Yeni İnternete Bir Köprü: Holo, Merkezi Olmayan ve Ölçeklenebilir Holochain Uygulamalarının Eşler Arası Barındırma Sağlamasını Sağlar

TP; DR: Yeni bir dağıtılmış barındırma platformu olan Holo, internetteki herkesin kullanabileceği eşler arası uygulamalar için bir pazar oluşturmayı hedefliyor. Buradaki fikir, merkezi sunucuları, değeri istikrarlı kripto para biriminde ödenen merkezi olmayan bir topluluğun aşırı bilgi işlem gücü ile değiştirmektir. Genellikle web barındırma Airbnb olarak tanımlanan Holo, barındırma endüstrisi için merkezi olmayan bir gelecek çiziyor.

Birkaç terim “bozulma” olarak yüklenir. Bakış açınıza bağlı olarak, terim heyecan veya korku uyandırabilir. Kurumsal devler genellikle ikincisiyle ilişkilendirir, ancak günlük tüketiciler için bozulma genellikle avantajlıdır.

Airbnb’nin gezginlerin cep telefonları için ne yaptığını, Tesla’nın gezegenimiz için (ve ötesi) ne yaptığını ve Uber’in taksileri ekonomik hale getirmek için ne yaptığını düşünün. Teknolojiler ilerlemeye devam ettikçe, ek endüstrilerde yeni kesintiler ortaya çıkacak.

Dağıtılmış uygulamalar için bir bulut barındırma platformu olan Holo, bu rahatsızlıklardan biridir. Kuruluşun açık kaynaklı topluluğu, çevrimiçi iletişimlerimizin, şirketlerin deneyimlerimizi kontrol ettiği merkezi web sunucuları üzerinden akmasına izin verilmesinin artık kabul edilemez olduğuna inanıyor.

David Atkinson headshot ve Holo logosu

Ticari Direktör David Atkinson, merkezi olmayan bir barındırma platformu olan Holo’daki kepçeyi bize verdi.

Bunun yerine, Holo interneti merkezden uzaklaştırmaya ve işbirliği ve yaratıcılık potansiyelini genişletmeye çalışıyor. Kesinlikle bir girişim, ama Holo ekibi bunun beklemeye değer olduğuna inanıyor. Holo Ticaret Direktörü David Atkinson, “Merkezi bir merkezden merkezi olmayan bir dünyaya geçiş uzun zaman alacak ve satın alma alışkanlıklarında çok fazla değişiklik gerektirecektir” dedi..

Holo bu değişikliği, genel web kullanıcıları tarafından kullanılacak uygulamaları barındırmak için tasarlanmış bir cihaz olan HoloPort aracılığıyla teşvik edecektir. David, “Bir kutuya sahip olmak, bir tür ilgi çeken, ancak çok teknik olmayan, bir şeyi takıp ekonomiye katılmayı sağlamanın bir yoludur” dedi. “Sadece dağıtılmış dünyayla tam olarak bugün web ile etkileşime girdikleri gibi etkileşimde bulunmak istiyorlar.”

HoloPorts ve mevcut cihazlara yüklenen Holo yazılımı sayesinde, merkezi sunucuları, değere kararlı kripto para biriminde ödenen dağıtılmış bir topluluğun yedek bilgi işlem gücü ile değiştirmek mümkün olacak. Sonuçta, Holo ekosistem herkesi ev sahibi olma konusunda güçlendirecek ve daha merkezi olmayan bir geleceğe katkıda bulunacak.

Holochain Uygulamaları için Dağıtılmış Hosting Platformu

Holo ekosistemi, 2017 yılında, 18 yıldan fazla çok para birimi sistemleri oluşturma deneyimine sahip iki dijital vizyoner olan Eric Harris-Braun ve Arthur Brock tarafından kuruldu. Holo’dan önce Eric, platformlar arası eşler arası iletişim yazılımı yarattı ve Arthur, MetaCurrency Projesi için çok para birimli yazılım tasarlama ve uygulama deneyimine sahipti.

David, blockchain ve Bitcoin’in ortaya çıkmasının hem Eric hem de Arthur’un ilgisini çektiğini söyledi. “Farklı bir ademimerkeziyet biçimi düşünüyorlardı – blockchain ile ortaya çıkandan farklı – ve aynı zamanda çeşitli dağıtılmış para birimleri biçimlerini de düşünüyorlardı” dedi. “Bu yüzden açık kaynaklı dağıtılmış bir uygulama çerçevesi olan Holochain’i oluşturmaya karar verdiler.”

Dağıtılmış uygulamalar için bir bulut barındırma pazarı olan Holo, daha sonra Holochain üzerine inşa edildi. Holochain, blockchain gibi merkezi olmayan küresel bir çevrimiçi veritabanından ziyade, tamamen dağıtılmış, eşler arası uygulamalar oluşturmak için bir yapıdır. Blockchain veri merkezli olsa da, Holochain ajan merkezli bir yaklaşım benimser. Ve Holochain küresel bir konsensüs tabanlı sistem olmadığı için, blockchain’den daha hızlı, daha enerji tasarruflu ve 10.000 kat daha ucuzdur.

Holo, Holochain üzerine kurulu uygulamaları, yeni nesil kripto yazılımını kullanarak rahatsızlık duyabilecek günlük internet kullanıcıları için erişilebilir hale getirir. Şu anda merkezileştirilmiş webimizi, web tarayıcıları gibi öğeler aracılığıyla dağıtılmış Holochain uygulamaları dünyasına bağlayarak çalışır, böylece kullanıcılar Holochain uygulamalarına tanıdık bir şekilde erişebilir.

