IaaS ve PaaS ve SaaS Bulut Modelleri (Farklar ve Örnekler)

Biraz alfabe çorbası gibi görünen makaleler yazmaya yabancı değiliz. Birçok teknik endüstride olduğu gibi, web hosting bir dizi kısaltma ile birlikte gelir: VPS, PHP, SSD’ler, SSL, GUI, LAMP yığınları, ASP, MySQL, AWS, CMS, SSH ve IMAP sadece yüzeyi çiziyor gibi görünüyor.

Çoğu, barındırma işleminin nasıl çalıştığına dair geniş bir anlayışa sahip olduktan sonra açıklamak oldukça kolaydır, ancak birisine var olan çeşitli bulut bilişim yapılandırmaları ve çeşitli proje veya iş ihtiyaçları için en iyi çözüm hangisi olduğunu söylerken ara sıra geziyorum..

Tartışma genellikle SaaS, IaaS ve PaaS etrafında toplanır, ancak alfabedeki hemen hemen her harf için bir -aaS kısaltması vardır. İsteğe bağlı bulut hizmetlerinin tümü, altyapı ve uygulamaların yapılandırmasını, dağıtımını ve yönetimini büyük ölçüde farklı yollarla kolaylaştırır. Bulut platformları arasındaki farkları açıklayan ve -aaS’lerinizi kapsamanıza yardımcı olan astarımız için okumaya devam edin. (Üzgünüm, dayanamadım.)

TP; DR: IaaS, PaaS ve SaaS Arasındaki Fark Nedir?

Bulut hizmetleri, Hizmet Olarak Altyapı, Hizmet Olarak Platform ve Hizmet Olarak Yazılım anlamına gelen kısaltmaları atmadan önce bile çok belirsiz bir kavram olabilir. Üç seçenek, servis sağlayıcının kullanıcılara ilişkin görev ve sorumluluklarını açıklar.

IaaS kullanıcılara otomatik ve ölçeklenebilir ortamlar sunar aşırı esneklik ve kontrol ile PaaS, uygulamaları hızla geliştirmek ve dağıtmak için bir çerçeve sağlar altyapı sağlama ve yönetimini otomatikleştirerek. Ayrı cihazlara program yükleme ve çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırma, SaaS uygulamaları internet üzerinden kullanıma sunuyor.

Bulut Bilişim Hizmetleri (IaaS, PaaS, SaaS) için tanımlar

Gördüğünüz gibi, -aaS kısaltmalarının son üç harfi kolay kısımdır: Hizmet olarak duruyorlar, yani ilk harf ne olursa olsun bir bulut ağı üzerinden birden fazla cihazdan hızlı ve erişilebilir.

Bulut bilişim modellerini karşılaştıran grafik

Bulut sağlayıcıları ve müşterileri, farklı bulut barındırma modelleri söz konusu olduğunda farklı sorumlulukları paylaşır.

Hizmetler talep arttıkça otomatik olarak ölçeklenir ve kullanıcılar sabit bir aylık ücret yerine kullanılan gerçek kaynaklara göre faturalandırılır. İş operasyonlarını ve verileri buluta taşıyarak kuruluşlar, zaman alan geleneksel BT süreçlerini atlayabilir ve anında ölçeklenebilirlik ve esnekliğin tadını çıkarabilir.

IaaS “Hizmet Olarak Altyapı” Demektir

Yönetilen bulut hizmetleri yelpazesinin alt ucunda, IaaS sağlayıcıları önceden yapılandırılmış ve sanallaştırılmış donanım dağıtır ve yönetir ve kullanıcıların emek yoğun sunucu yönetimi veya donanım yatırımları olmadan sanal makineleri veya bilgi işlem gücünü artırmasını sağlar.

Örneğin Amazon Web Servisleri, Elastik Bilgi İşlem Bulutu veya EC2 aracılığıyla IaaS sunar. Çoğu IaaS paketi depolama, ağ iletişimi, sunucular ve sanallaştırma bileşenlerini kapsar; IaaS müşterileri genellikle işletim sistemini, veritabanlarını, güvenlik bileşenlerini ve uygulamaları kurmaktan ve korumaktan sorumludur.

PaaS “Hizmet Olarak Platform” Demektir

Popülerliği hızla artan PaaS çözümleri, güvenlik yamalarını ve işletim sistemi güncellemelerini yönetmek gibi donanım odaklı görevlerle uğraşmak yerine uygulamalarını kodlamak, test etmek ve dağıtmak için daha fazla zaman harcamak isteyen geliştiricilere hitap ediyor.

Microsoft Azure, ayrıntılı örnekler bölümümüzde ele alacağımız iyi bilinen bir PaaS çözümüdür, ancak Google Cloud Platform, App Engine’de başka bir PaaS seçeneği sunar. Yönetilen altyapıya ek olarak PaaS ürünleri, geliştiricilerin trafik bölme, izleme ve sürüm kontrol sistemleri gibi özellikleri takmalarını sağlayan API’ler ve araçlar içerir..

