SurveyMonkey, Fortune 500 Şirketlerinin% 99’unun Ürünleri Geliştirmesine, Pazarlama Çabalarını Arttırmasına ve Müşteri Memnuniyetini Artırmasına Nasıl Yardımcı Olur?

TP; DR: Müşteri anketleri, bir şirketin karar alma sürecinde önemli bir rol oynar ve ürün yol haritalarını etkileyen bilgiler için hedef kitlelere ulaşmalarına yardımcı olur. SaaS sağlayıcı SurveyMonkey, şirketlerin değerli müşteri öngörülerini elde etmek için 15’ten fazla soru türünden birini seçerek özel anketler oluşturmalarına olanak tanır. Platform, işletmelerin mevcut onay derecelendirmelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için analiz araçları sağlar ve müşterilerin ve çalışanların verdiği yanıtlara dayalı iyileştirme için çözümleri tahmin eder. Ortaya çıkan kararlar ürün yeniliği, pazarlama ve arayüz güncellemelerine ve sonuçta daha fazla kullanıcı memnuniyetine yol açar.

Anketler, şirketler için tüketicilerin zihnine girmenin kolay ve güçlü bir yoludur.

2013 yılında kurulan LoungeBuddy, yolculara dünya çapında premium havaalanı salonlarını keşfetme, rezervasyon yapma ve bunlara erişme olanağı vererek havaalanı deneyiminde devrim yaratmaya çalıştı. Bu görevi yerine getirmek için LoungeBuddy’nin havaalanları, salonlar ve en önemlisi gezginlerin alışkanlıkları ve tercihleri ​​hakkında bilgi edinmesi gerekiyordu. SurveyMonkey, LoungeBuddy’nin gezginlere doğru soruları almasına ve bu verileri hızlı ve verimli bir şekilde toplamasına yardımcı oldu.

SurveyMonkey logosu

Bu veri tabanlı karar verme, web tabanlı şirketler söz konusu olduğunda özellikle doğrudandır. Fiziksel ürün eksikliği, veri öngörülerine uyumun uygulanmasını kolaylaştırır. Kullanıcı arayüzü merkezli anketlerin gerçekleştirilmesi özellikle kolaydır. Veriler toplandıktan ve analiz edildikten sonra, tüketici şikayetlerini ve tercihlerini ele almak genellikle tek bir grafiği veya kod satırını değiştirmek kadar basittir.

Anket, çoğu insanın çıkış kapılarından 10 dakikadan fazla yürümek istemediğini ortaya çıkardığında, LoungeBuddy, kullanıcıların en yakın mesafede kolaylıklar bulmasına yardımcı olacak bir özellik ekledi. SurveyMonkey tarafından toplanan veriler tarafından sağlanan bilgilerle donatılmış LoungeBuddy, hizmetlerini ve mobil uygulamasının UX’ini, salonların kendileri kadar neredeyse rahat ve dinlendirici olan istenen olanaklarla hızlı erişim sağlamak için rafine etti. Bu LoungeBuddy hızla pazar hakim.

Pazarda Gerçek Bir Lider Olan İşbirliğine Dayalı Araştırma Platformu

SurveyMonkey ile anketlerin nasıl oluşturulacağı işletme ihtiyaçlarına bağlıdır. Fortune 500 şirketlerinin% 99’u tarafından güvenilen SurveyMonkey, kullanıcılara müşteri memnuniyeti anketleri gibi temel formatlar ve açık uçlu sorularla iş memnuniyetine ilişkin gelişmiş, profesyonel formatlar da dahil olmak üzere çok sayıda şablon sunmaktadır. Gelişmiş dallanma, anket tasarımcılarının bir anketi belirli koşullara göre özelleştirmesine olanak tanır.

Sorular, karşılanan veya karşılanmayan koşullara göre atlanabilir veya gizlenebilir. Gelişmiş borular, özel değişkenlerin ve veri alanlarının anketleri kullanıcılar için daha kişisel hale getirmesine olanak tanır. Bu, analizi kolaylaştırır, çünkü sonuçlar belirli yanıtlara göre filtrelenebilir.

