Veniam, Araçlar ve Bulut Arasında Terabaytlarca Veri Aktarmak için ‘Hareketlerin İnterneti’ni Nasıl Oluşturdu?

TP; DR: Veniam’ın akıllı ağ hizmetleri, dünya çapında 60 milyon mil yol üzerinde seyahat eden 1.3 milyondan fazla insanı birbirine bağlayan türünün ilk örneği bağlantılı bir şehir deneyimi sağlamak için internet erişim noktalarını harekete geçiriyor. Şirket, verileri boşaltması veya diğer sürücülerle bağlantı kurması gereken araçlarda wifi ve bulut bağlantılarını iyileştirmek için önde gelen otomotiv markalarıyla ortaklık yapıyor. Veniam Kurucusu ve CEO’su João Barros, verimliliği ve sürdürülebilirliği en üst düzeye çıkaran fütüristik, veri odaklı bölgeler oluşturmak için sensörleri, drone’ları, robotları ve endüstriyel makineleri daha verimli ve etkili bir şekilde bağlamak için şirketin en ileri çalışmalarını genişletmeyi hedefliyor.

Çevrimiçi eğlence, navigasyon ve güvenlik uygulamalarına bağlanma yeteneği ile gittikçe daha fazla araba yola çıktıkça, sürücüler genellikle beklenmedik bir hız artışına çarptı – bir arabada yavaşça bir yazılım veya harita güncellemesi indirirken bekleyen uzun süreler sahibinin ev wifi bağlantısı.

Ancak, aynı indirme bir trafik ışığında yanınızda bulunan araca bağlanarak çok kısa bir sürede gerçekleşebilirse?

João Barros, şirketinin bağlı araba deneyimini nasıl bozduğunu açıklarken tam bir örnek verdi. Eşsiz bir akıllı ağın arkasında, Veniam şehirlerin internete bağlanma şeklini temelden değiştirmek için eşler arası araç iletişimine öncülük etti.

Kurucu ve CEO, “Yakın zamana kadar otomobil üreticileri kablosuz arayüzlere çok basit bir şekilde bakıyordu” dedi. “Wifi, akıllı telefonu arabaya, araca güvenlik için araca bağlamak ve 4G hücresel ağlar her şey için. Bundan daha iyisini yapabileceğimizi gösterdik. ”

Portekiz, New York ve Michigan’da başarılı dağıtımların ardından Veniam, yüzlerce otomobil, kamyon ve otobüsün trafik akışlarını, araç bakımını ve güvenliği iyileştirmek için büyük miktarda veri taşımasına olanak tanır. Şirket pedalı metale sokmaya devam ederken, João otonom araçların, dronların ve daha verimli endüstriyel makinelerin geliştirilmesini sağlamak için en son bulut bağlantılarını uygulamayı öngörüyor.

“Veniam, Hareket Eden Nesnelerin İnterneti dediğimiz şeyi inşa ediyor. Amacımız, tüm hareketli şeyleri birbirine bağlayarak yerleri daha insani hale getirmektir ”dedi. “Araçlarla başlıyor, ancak yalnızca bağlı otomobiller için değil, geleceğin araçları, robotlar, sensörler ve birbirleriyle iletişim kurması gereken tüm bu hareketli şeyler için tercih edilen veri ağı platformu olacak şekilde konumlandırıldık ve Bulut.”

İnternet Erişimini Harekete Geçirmek ve Büyük Miktarda Veriyi Taşımak

Veniam’ın yeniliklerine kadar, internet erişim noktaları sabitti: bir duvara takılan kablosuz yönlendiriciler, cep telefonu kuleleri ve benzerleri.

João, “Veniam, sadece insanları bir yerden başka bir yere taşıyan makineler değil, aslında bu internet erişim altyapısının bir parçası olarak araçlara bakarak oyunu değiştiriyor” dedi. “Tüm araçlar, hareket ettikçe erişim noktalarıdır ve bu, ağın tüm mimarisini değiştirir.”

Joao Barros ile Veniam logo resmi

Veniam, Kurucu ve CEO João Barros ile birlikte, üç kıtada örgü ağ teknolojisini konuşlandırdı.

Araçları mobil wifi yönlendiricilerine dönüştürmenin ötesinde, Veniam’ın ağ hizmetlerini güvenilir, güvenli ve güvenilir hale getirmesi gerektiğinden, insanlar genellikle kahve dükkanlarında, fast food restoranlarında ve diğer yerlerde karşılaşıyorlardı.

“Bu, böyle bir ağı çalıştırmak için gereken her türlü yeni protokol, algoritma ve akıllı karar anlamına geliyor,” dedi João, bağlantı kurmanın sadece başlangıç ​​noktası olduğunu da sözlerine ekledi..

Şirket, araçların bu yeni bağlantılar üzerinden geniş veri depoları iletmesine ve sıcak noktalar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanırken, sürücülerin hangi bağlantı türlerini takip edeceği veya kaçınılması gerektiği konusunda yerelleştirilmiş politikalar oluşturmalarını sağlıyor.