SaaS “Hizmet Olarak Yazılım” anlamına gelir

SaaS sağlayıcıları bir uygulamayı barındırır ve genellikle tarayıcı tabanlı bir arayüz olan internet üzerinden kullanıcılara sunar. En bilindik bulut bilişim kategorisi olarak, kullanıcılar genellikle Gmail, Dropbox, Salesforce veya Netflix gibi SaaS uygulamalarıyla etkileşime girer.

SaaS müşterileri, geliştirme, bakım, destek, güncelleme veya yedeklemeler konusunda endişe etmeden yazılımın keyfini çıkarabilir. Bununla birlikte, olumsuz, yazılım deneyiminizin tamamen istikrar, raporlama, faturalandırma ve güvenlikten sorumlu SaaS sağlayıcısına bağlı olmasıdır..

Bulut Hizmeti Modelleri IaaS, PaaS ve SaaS Örnekleri

Bulut endüstrisi büyümeye devam ederken – Forrester, bulut pazarının 2017’de 146 milyar dolardan 2020’de 236 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor – sağlayıcılar daha fazla hizmet ve bilgi işlem modeli ekliyor. Araştırma şirketi, altyapı operasyonlarını ve işyeri verimliliğini kolaylaştırarak paradan tasarruf etmek isteyen yeni bulut kullanıcıları benimser. Artırılmış güvenlik önlemlerini sundukları hizmetlere dahil etmenin yanı sıra, Forrester gittikçe çeşitlenen bulut sağlayıcıları havuzunun sunduğu bölgesel ve sektöre özgü hizmetlerde bir artış bekledi.

Azure Sanal Makineler arayüzünün ekran görüntüsü

Office 365, Azure ve sanal makinelerle Microsoft, bulut modellerinin üçlüsünü sunar.

Amazon Web Services, şirketin şu anki gelirini yıllık 11 milyar dolara bağlayan CIO’ya göre 2006’da başladığında ilk bulut bilişim dalgasını başlattı. İkinci sırada yer alan bulut sağlayıcısı Microsoft Azure geçtiğimiz günlerde bir önceki yıla göre% 100’ün üzerinde artış gösterdi. Yalnızca Azure paketinde 600’den fazla hizmet sunan Microsoft, üç bulut bilişim modelini de şaşırtıcı bir şekilde kapsamaktadır.

Microsoft Azure PaaS ve IaaS

Çoğu IaaS platformunda olduğu gibi, Azure hızlı ve kullanışlı sanal makineler sunar. Kullanıcılar sanallaştırılmış sunucuları istedikleri dil, iş yükü ve işletim sistemiyle saniyeler içinde döndürebilirler. Azure, dağıtımı daha da basitleştirmek için önceden yapılandırılmış sunucu görüntüleri sunar veya müşteriler kendi özel yapılandırmalarını oluşturabilir.

PaaS tarafında, Azure Cloud Services, geliştiricilere altyapı yönetiminde bataklığa düşmeden çeşitli dillerde ve çerçevelerde uygulamalar oluşturmalarını sağlar. Azure, Azure SDK ve Visual Studio ile entegre ederek geliştirme deneyimini geliştirir. Azure Emulator, buluta dağıtmadan önce uygulamayı test etmek için platformun işlevselliğini yerel makinenize getirir. Bulut Hizmetleri, bir kez orada otomatik işletim sistemi ve uygulama yamalarının yanı sıra entegre sağlık, izleme ve yük dengeleme araçlarını da ele alır.

Microsoft Office SaaS

Bazı Azure bileşenleri PaaS ve IaaS atamalarının dışında ve SaaS’ta başıboş olsa da, Microsoft’un SaaS teklifine daha açık bir örneği Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Outlook ve SharePoint gibi programların çevrimiçi sürümlerini sunan Office 365’tir. Abonelik planları ev, işletme ve kurumsal kullanıcılar için özelleştirilmiştir ve uygulamalara web tarayıcıları ve mobil uygulamalar aracılığıyla erişilebilir.

Bulut Bilişim Yığını (IaaS, PaaS, SaaS) Anlama

New York merkezli bulut sağlayıcı Apprenda, bulut bilgi işlem platformlarını güç şebekesiyle karşılaştırıyor; bilgisayar kullanıcılarının bu hizmeti kullanmak için elektrikçi veya elektrik mühendisi olmaları gerekmiyor. WebSpecia blogu IaaS, PaaS ve SaaS’ı bir ulaşım benzetmesi yoluyla açıklıyor: IaaS bir araba kiralamak gibidir, PaaS taksi almak anlamına gelir ve SaaS bir otobüse veya metroya atlamak anlamına gelir.

Hizmet Olarak Pizza benzetmesini gösteren grafik

IaaS, PaaS ve SaaS arasındaki farkları açıklamak için çok sayıda karşılaştırma.

Bulut bilişim modellerini tanımlamak için hangi metaforu kullanırsanız kullanın, umarım bu kılavuz ve örneklerimiz talep üzerine hizmetler arasındaki farklılıkları açıklığa kavuşturmuştur. Üç ana yapılandırmaya hakim olduktan sonra, alakalıdan gülünç olana kadar çok sayıda diğer seçeneği keşfetmeye başlayabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me