SuperWebHost’un Güçlü Web Çözümleri, Uygulamalı Müşteri Hizmetleri ve Üst Düzey Destek İşletmelerin Markalarını Çevrimiçi Yayınlamalarına Nasıl Yardımcı Olur?

TP; DR: Bir dizi küçük, benzer düşünen barındırma şirketi SuperWebHost’u oluşturmak için birleştiğinde, organizasyon yapıları ve boyutları değişmiş olabilir, ancak görevleri değişmemiştir. Bu işletmeler her müşteriye yakından dikkat ederek kendilerini geliştirmişlerdi ve SuperWebHost bu amaca sadık kalıyor – 20 şey teknoloji teknolojisinden 60 şey anne ve pop dükkan sahibine herkese kaliteli hizmet sunuyor. Kısa süre önce, SuperWebHost’un barındırma endüstrisinin yönünü nasıl tahmin edebildiğini ve müşteri tabanının nabzını tutan bir parmağını tutarak müşterilerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunabildiğini söyleyen Yönetici Ortak Billy Cooter ile oturduk..

SuperWebHost bugün şirket haline gelmeden çok önce, birkaç girişimci, web tasarımcısı ve geliştirici – birbirinden bağımsız olarak – kendi küçük hosting işletmelerini başlattı.

SuperWebHost Yönetici Ortağı Billy Cooter, “Onlar bir niş tespit ettikleri veya kurdukları başka bir başlangıç ​​için işleri kolaylaştırmak istedikleri için hosting şirketleri inşa eden bir grup insandı” dedi. “Hepsinin ortak yönleri ortaktı -“ Bu hosting işini şimdi bana ev sahipliği yapan insanlardan daha iyi yapabileceğimi düşünüyorum ”dediler.”

Yıllar geçtikçe, bu küçük, benzer düşünen işletme sahipleri, güçlerini birleştirerek müşterilerine daha iyi hizmet verebileceklerini fark ettiler. Ve bir dizi birleşme ve devralma yoluyla SuperWebHost doğdu.

“Bu doğal, organik bir süreçti,” dedi Billy. “SuperWebHost orijinal markalardan biriydi. WebFactory başka biriydi. Hepsi müşterileri ile birebir çalışan küçük, uygulamalı şirketlerdi. ”

SuperWebHost logosu

SuperWebHost’un misyonu üç sütun etrafında dönüyor: güçlü barındırma, müşteri hizmetleri ve üst düzey teknoloji desteği.

Küçük işletmeleri nedeniyle bu işletmeler müşterilerini son derece iyi tanımaya başladılar. Birleştirilip SuperWebHost olduklarında, bu işletmelerin liderleri müşterilerinin siteleri çevrimiçi tutma mekaniği üzerinde çalışmak için zaman harcamak istemediklerini anladılar.

Billy, “Bu, e-ticaret müşterilerine ürün teslim etmek veya motosiklet dükkanları için nadir bisiklet toplamak anlamına gelirse, hizmetlerini satmak isteyen işadamlarıydı” dedi. “Teknik problemlerini çözmemizi istediler – onları gerçekten para kazanma biçimlerinden uzaklaştırmayın.”

Bugün, SuperWebHost, paylaşılan barındırma, WordPress barındırma ve yönetilen bulut çözümleri dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Şirketin tüm tekliflerini yürüten ortak konu, çalışkan müşterilere, işletme sahiplerinin ve girişimcilerin sevdikleri işe odaklanmalarını sağlayan ince ayarlı ürünler verme taahhüdüdür..

Müşteri İhtiyacına Göre Özelleştirilmiş Çözümler Sunma

Kötü müşteri hizmetleri için kötü şöhretli bir sektörde, SuperWebHost, müşterilerine nadir bir özveri ile farklılaşır.

“Kabul edelim – çoğu insan web barındırma hizmetini anlamıyor,” dedi Billy. “Örneğin, havai fişek satan bir müşterimiz var. O daha yaşlı bir adam, emekli oldu ve 60 yaşına gelene kadar işe bile girmedi. Bizimle her konuştuğunda, ‘Bir dakika bekle. Hosting nedir? Sana ihtiyacım olduğunu biliyorum, ama tam olarak ne yaptığını unutuyorum. ”Süper teknoloji meraklısı olmayan çok sayıda müşterimiz var.”

SuperWebHost’un bu kadar güçlü bir müşteri hizmetleri departmanı kurmasının en büyük nedenlerinden biri budur.

“Müşteri hizmetleri kulağa basit geliyor, ama aslında oldukça karmaşık,” dedi Billy. “Anlaşılması gereken kilit nokta, çok farklı geçmişlerden gelen çok çeşitli insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmamız gerektiğidir.”

