Touchstone, VMware Çözümleri ve Yüksek Performanslı Bulut Altyapısı ile Sağlam Yönetilebilir Barındırma Hizmetleri Nasıl Sağlar?

TP; DR: Touchstone Solutions, kaliteli ürün ve mükemmel müşteri hizmetinin değerini anlayan Hintli teknoloji uzmanlarına ve profesyonellerine hitap ederek hosting işini kurdu. Şimdi, şirket geniş bir müşteri yelpazesine% 99,9 çalışma süresini garanti eden ve web sitelerini kötü amaçlı saldırılara karşı koruyan yüksek performanslı bir bulut barındırma çözümü sunuyor. Touchstone ekibi, hem Linux hem de Windows için planlar içeren kurumsal sanallaştırma çözümüyle gurur duyuyor. Touchstone geleceğe baktığında, hem büyük hem de küçük işletmelere hizmet vermeye devam etmek için erişim alanını genişletmeyi planlıyor.

Touchstone Solutions barındırma hizmetini başlattığında, birincil müşterileri Hindistan’da şirket çözümlerinin değerini anlayan web tasarımcıları ve deneyimli teknoloji profesyonelleri kuruldu. Bu müşteriler ayrıca Touchstone’un vaat ettiği hizmetleri sunduğunu takdir ettiler.

Touchstone Direktörü Srikanth Medasani, “Rakiplerimizin çoğu birçok etkileyici özellik sundu, ancak sözlerini yerine getirmediler” dedi. “Hizmet verdiğimiz müşteriler pazarı gerçekten anladılar ve ne elde ettiklerini biliyorlardı. Uzun zamandır onlar bizim birincil pazarımızdı. ”

Touchstone hala bu müşterilere hizmet veriyor, ancak müşteri tabanını daha küçük Hindistan e-ticaret işlemlerini içerecek şekilde genişletti. Biri Bangalore, Dubai ve Avustralya’da ofisleri bulunan Touchstone’un büyük müşterileri genellikle şirketin yönetilen hizmetlerine güveniyor. Ancak Touchstone, KOBİ’ler için eşit derecede çekici, Amazon Web Services (AWS) kadar güçlü bir barındırma hizmeti, sekizde bir fiyatla.

Touchstone Solutions logo ve afiş

Touchstone Solutions başlangıçta teknoloji profesyonellerine hizmet etti ancak Hindistan’daki KOBİ’lere web barındırma hizmetleri sunmak için genişletildi.

Ekibin duyarlı müşteri destek ekibi, Hindistan pazarındaki bir diğer farklılaştırıcıdır. Deneyimli teknoloji uzmanları, özellikle acil durumlarda duyarlı desteğin önemini anlarlar. Ve kendi kendine başlayan girişimciler, karmaşık barındırma altyapıları ve teknolojilerinde gezinmek için ek yardıma ihtiyaç duyabilirler. Touchstone müşterileri, sunucuları kapanırsa şirketin onları 24 saat boyunca geri yüklemeye hazır olduğundan emin olabilirler..

Çoğu zaman, bu taahhüt, müşterilere değer veren büyük sağlayıcıları, yalnızca ürün kalitesine daha az saygı göstererek en büyük müşteri hacmini getirmeye odaklanan ortalama barındırma hizmetlerinden ayıran şeydir. Touchstone ekibinin hedefi müşterilerini asla hayal kırıklığına uğratmamaktır.

“Hizmetlerimizi fazla satmıyoruz. Potansiyel müşterilere destek için uygulamalı bir yaklaşımımız olduğunu söylediğimde, bunu kastediyorum ”dedi. “Şirketimizin tarihi boyunca neredeyse tüm müşterilerimiz referanslardan geldi. Ve başlattığımız ilk günden bu yana, destek ekibimizden veya fiyatlandırma modelimizden memnuniyetsizlik nedeniyle tek bir müşteriyi kaybetmedik. ”

İstikrarlı Bir Bulut Ortamında% 99,99 Çalışma Süresi Garantisi

Touchstone’un en popüler ürünlerinden biri, yüksek performanslı bulut barındırma çözümüdür. Srikanth, şirketin birçok müşterinin C-Panel paylaşılan bulut barındırma için kullandığından gurur duyduğunu söyledi.

Bulut barındırma hizmeti WHM cPanel ve CloudLinux kullanıyor, bu nedenle Touchstone müşterilerine% 99,9 kesintisiz çalışma garantisi veriyor. Bulut kümeleri, kaynakları yüksek performanslı Intel Xeon E5 sunucularıyla dağıttığı için, platformun tek bir hata noktası yoktur. Ekip, SSD bulut veri depolamasının tamamen yedekli olmasını sağlamak için saniyede 1.000’den fazla giriş / çıkış işlemi (IOPS) ile RAID ve üçlü çoğaltma teknolojisini kullanır. Tüm bu teknolojiler müşterilerin hızlı yükleme sürelerine ve sürekli operasyonlara güvenebilmesini sağlar.

Touchstone’un duyarlı bulut hizmeti, çeşitli yerleşik performans ve güvenlik özellikleri sunar.

Touchstone ayrıca günlük olarak tam bulut yedeklemeleri sağlar. MySQL veritabanlarından e-postalara kadar her şey yedi güne kadar saklanır. Bu, bir web sitesinin kesinti süresi yaşadığı en kötü senaryoda bile, hızlı bir şekilde geri yüklenebileceği anlamına gelir.

