VoIP Supply’nin Uzman Ekibi, Pratik Destek ve Kaliteye Hiper Odaklama ile Kapsamlı VoIP Çözümleri ve Bulut Hizmetleri Nasıl Sunuyor

TP; DR: Dünya çapında 125.000 müşteriye hizmet veren VoIP Supply, kapsamlı bir iletişim ürünleri kataloğundan fazlasını sunar. Tecrübeli uzman ekibi, satıcılarla dolu bir endüstride benzersiz bir müşteri hizmeti seviyesi de sunmaktadır. 2002 yılında kapılarını açtığından bu yana VoIP Supply, ofis ve BT yöneticilerinin VoIP ürünleri ile çalışmaya başlaması ve organizasyonları için doğru çözümler sunmasına yardımcı olmak için tek noktadan hizmet vermek amacıyla faaliyet gösterdi. Sonuç olarak VoIP Supply, Geliştiricilerin Seçimi ile tanınmamızı sağladı. Kısa bir süre önce VoIP Supply’nin sıkı çalışan çalışan grubunun her müşteriye aile gibi davranmaya çalıştığını söyleyen Pazarlama Sorumlusu Mary Cheney ile oturduk.

Kısa süre önce, iletişim ürünlerinin satışı konusunda uzmanlaşmış bir şirketin temsilcisinden VoIP Supply satış ekibine bir sohbet geldi. Temsilci, VoIP Supply’in Amazon’da biraz daha ucuz bir fiyatla sunduğu aynı ürünü keşfetmişti ve şirketin bu ürünle eşleşip eşleşmeyeceğini bilmek istiyordu.

VoIP Supply Pazarlama Süpervizörü Mary Cheney, “Üzgünüz – bu kadar düşemeyiz, ancak size ve müşterinize sunabileceğimiz türde bir destek alamayacaksınız” dedik. “Satın aldıktan sonra bizimle iletişime geçebilmenin katma değeri nedeniyle işi yolumuza göndermeye başladılar.”

Mary bize VoIP ekipmanı satın alan hemen hemen her müşterinin, cihazın kurulması ve iletişimin düzgün şekilde çalışmasını sağlamaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ve işletmeler fark ediyor.

Mary Cheney'in headshot ve VoIP Supply logosu

VoIP Supply’den Mary Cheney, şirketin misyonunun kaliteli ürünler ve uygulamalı müşteri desteği sunmak olduğunu söyledi.

125.000’den fazla müşteri, en iyi VoIP ürünlerini satın almalarına yardımcı olmak için şirkete güveniyor ve iş iletişiminde kesinti olmadığından emin olmak için 28 üyeli personelin uzmanlığından faydalanıyor. Ve Mary bunun satın alma sonrası destek sağlamayan satıcılardan büyük bir fark olduğunu söyledi.

“Temel değerlerimizden biri:“ Annem çağırıyor ”dedi. “Annemiz gibi çağrı yapan her müşteriye davranmaya çalışıyoruz. Müşterilerimizin deneyimini geliştirmek için gerçekten çalışıyoruz. ”

Modern İşletmeler için 5K + VoIP Ürünleri Kataloğu Sunmak

VoIP Supply’in web sitesi, bir işletmenin bir VoIP iletişim sistemi kurmak ve sürdürmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi barındırır. VoIP teknolojisi son on yılda gerçekten el ele tutuştu ve maliyet tasarrufu ve kullanım kolaylığı popülaritesindeki artışın iki büyük nedenidir. Çalışanlar ofisleri taşıdığında sayıları aktarmak kolaydır ve ofis yöneticileri çalışanlar gelip gittiğinde kolayca satır ekleyebilir veya çıkarabilir.

VoIP Supply 60’tan fazla üreticiden 5.000’den fazla ürün sunmaktadır, böylece yöneticiler pazardaki tüm önde gelen marka ve stiller arasından seçim yapabilir. Bu, şirketin müşterilerinin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir çözüm almalarını sağlar.

Mary, “Başlangıçta elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, böylece satıcı veya müşterinin çok fazla sorusu kalmaz” dedi. “Ama% 99’u satın aldıktan sonra sorular olacak.”

Ve VoIP Supply’nin yardım misyonu, ürünlerini kullananlarda büyük fark yaratıyor. Çevrimiçi sohbet etmek, telefon etmek veya uzmanlara e-posta göndermek kolaydır. Mary bize şirketin sektördeki en uzun ömürlü çalışanlardan bazılarına sahip olduğunu söyledi – birçoğu on yıldan fazla bir süredir personeliyle.

Şirket Dışı veya Şirket İçi VoIP Hosting Çözümleri için Tek Noktadan Alışveriş

VoIP Supply, geniş bir ürün envanterinden ve mükemmel müşteri hizmetinden daha fazlasını sunar. Şirket, bir ofis yöneticisinin veya BT teknolojisinin kesintisiz iletişim sağlamak için ihtiyaç duyduğu her şey için kendisini tek noktadan bir mağaza olarak görüyor. VoIP Supply, VoIP bulut hizmetleriyle veya şirket dışında barındırma seçenekleri sunar ve bağlantıların kesilmemesini sağlamak için önde gelen endüstri sağlayıcılarıyla tercih edilen ortaklıkları sürdürür.