SuperWebHost tarafından sunulan farklı barındırma hizmetlerini listeleyen grafik

SuperWebHost, her büyüklük ve bütçeye sahip işletmeler için mükemmel bir dizi barındırma çözümü sunar.

Son teknik gelişmelere aşina olmayan çok teknik olmak ve müşterileri karıştırmak kolaydır. Ancak, iyi eğitimli teknoloji uzmanlarının zekasına hakaret etmek de kolaydır.

“Barınmayı gerçekten anlayan biriyle konuşursanız, sizi bilgilendireceklerdir,” dedi Billy. “İnsanlar zaten bildikleri şeyleri açıklamak için zaman harcadıklarında hoşlanmıyorlar.”

Sonuç olarak, SuperWebHost basit bir fikre sadık kalmıştır – ekip her müşteriyi tanır ve ilişkiler geliştirmek için gereken zamanı alır. Billy bize şirket temsilcilerinin soru sormaktan korkmadığını söyledi. Ve SuperWebHost’un müşteri hizmetlerini rekabette bir kesim olarak tuttuğunu düşünmesi bu tutumdur..

Yeni Nesil Tech-Savvy İşletme Sahiplerine Hizmet Vermek

Son birkaç yıldır, Billy ortalama bir barındırma müşterisinin daha teknoloji meraklısı olduğunu izledi.

“Bence demografi değişiyor” dedi. “Eskiden müşterilerimizin 40’ların ve 50’lerin sonlarındaydı. Başka biri web sitelerini kurmak zorundaydı ve her şeyin çalışmasını sağlayan dişliler hakkında pek bir şey anlamadılar. Ama şimdi, bu insanlar işlerini teknoloji hakkında daha fazla bilgi sahibi olan daha genç bir kuşağa sattılar. ”

Bireysel hesaplar bile dönüştürüldü.

“Telefonu geleneksel olarak çok fazla el tutmaya ihtiyaç duyan bir müşteriyle konuşmaya hazır olarak aldım, sadece hattın diğer ucundaki kişinin ‘Merhaba, bu hesap için yeni kişiyim ve sonra 20 süper teknik soruyu çırpın, ”dedi Billy.

SuperWebHost'un bulut özelliklerinin ekran görüntüsü

SuperWebHost’un esnek bulut sunucuları, büyüyen çevrimiçi işletmeler için ölçeklenebilir altyapı sunar.

Müşterileri günümüz teknolojisinde daha akıcı hale geldikçe, SuperWebHost hizmetlerini tanıma yollarını değiştirmek zorunda kaldı.

“Eskiden destek için çok daha yüksek bir çağrı hacmimiz vardı,” dedi Billy. “İnsanlar sitelerini düzeltmek istediklerinde ilk yapacakları telefonu alıp bize bir soru sormak. Artık genç geliştiriciler web sitemizi ilk temas noktası olarak kullanmayı tercih ediyorlar. ”

SuperWebHost, hizmetleri hakkında daha fazla bilgi vererek ve şirketin web sitesinde sektördeki en iyi uygulamaları sunan eğitim parçaları yayınlayarak sorunu ele almaktadır. Bunun bir örneği SuperWebHost’un müşterileri Google Chrome’un SSL sitelerinde yaptığı değişiklikler hakkında bilgilendirme girişimidir.

“Müşterilerimizin sitelerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyoruz ve bunun büyük bir kısmı onları çevrimiçi alandaki büyük gelişmeler hakkında bilgilendiriyor,” dedi Billy.

Felsefe: Açık Kulaklar, Açık Zihinler ve Sürekli Yenilik

İlk yıllarında, SuperWebHost öncelikle paylaşılan barındırma hizmetlerine odaklandı. Ancak ekip, giderek daha fazla müşterinin aramaya başladığını ve daha geniş bir ürün yelpazesi hakkında sorular sormaya başladığını fark etmeye başladı..

Billy, “Girişimciler web sitelerinin neler yapabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladı” dedi. “Danışmanlar geliyordu ve işletme sahiplerine ana sayfalarını tam olarak kullanmadıklarını söylüyordu. Müşterilerimizle yakın temas içinde olduğumuzdan yeni ihtiyaçlarına adapte olabildik. ”

SuperWebHost'un WordPress paketlerinin grafik listeleme özellikleri

SuperWebHost’un WordPress planları, müşterilerin WordPress’in teknik karmaşıklıklarına değil işletmelerine odaklanmalarını sağlar.

