2020 Kılavuzu: Bir WordPress Sitesini Yeni Bir Ana Bilgisayara Taşıma (3 Adım)

Bir ana bilgisayardan diğerine veya yeni bir etki alanı adına, bir WordPress sitesinin nasıl taşınacağını öğrenmek, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda tehlikeyle işlenen sıkıcı bir süreç olabilir. Arıza süresini en aza indirmek için geçişin hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorsunuz, ancak herhangi bir yanlış adım sefaletinizi uzatabilir.

Neyse ki, en iyi ana bilgisayarların çoğu sizin için taşıma işlemlerini gerçekleştirecek ve manuel transferleri son derece basit hale getirecek araçlar sağlayacaktır. WordPress sitenizi yeni bir ana bilgisayara, yeni bir alana ve yeni bir sunucuya taşımak için önerilerimizi ve adım adım kılavuzlarımızı paylaşacağız.

Herhangi bir siteyi taşımak için üç öğe bulunur: web sitesi dosyaları (blog içeriğiniz, medya kitaplığınız, temalar), depolandıkları ana makine sunucusu ve ziyaretçilerin sitenizi web’de bulabilecekleri etki alanı. Aşağıdaki kılavuzlar arasında bir miktar çakışma var, ancak WordPress web siteniz, ister aynı adreste daha büyük bir alana geçiyor olun ister yeni bir mahalleye hep birlikte gidin – gün sonuna kadar yeni evine gizleneceğinden emin olabilirsiniz..

WordPress Sitenizi Yeni Bir Ana Bilgisayara Taşıma

Yeni başlayanlar, uzmanlar ve büyük ve küçük markalar her gün WordPress barındırması geçişiyle mücadele ediyor, bu yüzden yalnız değilsiniz. Lütfen aşağıdaki adımların izlemeniz gereken genel yönergeler olduğunu unutmayın. Sitenizin ve sunucunuzun yapısal karmaşıklığına bağlı olarak, kusursuz bir geçiş sağlamak için ek temizlik gerekebilir..

1. Ücretsiz WordPress Geçiş Yardımı ile bir Web Host seçin

İlk olarak, tercihen WordPress planlarında uzmanlaşmış yeni bir ana bilgisayara ihtiyacınız olacak. Ücretsiz taşıma yardımı sunan birini seçmenizi öneririz – yani, taşıma sitesinden yeni bir veritabanı dışa aktarma veya oluşturma veya wp-config.php dosyasını kendi başınıza düzenleme gibi görevleri yerine getirmediğinizi varsayalım..

Ücretsiz WordPress geçişleri sunan ana makinelerin bunu yalnızca yeni müşteri hesapları için yaptığını unutmayın. Ücretsiz WordPress geçişi kaydolmak için bir teşviktir. Birinin WordPress sitesini mevcut barındırma hesabınıza taşımak istiyorsanız, ana bilgisayarın bir eğitim için bilgi tabanına yönlendirilirsiniz veya birisinin sizin için yapması için küçük bir ücret ödemeniz istenebilir. Ne olursa olsun, bu ana bilgisayarlar ücretsiz geçişler ve dost WordPress desteğinin doğru dengesini sağlar:

Diğer üst WordPress ana bilgisayarlarına bakın »

2. Web Sitesi Dosyalarınızı Yedekleyin ve Aktarın

Yeni WordPress barındırma planınızı seçtikten sonra, şirket tarafından sağlanan kurulum talimatlarını izleyin. Öncelikle WordPress’i yüklemeyin, çünkü dosyalarınızı mevcut kontrol panelinize (örn. CPanel veya Plesk) yedeklemek istersiniz..

Yedeklemenin ne anlama geldiğini veya içeriğini tam olarak bilmeseniz bile, zamanda geriye gitmenizi istemenizi sağlayan beklenmedik bir hata durumunda elinizde olur.

cPanel Backups Ekran Görüntüsü

WordPress web sitesi dosyalarınızı ve dizinlerinizi cPanel (veya başka bir kontrol paneli) içinde yedekleyin.

Ücretsiz bir geçiş ana bilgisayarı kullanıyorsanız, Şimdi transfer hizmeti talep etme zamanı! “HostName web sitesi aktarma isteği” için hızlı bir Google araması, sizi uygun form ve taşıma yönergelerine yönlendirir.