“Veri taşımak sadece bağlantı sağlamaktan çok farklı” dedi. “Bağlantı yalnızca araç ile bulut arasında biraz bir boru oluşturmaktır, ancak verilerin taşınması, şimdi hangi verilerin gönderileceği, daha sonra hangi verilerin gönderileceği ve hatta diğer araçlar arasında hangi verilerin paylaşılacağı hakkında tüm akıllı kararları almanızı gerektirir. bulutta ya da internette. ”

Bunu başarmak için Veniam, João’nun ilk prototipleri inşa eden ve yaklaşık 180 patentli bir fikri mülkiyet portföyü oluşturduğu bir üniversite profesörü olduğu zamana dayanan on yıldan fazla bir araştırma ve geliştirmeden yararlanıyor..

João, “Dünyada, araçlar hareket etmeye devam ettiği için değişmeye devam eden çok güvenilir olmayan kablosuz bağlantıların üstünde çok güvenilir bir veri ağı hizmeti verebilen ilk şirketiz” dedi..

Veniam Değişen Bağlı Araba Deneyimini Geliştiriyor

Ağ uzmanlığını endüstriyel makineleri, drone’ları, robotları ve diğer cihazları kapsayacak şekilde daha geniş bir şekilde uygulama vizyonlarına rağmen, Veniam iş hayatındaki ilk yedi yılında otomobil endüstrisine yoğunlaşmıştır..

João, “Yakın zamana kadar, araçların sadece küçük bir yüzdesi internete bağlıydı, ancak bu değişiyor.” Dedi. “Yaptığımız, buluttaki araçlar arasında büyük miktarda veri taşımak. Otomobil üreticilerinin arabadaki tüm bu kablosuz arayüzlerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayan akıllı bir ağ platformumuz var. ”

Şirket, Porto, Portekiz’de dünyanın en büyük bağlantılı araç ağını kurdu ve şehrin otobüsleri, çöp toplama kamyonları ve diğer kamu hizmeti araçlarının binlerce kişiye ücretsiz wifi sağlamasını ve Porto’nun hareketlilik sistemini daha iyi bilgilendirmek için terabayt veri toplamasını sağladı. diğer akıllı şehir girişimleri.

Singapur, New York ve Ann Arbor, Michigan’da benzer ağlar kurduktan sonra, Veniam şimdi dünyanın en büyük otomotiv üretim markalarının çoğunu müşteri olarak sayıyor. Şirket, Veniam’ın wifi çözümlerini ve araçtan araca veri paylaşımını kullanarak otomobil üreticilerinin veri maliyetlerinin% 40 ila% 90’ından tasarruf etmelerini sağlıyor

Şirket, otomobil üreticilerinin araçlarını ev wifi ağlarına kolay ve otomatik bir şekilde bağlayabilmelerini sağlayan ilk şirketti, João, manuel kimlik bilgileri yerine sahiplerin yalnızca% 30’unun gireceğini söyledi.

“Buluttaki tüm politikaları otomatik olarak araç kimlik bilgilerine çevrilecek şekilde çok basit bir şekilde gönderebiliyoruz, böylece tüm bu sıcak noktalara hemen bağlanabiliyorlar” dedi. “Sokaktaki tüm sıcak noktaları düşünün. Wifi’yi yalnızca arabanın içine bağlanmak için değil, aynı zamanda verileri çok ucuz bir şekilde boşaltmak için de kullanabilirsiniz. ”

Verimsizlikleri Azaltmak ve Olumlu Deneyimler Oluşturmak için Verilerden Yararlanma

Veniam bağlantılı otomobil endüstrisinde çekiş gücü kazandıkça João, şirket teknolojisinin daha geniş uygulamalarına odaklanmaya devam ediyor. Daha etkili mobilite hizmetlerinin benimsenmesinin hızlandırılması, genel olarak daha iyi ve daha güvenli bir seyahat deneyimi sunmanın yanı sıra Veniam uygulamalarının en büyük avantajları arasında yer alıyor..

“Kesinlikle çok fazla kapsama alanı veya çok fazla bant genişliği diye bir şey yoktur” dedi. “İnsanlara daha iyi ağlar verebilirsiniz ve milyonlarca insanın yaşam kalitesini artırmak için her zaman daha iyi ve daha iyi yollar buluyorlar.”

Şirketin büyük miktarda veri aktarma yeteneği, Veniam’ın Michigan’daki Ann Arbor’da yollarda olan otonom araçların gelişimini hızlandırmada çok önemli bir rol oynayabileceği anlamına geliyor..

João, “Otonom araçlar hazır olduğunda, yazılımımız zaten milyonlarca araçta çalışıyor,” dedi João.

Şirketin ağına erişmek için donatılmış araçlar ayda 15 TB veri aktarımı yaparak, bilgileri trafik akışlarına, gürültü seviyelerine ve kirliliğe nasıl uygulayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar. Veniam, diğer metriklerin yanı sıra araçların nasıl bağlandığını, ne kadar sürdüğünü, ne kadar süre bağlı kaldıklarını ve ne kadar veri yüklediklerini öğrenmek için ağ verilerine bakar..

“Bu çok büyük bir öğrenme kaynağı,” dedi João. “Protokollerimizi ve ağlarımızı müşterilerimizden gelen yeni özelliklerin yanı sıra geliştirmeye devam etmek için yapay zeka kullanıyoruz, bu yüzden sürekli bir yenilik akışı.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me