Örneğin, Billy bize bazı müşterilerin WordPress ile ilgili sorular için destek ekibiyle iletişim kurduğunu söyledi. Kullanıcılar WordPress sitelerini yönetmekte sorun yaşıyorlardı ve CMS’yi en iyi nasıl çalıştıracaklarını bulmak için yardıma ihtiyaçları vardı.

Billy, “Sitelerini güncel tutmuyorlardı,” dedi. “Platformu anlamadılar ve 50 eklenti kurmanın her şeyi yavaşlatacağını fark etmediler. Bu sorunları ortaya çıktıklarında tek tek çözemeyeceğimize karar verdik – daha büyük bir çözüme ihtiyacımız vardı. Bu yüzden proaktif olarak, bu müşteri ihtiyaçlarına hizmet etmek için WordPress’e özel bir barındırma ürünü oluşturduk. ”

SuperWebHost’un müşterileri yakından dinleme ve bu müşterilere istediklerini vermek için yeni çözümler geliştirme veya geliştirme taahhüdünün başka bir örneği.

Daha Büyük ve Daha Güvenli Bir Altyapı Oluşturma

Yıllar boyunca, SuperWebHost işinin çoğunu Kanada’da gerçekleştirdi, ancak Kuzey Amerika’daki ayak izini genişletme planları var.

Billy, “Müşteri tabanımız yaklaşık% 20 ABD merkezli ve% 80 Kanada tabanlı,” dedi. “Şu anda birincil bulut altyapımız Kanada’da. Ama bunu ABD’de çoğaltacağız. ”

Billy, SuperWebHost’un genişletilmiş ABD altyapısının kesintisiz güvenlik sağlamak için inşa edileceğini söyledi.

“Birçok müşteri bulutun sağladığı esnekliği anlamıyor,” dedi Billy. “Bir donanım düğümü normal bir barındırma platformunda başarısız olursa, bu donanım onarılana veya yedekler geri yükleninceye kadar şansları kalmaz. Bir bulut platformunda donanım arızalanırsa, her şeyi neredeyse anında yedekleyebiliriz. Müşterilere, sahip olduklarının farkında bile olmadıkları bir güvenlik sağlıyor. ”

Ek olarak, SuperWebHost’un yeni altyapısı daha fazla DDOS koruma hizmetine sahip olacak.

“Güvenlik çok önemli,” dedi Billy. “Bu bizim için inanılmaz derecede önemli.”

Garanti: Tek Bir Müşteri Çatlaklardan Düşmeyecek

SuperWebHost, en düşük fiyatlı barındırma işi olmayabilir, ancak hedefi bu değildir.

“Elmaları elmalarla karşılaştırırsanız, maliyetlerimizin çok rekabetçi olduğunu görürsünüz,” dedi Billy. “Bu kadar önemli, gerçekten odaklandığımız şey farklı bir şey. Kilit müşterimiz, ayda 2 $ ekstra ödeme yapmaktan mutlu olan bir kişidir, çünkü ne tür bir sorun olursa olsun, bunu mümkün olan en kısa sürede çözeceğimizi bilirler. Gerçekten karmaşık bir sorun söz konusu olduğunda, ihtiyaç duyduğu zamanı alacağız. ”

Çoğu barındırma sağlayıcısının bu tutumu yoktur. Ve Billy, birçok düşük maliyetli ev sahibinin, pratik destek ve müşteri hizmetleri pahasına büyük miktarlarda müşteri aldığını belirtti..

“Günün sonunda, barındırma tekniktir ve problem çözme her zaman kolay değildir,” dedi Billy. “Diğer şirketler bu konuda konuşmak istemiyorlar, ama onlar için kesinlikle bir sayı oyunu. Müşterilerinin 99’u mutluysa ve gerçekten zor, çözülmesi zor bir soruna sahip olan sizseniz, kayıplarını kesecek ve sizi görmezden gelecektir. ”

Billy, SuperWebHost’un tam tersi bir felsefeye sahip olduğunu söyledi. Billy ve ekibi için, şirketin tüm iş modeli müşterileriyle ilgilenmeye dayanır.

Billy, “Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız – sizinle telefonda iki saat geçirin, 20 ileri ve geri e-posta gönderin veya sorunu yönetime geçirin” dedi Billy..

Finansal anlam ifade etmediğinde bile, SuperWebHost müşterileri tarafından yapışır.

“Bireysel hesaplarla geçirdiğimiz saatlere, onlara ayırdığımız müşteri hizmet zamanına baktım ve destek bütçemizde gelecek yılki barındırma yılı için bize ödeyeceklerinden daha fazla zaman harcadığımızı fark ettim hizmetleri, ”dedi Billy. “Ama buna değer çünkü müşterilerimizin her birinin işi yapmak için bize güvenebileceğini bilmekle gurur duyuyoruz.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me