertifikaları mevcuttur; ancak şu anda EV joker sertifika seçeneği mevcut değil.

Özet: SSL Güvenliği Sizin İçin Neden Önemli Olmalı

Dünyanın en büyük web güvenlik şirketi Symantec tarafından yapılan bir araştırmada, sadece 2013’te 552 milyon kimliğin çevrimiçi olarak ihlal edildiği tespit edildi.

Bu, 2012’den bu yana yüzde 493’lük bir artışı temsil ediyor. Mesele, bilgisayar korsanlarının her zamankinden daha belirgin ve kararlı olması ve web sitenizin bu tehditlerin yerçekimini doğru bir şekilde ele alan bir güvenlik çözümüne ihtiyaç duyması.

SSL sertifikaları başlamak için harika bir yerdir ve web sitenizi bunlarla donatmak öncelik listenizde en üstte olmalıdır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me