LoungeBuddy gibi web tabanlı işletmeler, aynı aracı paylaştıkları için çevrimiçi anketlerden büyük ölçüde yararlanırlar. Sonuçlar hızlı bir şekilde toplanır ve saklanır ve hemen kullanılabilir. SurveyMonkey, verileri birden fazla sayılan kaybolan, çalınan ve hatta yanlışlıkla çoğaltılabilen kağıt anketlerin aksine hassas veriler için güvenlik sağlar.

Anketler için basit elektronik formatlar, müşterilerin görüşlerini sorunsuz bir şekilde vermelerini sağlar. Kullanıcıların, uzun ve sıkıcı bir anketin aksine, hızlı bir ankete yalnızca birkaç dakika harcama olasılığı daha yüksektir. Bu gibi durumlar için SurveyMonkey, çoktan seçmeli olmak üzere 15 soru türü sağlar. Bazen daha ayrıntılı girdi gerekebilir ve SurveyMonkey açık uçlu sorular için destek sağlar.

Böyle bir durumda optimal bir anket birkaç çoktan seçmeli soru ve ardından birkaç açık uçlu soru içerebilir. Neyse ki, SurveyMonkey faydaları karıştırmak ve eşleştirmek için soru formatlarından herhangi birini tek bir ankete uygulamayı kolaylaştırır. Bu tür gelişmiş özelleştirme SurveyMonkey’i anket oluşturmada lider yapar.

Müşterileri Nabız Tutmak Memnuniyetini Sağlar

SurveyMonkey CX, net ve iyi zamanlı bir formatta anket analizi sunan bir NPS (Net Destekçi Puanı) çözümüdür. CXM, müşteri deneyimi yönetimi anlamına gelir ve memnuniyet puanlarına dayalı olarak müşteri geri bildirimlerini dinlemenin doğrudan bir yoludur.

Ankete katılanlar, bir işletmenin sevdikleri veya nefret ettikleri yönleri hakkında doğrudan yorum yapabildiklerinde sadakat elde tutma daha kolaydır. Bu tahminin analizden çıkarılması ve anket alma deneyimine kişisel bir dokunuş katarak bir işletmenin tüketici endişelerine özel ilgi gösterdiğini göstermesi.

Şirketler, müşteriden doğrudan ürün geliştirme önerileri isteyerek müşteri memnuniyetini ve elde tutma oranını artırır. İşletmeler, iyi alınmayan özellikleri ortadan kaldırabilir veya değiştirebilir ve olumlu oy alan özellikleri geliştirebilir veya ekleyebilir.

SurveyMonkey açık uçlu anket soruları için destek sunarak müşterilerin orijinal özellik talepleri sunmalarının yanı sıra çoktan seçmeli ve doğru / yanlış yanıtlar hakkında açıklama yapmalarını sağlar. LoungeBuddy, gezginlerin alışkanlıklarını analiz ederek kullanıcı deneyimini geliştirmeyi başardı. Tüm uygulaması, gezginlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılır ve LoungeBuddy için sadık bir kullanıcı tabanı oluşturur.

Müşteri memnuniyeti önemlidir, çünkü tekrar eden müşteriler sektörü yönlendirmeye devam edecektir. Tipik bir kerelik satın alımın aksine, birçok web tabanlı ürün abonelik ve lisans tabanlıdır. Müşterilerin hangi abonelikleri gizli tutmaları için önemli olduğunu düşündüklerinin nedeni budur. Ayrıca, anketler şirketlerin – özellikle web tabanlı şirketlerin – sürekli değişen web manzarasını anlamalarına ve bunlara uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.

TechValidate, bir Pazarlamacının Arsenaline Üçüncü Taraf Geri Bildirimleri Ekliyor

SurveyMonkey tarafından 2015 yılında satın alınan TechValidate, müşteri geri bildirimlerini öneri ve içeriğe dönüştüren pazarlama otomasyon yazılımıdır. TechValidate, anketleri kullanarak müşteri verilerini toplayarak ve bu verileri gizliliği ihlal etmeden doğrulayarak çalışır. Sonuçta ortaya çıkan içerik varlıkları – çizelgeler, grafikler, YG ölçümleri, incelemeler ve örnek olay incelemeleri – daha sonra ticari bir dava oluşturmak için yayınlanabilir.