Ayrıca, DDoS karşıtı ağı, web sitelerini kötü amaçlı saldırılara karşı korur. İstismar algılama yazılımı, kötü amaçlı yazılımların hesapları kaçırmasını, spam göndermesini veya bir sitenin kara listeye alınmasını veya dizini kaldırılmasını sağlayacak diğer işlemleri yürütmesini durdurur. Bir site hedeflenmiş olsa bile, Touchstone güvenli olmayan bir ağla bant genişliğini garanti eder.

Touchstone’un yönetim ekibi de bulut müşterileri için daha da ileri gidiyor. Müşteri desteği hem e-posta hem de bilet sistemi aracılığıyla 7/24 sunulmaktadır ve temsilciler yeni müşterilere cPanel aracılığıyla rehberlik edebilir, WordPress ve Joomla gibi açık kaynaklı uygulamaların yüklenmesine yardımcı olabilir ve hatta önceki hesaplardan hosting hesaplarının geri yüklenmesine yardımcı olabilir.

Ölçeklendirmek için Oluşturulmuş Kurumsal Sanal Özel Sunucu Çözümü

Touchstone ekibi aynı zamanda kurumsal sanallaştırma çözümüyle de gurur duyuyor. Ve temellere odaklanarak başlar.

Srikanth, “Barındırma işinde geçirdiğimiz tüm yıllardan sonra, sunucularının düzgün yapılandırılması durumunda ev sahiplerinin nadiren düştüğünü gördük.”.

Bu nedenle Touchstone, sanal özel sunucularını dağıtmak ve sunmak için kurumsal sınıf bir tür hipervizör olan VMware ESXi’yi kullanır. Yaklaşım, Touchstone müşterilerini çeşitli şekillerde korumaya yardımcı olur. İlk olarak, verileri üç sunucuda depolar.

“VMware’i her bir sunucuya ayrı ayrı taşıyabiliriz. Manuel bir bulut gibidir ve yedeklemeler de önemlidir ”dedi. “VM Yedekleme’yi kullanırken, NAKIVO’ya geçtik, bu daha iyi çünkü bize daha fazla esneklik sağlıyor. Bir ana bilgisayar veya sunucu çökerse, beş veya altı dakika içinde diğerine taşırız. ”

Touchstone’un kurumsal müşterileri, sorunsuz web deneyimleri sunmak için duyarlı, yedekli bulut altyapısına güveniyor.

Touchstone’un sunucularının her biri 128 GB’a kadar depolama kapasitesine sahip olsa da, şirket hiçbir zaman 50 GB’den fazla depolama alanı kullanmaz..

“Sunucularımızı aşırı yüklemiyoruz. İşlem gücünü% 65 ve RAM’i% 70’te durduruyoruz. Bu noktaya ulaşıldığında, artık sunucuda satış yapmıyoruz, ”dedi Srikanth.

Müşteriler ayrıca Touchstone’un çözümlerinin para iade garantisi ile gelmesinden de memnun. Hizmetten memnun kalmazlarsa, ilk 10 gün içinde tam bir geri ödeme talep edebilirler. Ancak% 99,9 kesintisiz çalışma ve Linux VPS, Windows VPS ve Tam Yönetilen VPS için barındırma planları ile en zorlu müşteriler bile uzun vadeli ihtiyaçları için özel olarak hazırlanmış bir çözüm bulabilir.

Gelişen Bir Hosting Pazarını Genişletmek ve Uyarlamak

Hindistan’daki teknoloji meraklısı geliştiriciler ve web profesyonelleri için bir çözüm olarak başlangıcından itibaren, Touchstone her zaman pazara uyum sağlamaya ve daha güçlü çözümlere yatırım yapmaya inanmıştır. Şimdi, aynı özveri ve hizmet taahhüdü ile geniş bir müşteri tabanına hizmet ediyor.

“Kendimizi yeniden keşfediyoruz. Eskiden sadece teknoloji uzmanlarına hitap ediyorduk, ama bu değişti ”dedi. “Müşterilerimiz ister küçük işletmeler işletiyorlar, isterse dev uluslararası şirketler olsun, güçlü altyapı, birinci sınıf güvenlik ve en yüksek maksimum çalışma süresi talep ediyorlar.”

Touchstone, pazardaki herkesin çevrimiçi girişimci olmasına izin veren değişikliklere yanıt olarak tekliflerini genişletti. Srikanth, yalnızca teknik olarak en bilgili kullanıcılara odaklanarak şirketin potansiyeline tam olarak ulaşmadığını söyledi. Şirket artık hizmetlerinden yararlanabilecek olan KOBİ sahiplerine pazarlama yapıyor..

“Daha fazla reklam alanı satın almaya ve SEO kullanmaya başladık. Bu bir fark yaratıyor ve sadece daha fazla marka bilinci oluşturacağız. Önümüzdeki altı ay boyunca web sitemize çok şey ekleyeceğiz ve müşterilerimiz indirebilecekleri bir dizi yeni araç bulacak ”dedi..

Yeni pazarlara girmek kolay olmasa da, Touchstone ekibi ürün kalitesinin kendisi için konuşacağına inanıyor. Sonuçta, şirket bu kadar uzun süredir güvenen memnun müşteriler için olmasaydı bu yeni yolculuğa çıkmazdı. Bu müşterilerden biri olan Tadimety Aromatics’ten Rammohan Rao, 2006 yılından beri hizmetlerini kullanıyor.

“Touchstone ihtiyaç duyduğumuzda bize her zaman hızlı müşteri hizmeti verdi. Bunu diğer hosting şirketleriyle görmedik, ”dedi Rammohan.

Duyarlı müşteri hizmetleri ve sağlam çözümlerin temeli üzerine kurulduğundan, Touchstone’un genişlemesi başarılı olmak zorunda.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me