Управління процесами в Linux: команди, які слід знати

Як ви думаєте, ваш комп’ютер Linux автоматично самостійно подбає про все? Іноді вам може знадобитися ступити безпосередньо.

Управління процесами – це конкретна справа. Linux створює процес щоразу, коли програма запущена вами або Linux. Цей процес є контейнером інформації про те, як ця програма працює і що відбувається.

Якщо процес запускається і закінчується правильно, то все є фактом; однак, якщо він зависає процесор або відмовляється йти, коли його час закінчиться, команди Linux, описані нижче, можуть допомогти вам відновити правопорядок.

Почнемо зі списку речей, які ви можете зробити, керуючи процесами Linux:

  • Подивіться, які процеси запущені
  • Подивіться, яка частина вашої системи Linux використовується (особливо будь-які жадібні)
  • Знайдіть певний процес, щоб побачити, що він робить, або вжити заходів щодо нього
  • Визначте або змініть рівень пріоритетності, пов’язаного з цим процесом
  • Припиніть процес, якщо він пережив свою корисність або якщо він погано поводиться

Команди, описані нижче, слід вводити через інтерфейс командного рядка. Просто відкрийте термінальне (текстове) вікно, щоб отримати доступ до цього інтерфейсу. Це може здатися основним, але насправді дуже потужним та гнучким – саме те, щоб утримувати всі ці процеси у відповідність.

1. верх

верх

Команда вгорі дає вам інформацію про процеси, які існують в даний час. Як видно з наведеного вище зразка, перша частина інформації є оглядом ситуації.

Друга частина, організована в стовпці, містить детальну інформацію про кожен процес, включаючи його унікальний довідковий номер (PID), пріоритет (PR), статус (S) та використання ресурсів (наприклад,% CPU).

2. htop

Команда htop – як верхня, але красивіша та розумніша. Інформація подається в більш чіткому форматі, і ви можете вибрати певний процес (скористатися клавішами зі стрілками), а потім діяти по ньому (використовувати клавіші F1, F2 тощо) за допомогою htop-дисплея.

То чому б хтось використовував щось, крім htop? Просто тому, що htop не завжди доступний за замовчуванням у системах Linux (тоді як верх завжди доступний).

Перед тим, як використовувати його, у вас може бути додатковий етап встановлення. Інструкція з установки буде sudo apt-get install htop, якщо ви, наприклад, використовуєте Ubuntu або Debian.

Кольори, які htop використовує на своєму дисплеї, допомагають передати своє повідомлення.

На панелі процесора та пам’яті можуть відображатися сині смуги для процесів з низьким пріоритетом, зелені для звичайного пріоритету або червоні для ядра. Жовтий відповідає часу IRQ (запит на переривання), пурпуровий – м’якому IRQ час, а сірий – вводу / виводу (час вводу / виводу) час очікування.

Середній показник навантаження представляє ступінь, до якого центральний процесор зайнятий. Цифра “1,0” відповідає 100 відсоткам зайнятості. Цифра на екрані нижче “0,37” відповідає 37 відсоткам.

Це середнє навантаження за останню хвилину. Дві інші середні показники навантаження – це середні показники навантаження за останні п’ять та останні 15 хвилин відповідно.

htop

3. пс

Використовуйте команду ps, щоб перелічити запущені процеси (верхній та htop список усіх процесів, активних чи неактивних). Однак вам потрібно буде вказати той чи інший варіант, щоб отримати корисну інформацію.

Команда ps -a перерахує всі процеси у вашій системі. Команда ps -a | Потім grep mysqld вибере процес mysqld, якби, наприклад, у вас було підключення через систему до бази даних MySQL.

4. pstree

За крок від простої команди ps, pstree використовується для відображення деревної схеми процесів, яка також показує взаємозв’язки, що існують між ними.

Кожен процес генерується або породжується іншим процесом (батьківським процесом) в Linux. Що важливо знати, це те, що якщо ви щось змінюєте для батьківського процесу, це впливає і на дочірні процеси.

Зокрема, якщо ви зупините батька, ви автоматично зупиняєте дітей!

5. хто

Команда who відобразить список усіх користувачів, які зараз увійшли у вашу систему Linux. Якщо це лише ви та сама операційна система, ви маєте вільну руку для управління процесами, як вам подобається.

З іншого боку, якщо інші (людині) користувачі також увійшли в систему, будьте обережні, перш ніж змінювати або припиняти процеси, які можуть бути важливими для них.

Ви також можете використовувати команду користувачів для простішої інформації, команду whoami, щоб повідомити вам, хто ви є (як це сприймає система), і команда w, яка дає вам не тільки імена користувачів, але і інформацію про те, що вони в даний час роблю.

6. вбити

Як випливає з назви, вбивство може бути використане для припинення процесу з надзвичайними упередженнями. Хоча в більш загальному сенсі його функція полягає в надсиланні сигналів (одним з яких є “померти!”).

Це дозволяє зупиняти окремі процеси або групи процесів без необхідності повністю зупиняти або перезавантажувати вашу систему Linux – те, що можуть також оцінити інші користувачі.

Припустимо, ваш процес mysqld погано поводиться. Як ви знаєте з верхнього дисплея, цей процес (у нашому прикладі вище) має PID 5979. Щоб припинити цей процес, ви можете ввести:

вбити 5979

Якщо з будь-якої причини цього недостатньо, є більш агресивні варіанти. Прикладом може бути варіант -9 (також відомий як -KILL):

вбити -9 5979

АБО

вбити -Убити 5979

Якщо ви не знаєте PID або хочете скористатися ярликом (просто переконайтеся, що він правильний), команда killall дозволить вам припинити всі екземпляри процесу з тим самим іменем. Наприклад, щоб знищити всі процеси, що називаються mysqld, введіть:

killall -9 міс

Якщо вбивство здається занадто недружелюбним, ви можете спершу спробувати бути «приємним». Приємна команда дозволяє визначити пріоритет процесу перед його запуском (використовуйте оновлення для вже запущеного процесу).

Висновок

Описані вище команди – лише невелика частина всього, що може запропонувати інтерфейс командного рядка.

Ви можете нарізати і нарізати кубиками управління вашими Linux процесами безліччю способів, завдяки різним параметрам команд та можливості комбінувати відразу кілька команд.

Випробувавши їх на собі, ви побачите, які команди є найбільш корисними для вас. Просто пам’ятайте, щоб подумати про їх дію, перш ніж ввести їх у дію.

Джерела фото: extensionengine.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me