WebDAV, CalDAV ve CardDAV’a Ode: Güvenli, Dinamik ve Etkileşimli Bir Web’in Kökeni

TP; DR: 1990’lı yılların ortasında yeni bir World Wide Web’de dağıtılmış yazma kavramını keşfetmek için oluşturulan WebDAV, web sunucularına doğrudan ve güvenli erişim sağlamak için HTTP’yi güvenli bir şekilde genişletti. WebDAV ile kullanıcılar belge oluşturabilir, değiştirebilir ve taşıyabilir, ayrıca dosya erişimi ve değişikliği için kuralları yönetebilir. Geliştiriciler, diğer birkaç uzantı arasında protokolü çevrimiçi takvimlere ve adres defterlerine uygulamak için WebDAV’ı geliştirdi. Dosya sunucusu protokolleri ve işletim sistemleri geliştikçe WebDAV kullanımı gelişmiştir, ancak WebDAV, Linux kullanıcıları ve işletmeler ve yüksek öğrenim gibi hassas bilgilere sahip kuruluşlarla hala yankılanmaktadır.

Erken benimseyenlerin WebDAV’ın yanı sıra CalDAV ve CardDAV uzantılarını kullanmaya başladıklarını açıklamak için neden hala HTTP uzantısını sunuculara bağlanmak için kullandıklarını merak ediyorsunuz.

WebDAV kullanıcısı Jimmy Anuszewski, “Öğrenmek ve almak eşek için bir acıydı,” dedi..

CalDAV ve CardDAV yazarı Ken Murchison, “İşin gerçekten işe yaradığından gurur duyuyorum” dedi. “Kesinlikle takvimlerimi patlattım ve geçmişte çok fazla veri kaybettim.”

Bununla birlikte, WebDAV, World Wide Web’in ilk günlerinde çok önemli bir işlev sağlamıştır – yeni bir program kullanarak yardım almak için Google’a dönmeden önce. Web’de Dağıtılmış Yazma ve Sürüm Oluşturma Kısaltması olan WebDAV, kullanıcıların web sunucularına güvenli bir şekilde bağlanmasını ve dosya oluşturmasını, değiştirmesini veya taşımasını sağlar.

Hem Ken, hem de Jimmy bugün protokolün (özellikle iş ve yükseköğretim sektörleri) ilgisini vurguladılar. Daha spesifik olarak, WebDAV protokolü, takvim ve rehber verilerine sırasıyla CalDAV ve CardDAV ile güvenli bir şekilde erişmek ve paylaşmak için genişletildi..

1996’da World Wide Web konsorsiyumu ile İnternet Mühendisliği Görev Gücü arasında işbirliği olarak oluşturulan WebDAV, IETF çalışma grubuna liderlik eden Jim Whitehead’e göre web kullanıcılarına HTTP tarafından sağlanan okuma erişimi yerine yazma erişimi verdi..

“WebDAV, web’in orijinal vizyonunu yazılabilir, işbirlikçi, araç olarak tamamlıyor” diye yazdı WebDAV SSS.

WebDAV’ın Oluşturulması Web Sitesi Dosyalarına Güvenli ve Uzaktan Erişim Sağlar

Jimmy’ye göre, herhangi bir sunucuyla uzaktan iletişim kurmak 1990’ların ortalarında zor olabilir, ancak web sunucuları benzersiz bir engel sundu.

Jimmy, “Web arayüzü, içerik yönetim sistemi ya da bunun gibi bir şey yoktu,” dedi. “Bir web sitesini veya dosyaların sonucunu görebiliyordunuz, ancak dosyalara kendiniz erişemediniz.”

Coğrafi olarak dağıtılmış ekipler dizinleri bazen örgütlenmemiş dosyalar ve düzeltmelerle doldurur ve ilerlemelerini iletmek için e-postaya güvenirdi. Bununla birlikte, WebDAV ekipleri belgeleri yerinde düzenlemeye, üzerine yazılmaya karşı korumaya, kullanıcı erişim haklarını sınırlamaya ve yazar ve tarih değiştirme gibi meta verileri depolamaya yetkilendirdi.

WebDAV birlikte çalışabilirlik testinden fotoğraflar

Açık bir proje olarak WebDAV, birlikte çalışabilirlik testi için katkıda bulunanlara ve kullanıcılara güveniyor.

Microsoft, Netscape, Xerox ve IBM, WebDAV’ın gelişimine katkıda bulundu. Orijinal protokol olan RFC 2518, geliştiricilerin ve mühendislerin çevrimiçi işbirliği için HTTP’yi nasıl kullanabileceğini tanıttı. 2007 yılında RFC 4918 ile güncellenen WebDAV, Mac’lerin Windows ağlarına bağlanmalarını da sağladı.

“Windows sunucusunda WebDAV yüklüyse harika,” dedi Jimmy. “Olmasaydı, bir kabustu. WebDAV orada olmasaydı, asla ona bağlanmayacaktınız. ”

Şimdi, ağ protokolleri ve dosya sunucusu sistemleri geliştikçe, iki üretici daha işbirlikçi olmak için işletim sistemlerini açtı.