Yeni barındırıcınızın projeniz üzerinde çalıştığını söyleyen bir onay e-postası alırsınız ve muhtemelen irtibatta kalmak için bir ilgili kişi de olur. Kişinizi yeni toplantı sahibine e-postayla göndererek aktarımdan haberdar olun.

Taşıma işlemini kendiniz yapıyorsanız, bu kılavuz adımları iyi özetlemektedir:

  1. WordPress site dosyalarınızı bir FTP programı kullanarak yedekleyin.
  2. WordPress veritabanınızı kontrol panelinizdeki phpMyAdmin programında dışa aktarın.
  3. Yeni ana makine sunucunuzda yeni bir WordPress veritabanı oluşturun.
  4. Wp-config.php dosyasını yeni veritabanı adını ve kullanıcı bilgilerini yansıtacak şekilde düzenleyin.
  5. Kayıtlı veritabanınızı içe aktarın ve WordPress dosyalarınızı yeni ana makinenize yükleyin.

Ve, işte! WordPress sitenizin yeni bir evi var. Son adım, WordPress sitenizin alan adını yeni ana makinenizin ad sunucularına yönlendirmektir.

3. DNS Kayıt Ayarlarınızı Değiştirin

Site aktarımınız tamamlandıktan sonra, yeni ana bilgisayarı gösterecek şekilde alan adının DNS’sini değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, WordPress sitesinin orijinal etki alanı kayıt kuruluşuna giriş yapın, DNS bölümüne gidin ve iki ad sunucusunu yeni web barındırıcınız tarafından size verilenlerle değiştirin..

Örneğin, DNS’inizi GoDaddy’den değiştiriyorsanız ad sunucularınız şunlar olabilir:

NS41.DOMAINCONTROL.COM
NS42.DOMAINCONTROL.COM

Alan adınızı InMotion’ın ad sunucularına yönlendirmek için bunları şu şekilde değiştirebilirsiniz:

NS.INMOTIONHOSTING.COM
NS2.INMOTIONHOSTING.COM

Alan adınızın yaşayabileceği biraz sinir bozucu yayılma süresi hariç bu kadar!

Web siteniz artık yeni bir web barındırıcısında yayınlanacak ve yeni barındırıcınızın sunduğu araçları keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda, bozuk bağlantıları veya resimleri test etmek için sitenizi tıklamanız gerekir. KG’nin önemini asla hafife alma!

WordPress Sitenizi Yeni Bir Etki Alanına Taşıma

WordPress sitesini yeni bir etki alanına taşımak aslında yeni bir ana bilgisayara taşınmaktan biraz daha zordur. Ancak, bir iradenin olduğu WordPress’teki çoğu görevde olduğu gibi, bir yol var!

Mark Zuckerberg’in TheFacebook.com’u Facebook.com olarak değiştirmeye karar verdiğinde düşünün. Ne yazık ki, sadece “the” i silip bir gün diyemedi. Alan adlarını değiştirmek karakter eklemek veya silmek kadar kolay değildir. Dosyaları taşımanız ve bazı veritabanı bilgilerini değiştirmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Not: Bu işlem boyunca size rehberlik etmek için canlı sohbet desteğini yukarı çekmenizi önemle tavsiye ederim, çünkü web barındırıcısına bağlı olarak, ek adımlar gerekebilir..

1. Yeni Alan Adı Kaydı Satın Alın

İlk olarak, barındırma hesabınızda yeni bir alan adı oluşturun. Kullanılabilir alanlara göz atabilir ve üçüncü taraf bir kayıt kuruluşundan istediğinizi satın alabilir veya kayıt sırasında alan adı kaydınızı işlemenizi sağlayan bir barındırma sağlayıcısı seçerek arayı atlayabilirsiniz (genellikle ilk yıl kayıt ücretlerini kapsar!). Yeni alan adınızın WordPress sitenizi destekleyen veya destekleyecek ana bilgisayara yönlendirildiğinden emin olun. Alan adı kaydı ve desteği için üç favori ana makinemiz:

Diğer en iyi alan adı barındırıcılarına bakın »

2. WordPress Site Dosyalarınızı Taşıma

Ardından, cPanel dosya yöneticinize giriş yapın ve taşımak istediğiniz siteden public_html dosyalarının tamamını kopyalayın.

cPanel Dosya Yöneticisi Ekran Görüntüsü

Kontrol panelinizde bir dosya yöneticisi uygulaması bulmalısınız. Bu, dosyaları kolayca eklemenizi, silmenizi ve düzenlemenizi sağlar.