İnternet’i Kurumsal Kontrolden Serbest Bırakma

Geliştiricilerin uygulamalarını barındırmaları için Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure gibi tanınmış sağlayıcılara içgüdüsel olarak ulaşmaları yaygındır. Holo’nun eşler arası uygulama barındırma pazar yeri sayesinde, bir Linux cihazına sahip olan herkes masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarında ekstra bilgi işlem kapasitesi sunarak teknoloji devleriyle rekabet edebilir (Windows ve Mac sürümleri daha sonraki bir tarihte yayınlanacak).

Süreç, ipotek ödemenize yardımcı olmak için Airbnb aracılığıyla yedek bir yatak odası kiralamaya benzer şekilde çalışır. Holo aracılığıyla, internet kullanıcıları kendi internet erişimi, barındırma ve makineleri için depolama ve işleme güçlerini “kiralayabilir”.

Holo afiş

HoloPort, merkezi sunucuların dağıtılmış bilgi işlem gücü ile değiştirilmesine yardımcı olacaktır.

David’e göre, toplanmayı bekleyen çok fazla ekstra depolama kapasitesi var. İlerlemek, sadece HoloPort gibi öğeler aracılığıyla kullanıcı katılımını istemektir. David, “Her çekirdek etkili bir şekilde kendi düğümüdür ve çekirdekler, ağa katılmayı seçen insanlara göre dünya çapında dağıtılacak” dedi. “Kendi sanal düğümünüzü oluşturabilirsiniz, ancak çoğu insan için HoloPorts’un daha kolay bir çözüm olduğuna inanıyoruz.”

Müşteriler şu anda işlem gücü ve depolamaya bağlı olarak fiyat aralığında olan HoloPort Nano, HoloPort ve HoloPort + ‘ı ön sipariş etme seçeneğine sahiptir. Tüm cihazlar önceden kurulmuş yazılımlar ve takip edilmesi kolay kurulum talimatları ile birlikte gelir.

David, “Şu anda insanların kimi, nerede ve neden götüreceğini bilmek için henüz çok erkenyiz” dedi. “Bu, en çok ilgilendiğim şeylerden biri – toplulukta insanlar bu tür barındırmalardan değer çekecekler ve nerede olmayacaklar? Eminim bazı sürprizler olacak. ”

HoloFuel ile Değer Kararlı Kripto Para Birimi Kazanın

Holo, ana bilgisayarların yalnızca bilgisayarlarını veya HoloPort’u dağıtılmış uygulamaları barındırmak için ödeme yaptıkları bir gelir kaynağına dönüştürmesini sağlamaz. Ayrıca, onlara kendi barındırma fiyatlarını ayarlama ve hangi uygulamaların barındırılacağını seçme özgürlüğü verir..

Ödeme konusunda, David, dağıtılmış bir barındırma ağı oluşturmada önemli bir zorluğun, merkezi bir otorite olmadan katılımcılara nasıl ödeme yapılacağını belirlemek olduğunu söyledi. Neyse ki, kuruluş Holo’nun milyarlarca işlemi aynı anda işlemesine izin veren bir muhasebe sistemi olan HoloFuel’de bir çözüm buldu..

“HoloFuel, uygulamanın istendiği yere ve uygulamanın gerçekte nereden sunulduğuna bağlı olarak eşler arası işlemler veya mikro ödemeler yapmamıza izin veriyor,” dedi David. “Ve HoloFuel çok verimli olduğu için, bir kuruş kadar küçük miktarlarda işlemleri işleyebiliriz.”

Sistem, karşılıklı kredi olarak bilinen zaman testli bir çift girişli muhasebe yöntemine dayanmaktadır, ancak sistemin yeteneklerini korumak, dağıtmak ve genişletmek için kriptografi ile birlikte kullanılır. Dağıtılmış ağ büyüdükçe ve talep arttıkça HoloFuel’e daha fazla değer verilir. Kripto para birimi daha sonra başkalarına satılabilir veya barındırma için ödeme yapmak için kullanılabilir.

Platform geliştikçe kullanıcılar HoloFuel’i beceri, hizmet ve güveni temel alan genişletilmiş kredi ve ticaret gibi ek yollarla kazanabilecekler. Kripto para birimini Holo, üçüncü taraf ve eşler arası borsalar aracılığıyla da satın alabilirler..

Açık, Daha Merkezi Olmayan Bir Geleceğe Ulaşmak

Holo şu anda bir dizi alfa aşamasında. Platformun gelecekteki büyümesi öncelikle hizmet verdiği kullanıcı topluluğu tarafından belirlenecektir. Kısa vadede, tüm hedefler nakliye etrafında döner, ancak platformun gelecekteki büyümesi öncelikle hizmet verdiği kullanıcı topluluğu tarafından belirlenir.

Kısa vadede, tüm hedefler HoloPort ve HoloPort + ‘ın dünya genelindeki distribütörlere gönderilmesi, ağın tam beta modunda çalıştırılması ve bir uygulama ekosisteminin oluşturulması etrafında dönmektedir. HoloPort Nano, özel bir yonga yapılandırması nedeniyle daha sonraki bir tarihte teslim edilecek.

David, “Ürün açısından bakıldığında kutuları ve yazılımı çıkarmaya odaklandık” dedi. “Büyük bir talep olduğunu biliyoruz.”

David, bu yenilikçi barındırma topluluğundan ne çıkacağını görmek için de istekli olduğunu söyledi.

“Birisinin Holochain üzerinde bir şey inşa ettiği ve bunu asla hayal edemeyeceğimiz bu ağ üzerinden barındırdığı günü de dört gözle bekliyorum” dedi. “Kullanıcıların web tarayıcıları üzerinden çalıştırdığı bir grup uygulamayı öngörüyorum – ancak topluluk tarafından onaylanmış, sahip olunan ve kontrol edilen tamamen dağıtılmış bir uygulama kullandıklarının farkında bile değiller.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me