Daha fazla zaman tasarrufu için ekip, hangi sağlayıcıların belirli bir şirket için en uygun olduğunu sıralamaya yardımcı olur. VoIP Supply’nin sektördeki mükemmel itibarı nedeniyle, ekip birkaç gün içinde Nextiva, Broadvoice, Sangoma PBXact Digium Switchvox ve RingCentral dahil olmak üzere tüm önde gelen şirketlerden gelen tekliflerin bir listesini derleyebilir. Bu sadece bir ofis yöneticisini kendi etrafında arama yapmaktan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda VoIP Supply tarafından sağlanan teklifler genellikle doğrudan sağlayıcıdan alınanlardan daha düşük olduğundan, küçük işletmeler de paradan tasarruf edebilir.

Mary, “Onları birden fazla platformda teklif edebiliyoruz, bu da büyük zaman kazandırıyor” dedi. “Hepsine erişebiliyoruz ve tüm bu geniş erişimli barındırma hizmeti sağlayıcıları için birinci sınıf iş ortağı olduğumuzdan, daha iyi fiyatlandırma elde edecekler.”

Üç R’e Taahhüt: Geri Al, Yenile ve (Şimdi!) Kiralama

Mary’nin belirttiği gibi, VoIP Supply ilk ekipman alımından ve kurulumundan çok sonra müşteriye bağlıdır. Ve bu adanmışlıktan bahseden bir girişim, işletmelerin sağlıklı kar marjlarını korurken çevreye duyarlı olmalarına yardımcı olmak için geliştirilen Üç Rs programıdır..

İlk R, müşterilerin artık ihtiyaç duymadıklarında ürünleri satmalarını sağlayan Reclaim içindir. Bu önemlidir, çünkü ekipmanı düzenli depolama alanından uzak tutar ve işletmelerin harcamalarının bir kısmını telafi etmesine yardımcı olur.

İkinci R Yenile anlamına gelir. Geri Kazanım programı ile satın alınan tüm ekipman, VoIP Supply uzmanlarının ekipmanı tamir edip yenilediği ve indirimli fiyatla sattığı 10 adımlı bir kontrol sürecinden geçirilir..

“Yenilenmiş ve tıpkı yeni gibi sertifikalandırılmışlar ve bundan gurur duyuyoruz,” dedi Mary.

Son zamanlarda 2018’de piyasaya sürülen son R, Kiralama’yı temsil ediyor. VoIP Supply’in ekipman kiralama programı ile rekabet arasındaki ana fark, müşterilerin herhangi bir marka tarafından üretilen ekipmanı kiralayabilmeleridir. Tüm katalog kiralık.

Mary, “PBX’ler, kulaklıklar, telefonlar ve VoIP ile ilgili her şeyi kiralayabilirler” dedi. “Bunun gerçekten servis sağlayıcılarımızın ve satıcılarımızın gerçekten seveceği bir şey olduğunu düşünüyoruz.”

Amaç: İşletmelerin Gelişmesine ve Bağlantıda Kalmasına Yardımcı Olmak

Birçok VoIP şirketi basitçe önemsiyor olsa da, Mary bize VoIP Supply müşterilerin sürecin her adımında desteklenmiş hissetmelerini istediğini söyledi.

“Keşke telefonunuzu ethernet portunuza takıp arama yapmak kadar kolay olsaydı, ama öyle değil” dedi. “Bu sık karşılaşılan bir soru.”

Aslında, müşteriler eğitimli ve deneyimli personelle iletişim kurma kolaylığıyla birlikte, teknolojiyi anlamasına yardımcı olmak için çevrimiçi birçok ücretsiz bilgilendirme kılavuzunu indirebilir ve bunlara göz atabilir. Amaçları insanların zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olmaktır.

Şirket, 2002 yılında kurulduğundan bu yana VoIP Supply ile ilişkiler geliştiren birçok uzun vadeli müşteriye takdir göstermek için 2018 yılında yeni bir sadakat programı başlatacak.

Mary, “Geri gelen geniş bir müşteri tabanımız var ve bununla gerçekten gurur duyuyoruz” dedi. “Burada tanıttığımız iyi çalışma ortamı nedeniyle çalışanlarımızı koruyabildik ve her şey müşterimize geliyor.”

Ve bu uzmanlık fark yaratır: Bu sıkı sıkıya bağlı çalışan grubu, samimi ve ilgili bir ortamda çalışır ve.

“Bunu çok uzun süredir yaptığımızdan, bu değerleri anlıyoruz. Ve bir iş olarak biz de VoIP üzerinde çalışıyoruz ”dedi. “Verimli bir şekilde çalışmanız gerektiğini biliyoruz. Bu tür bir uzmanlığa erişiminiz yoksa, sonuçta işinize zarar verebilir. İşletmelerin acı çektiğini görmek istemiyoruz – onların geliştiğini görmek istiyoruz. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me