Yeni alan adınızın yeni dosya yöneticisi dosyasına gidin. Önceden kopyalanan dosyaları buraya yapıştırın. Artık aynı sitenin iki ayrı konumunda iki kopyası olacak. Ardından, phpMyAdmin hesabınıza gidin.

Önizleme Oyun cPanel phpMyAdmin

MySQL ve MariaDB için popüler bir yönetim aracı olan phpMyAdmin, site veritabanlarınızı kolayca yönetmenizi sağlar.

Soldaki eski alan adınızla ilişkili “wrdp” etiketli dizini bulun. Birden fazla alan adınız varsa ve işletiyorsanız, bu başlangıçta biraz zor olabilir.

Siteurl değiştirme ekran görüntüsü

Alan adınızın wrdp hesabı, phpMyAdmin konsolunuzun sol tarafında listelenir.

Seçenekleri genişletmek için alan adınızın yanındaki artı işaretini tıklayın. “Wp_options” a tıklayın ve üstte “siteurl” etiketli bölümde düzenlemek için kurşun kalem simgesini tıklayın. Ortadaki kutuda eski URL’yi yeni URL’nizle değiştirin, ardından “Kaydet” veya “Git” i tıklayın.

3. Eski Alan Adı Sitesinin Dizinlerini Kaldırma

Artık WordPress sitenizi yeni bir alan adına taşıdınız, ancak kullanıcılar WordPress sitenize eski alan adınızdan erişmeye devam edebilir. Eski siteye Yoast SEO gibi bir eklenti yüklemek akıllıca olacaktır ve arama motorlarının, insanların kullanmasını veya bulmasını istemediğiniz eski sitenin tüm URL’lerini dizine eklemesini kaldırmanız akıllıca olacaktır..

WordPress Sitenizi Yeni Bir Sunucuya Taşıma

WordPress sitenizi veya blogunuzu kesinlikle yeni (yeni sürüme geçirilmiş) bir sunucuya taşımak istiyorsanız, iyi haberler ve kötü haberler var.

Kötü haber şu ki, mevcut sunucunuz işi tamamlamıyor. Çok yavaş, çok pahalı veya çok ucuz. Ya da belki birden fazla alan barındırmanıza izin vermeyecektir veya cPanel ile donatılmamıştır – ya da belki de yabancı robot casusları tarafından saldırıya uğramıştır. Bu potansiyel olarak kötü bir haber, bu yüzden umarım hepsi sizin için geçerli değildir.

İyi haber: Bir siteyi yeni bir sunucuya taşımak kolaydır. Aslında, çoğu ana makine sizin için sunucuları yükseltir ve her şeyi de taşır. Farkı onlara basitçe ödersiniz. Tabii ki, sunucu taşıma işleminizin bir parçası olarak tamamen yeni bir ana bilgisayara geçmeniz gerekiyorsa, önce yukarıya bakın. Özetlemek gerekirse, WordPress sitenizi taşımak için adımlar şunlardır:

Aşama 1: Kontrol panelinize giriş yapın, site dosyalarınızı dosya yöneticisi aracılığıyla yedekleyin ve site veritabanınızı phpMyAdmin üzerinden dışa aktarın.

Adım 2: Yeni ana makine sunucunuzda yeni bir veritabanı oluşturun ve wp-config dosyasını yeni veritabanı adını ve oturum açma kimlik bilgilerini içerecek şekilde düzenleyin. Kayıtlı veritabanınızı içe aktarın ve WordPress dosyalarınızı yükleyin.

Aşama 3: DNS ayarlarınızın yerinde olduğundan emin olun ve eski sunucunuzu kapatmadan veya paylaşılan barındırma hesabınızı iptal etmeden önce son bir KG yapın.

Bir Öğleden Sonra WordPress Sitenizin Yeni Evine Taşınabilirsiniz

Kısacası, elinizdeki ücretsiz kaynakları kullanarak siz (veya müşteriniz) yaklaşık bir gün içinde WordPress sitenizin yeni evine taşınabilirsiniz. Bir teknoloji uzmanı olmanıza gerek yoktur, ancak canlı sohbet yardımcılarınızın gelecekteki geçişler için size söylediklerini not edin. Şimdi, müşterilerinizi etkileyin ve yeni barındırma ortamınızda eğlenin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me