SurveyMonkey, pazarlama ve müşteri memnuniyetini daha da kolaylaştırmak için TechValidate teknolojisini entegre eder. TechValidate’in analiz araçları, SurveyMonkey formları aracılığıyla toplanan veriler hakkında faydalı metrikler sağlayarak aracı kesti.

TechValidate ekibinin fotoğrafı

SurveyMonkey, müşterilerin anket verilerinden daha fazla yararlanmasına yardımcı olmak için 2015 yılında TechValidate’yi satın aldı.

Verileri analiz etmek, grafikleri ve Infographics’i kendi başınıza derlemek için fazladan zaman harcamanıza gerek yoktur. Müşteri verilerini ve geri bildirim metriklerini ölçen ilgili grafikler TechValidate tarafından oluşturulur ve sunular için PowerPoint’e, raporlar ve pazarlama materyalleri için Word, Excel ve InDesign’a indirilebilir ve eklenebilir.

TechValidate, grafikleri ve grafikleri çevrimiçi olarak en son müşteri anketi yanıtlarını yansıtan güncel doğrulukla günceller. Bir kullanıcının yalnızca revize edilmiş içerik için eski görüntüleri, sunumları, raporları ve pazarlama malzemelerini indirmesi ve değiştirmesi gerekir. TechValidate içeriği Google tarafından bile dizine eklenir, bu da işletme görünürlüğünü artırırken SEO için düzenler.

Veriye Dayalı İş Kararları Vermek İçin Anketleri Kullanma

Anket soruları, mümkün olduğunca fazla müşteri verisi toplamak için birçok biçimde gelir. Müşteriler hızlı, kısa anketleri ve aynı zamanda seslerinin duyulduğunu hissetmelerini sağlayan bir platformu tercih ederler. SurveyMonkey, şirketlerin farklı soru türlerini kullanarak özlü sorgular oluşturmalarına olanak tanıyan araçlarla her iki dünyanın en iyisini sunar, böylece yanıtlayanların zamanını boşa harcamadan eksiksiz ve doğru yanıtlar alırlar.

Birçok müşteri için, anketi tamamlama motivasyonu değişimi daha iyi etkilemektir. Şirketlerin seslerini duymasını istiyorlar. Bu motivasyonu, müşterilerin kendilerini minimum zaman ve çaba ile tam olarak ifade etmelerini sağlayan formlar aracılığıyla etkinleştirmek, işletmeler ve son kullanıcılar arasındaki bağı karşılıklı yarar için güçlendirir. İşletmeler, müşteri ihtiyaçları karşılandığında daha fazla para kazanıyor.

LoungeBuddy, özellikle mobil kullanıcıların daha keyifli seyahat deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmak için oluşturuldu. Anket katılımcılarını dinleyerek ve ihtiyaçlarını öngörerek bunu başardı. SurveyMonkey gibi bir platform olmadan LoungeBuddy, kaç havaalanı sakininin salonlara erişebileceği veya bu gezginlerin onları bulmak için ne kadar motive olduğu gibi bilgileri kaçırıyor. SurveyMonkey ile toplanan LoungeBuddy verileri, şirketin broşürleri anlamasına ve onlar için en uygun salonları ve dinlenme alanlarını belirlemesine yardımcı oldu. Buna karşılık, LoungeBuddy kendi alanında bir numaralı uygulama oldu.

SurveyMonkey, büyüme arayan işletmeler için birçok olumlu seçenek sunmaktadır. Herhangi bir pazarlama cephaneliğine, özellikle web tabanlı işletmelere harika bir ektir. SurveyMonkey, çeşitli soru türleri ve akış mantığı ile benzersiz anketler oluşturmayı kolaylaştırır ve daha sonra TechValidate yardımıyla elde edilen verileri analiz etmeyi ve bunlara göre hareket etmeyi kolaylaştırır. LoungeBuddy gibi şirketler, ürünlerini geliştirmek ve pazarlarını anlamak için kullanıcı girdilerine bağımlıdır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me