WebDAV, Güvenli ve Korumalı Sunucu İletişimi için Hala Kullanılıyor

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Mühendis Ken ve Florida Üniversitesi’nde BT ve Web Uzmanı Jimmy, hassas bilgilerle uzaktan çalışmak için dağıtılmış yazma ve sürüm oluşturma araçlarına güvenen kullanıcı türlerini temsil ediyor.

Dosya Aktarım Protokolü veya FTP, 1970’lerin başından beri etrafta olmasına rağmen, WebDAV’ın ek özellikleri ve güvenliği, HTTP uzantısını dosya yönetimi için daha popüler bir seçenek haline getirdi..

“WebDAV HTTP üzerinden çalıştığı için, FTP’nin sağlayamadığı HTTP’nin tüm avantajlarından yararlanırsınız,” diye yazdı Jim, özellikle güçlü kimlik doğrulama, şifreleme, proxy desteği ve önbellekleme.

Jimmy, ağın yalıtılmış yapısı nedeniyle intranet kullanımları için en iyi sonucu verir. FTP, işletmelere veya yüksek öğretim kurumlarına güvenmek için kaba kuvvet saldırılarına karşı çok hassas olduğunu söyledi..

Jimmy, “Boğazlarını solumak için avukatları var, bu yüzden ağ güvenli olmalı,” dedi. “WebDAV’a erişmek için ağda olmalısınız. İzlenebilir ve taklit edemez veya taklit edemezsiniz. ”

CalDAV ve CardDAV Protokolü Takvimlere ve Kişilere Genişletir

Öncelikle Carnegie Mellon’un e-posta altyapısı üzerinde çalışan Ken, yaklaşık beş yıl önce bir skunkworks projesi olarak CalDAV ve CardDAV ile denemeler yapmaya başladı. Üniversite Microsoft Exchange kullanmayı seçtiğinde Ken, CalDAV ve CardDAV ile çalışmaya devam etti.

“Üzerinde çalışan tek geliştiriciydim, sonunda işe koyuldum ve şimdi kişisel kişilerim ve takvimim var” dedi..

CalDAV, WebDAV’ı genişletir ve birden çok kullanıcının ortak planlama amaçları için paylaşılan takvimlere erişmesine izin vermek için iCalendar biçimini kullanır. Bitmiş şartname olan RFC 4791, 2007 yılında yayınlandı ve Apple, Oracle ve CommerceNet temsilcileri tarafından yazıldı.

CardDAV, WebDAV ile aynı üzerine yazma korumaları ve erişim denetimleri sağlarken, adres defterlerini vCard biçimini kullanarak platformlar arasında eşitler. MacOS ve iOS için CalDAV ve CardDAV kullanan Apple, RFC 6352 belirtiminin geliştirilmesine öncülük etti.

CalDAV ve CardDAV katılımcıları, protokollerin özelliklerini tartışmak için her yıl birkaç kez toplanır.

CalDAV ve CardDAV katılımcıları, protokollerin özelliklerini tartışmak için her yıl birkaç kez toplanır.

Son zamanlarda Apple ve Google temsilcileri, Gregoryen olmayan takvimler için CalDAV desteği eklemek için işbirliği yaptı. Proje, platformlar ve ürünler arasında takvimleri ve zamanlamayı standartlaştırmak için çalışan bir grup satıcı, geliştirici ve kullanıcı olan CalConnect’ten kaynaklandı.

Ken, “Diyelim ki Çin Yeni Yılı çevresinde tekrar eden bir etkinlik ayarlamak istiyorsanız faydalıdır” dedi. “Açıkçası, Çin takviminin çalışma şekli nedeniyle tarihler sıçradı, ancak bunların hepsi artık standart bir şekilde yapılabilir.”

WebDAV Linux Kullanıcıları ve Yüksek Öğrenim İle Yaşuyor

Ayrıca CalConnect’in bir üyesi olan Ken, CardDAV ve CalDAV özelliklerinin hepsinin olmasa bile çoğunun taban örgütünde başladığını belirtti..

“Her zaman yeni özellikler eklemek istiyoruz,” dedi Ken. “İnsanların şartnameleri çıkardığı, uygulamaları hakkında konuştukları ve nelerin değişmesi gerektiği hakkında haftalık veya iki haftada bir çağrı yapan bir dizi teknik komite var.”

CalConnect toplantısının fotoğrafları

CalConnect üyeleri potansiyel özellikleri test etmek ve tartışmak için yılda üç kez toplanır. (Kredi: Thomas Schäfer)

CalConnect üyeleri, birlikte çalışabilirlik testi ve olası özellikleri tartışmak için yılda üç kez şahsen toplanır. İleride, Ken, takvim dünyasının karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin saat dilimlerini doğru bir şekilde kullanmak ve değişiklikleri cihaz işletim sistemleri yerine HTTP aracılığıyla iletmek olduğunu söyledi.

CalDAV ve CardDAV, Apple ürünleri ve mobil cihazlarla ilerlerken, çekirdek WebDAV protokolü, dosyalara uzaktan erişmek için güvenli yollara ihtiyaç duyan Linux kullanıcıları ve BT uzmanları arasında hala gelişiyor.

“Bilgisayar dünyasında 10 yıl uzun bir zaman,” dedi Jimmy. “WebDAV sadece iki kez hayatta kalmadı, aynı zamanda kendini yeniden yarattı ve her türlü üretken modüle dönüştü.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me