Kendi Web Sitenizi Evden Nasıl Barındırırsınız (Artı 5 Artıları ve Eksileri)

Kendi sitenizi nasıl barındıracağınızı öğrenmek, ilk siteniz veya 100’ünüz olsun, göz korkutucu bir görev gibi geliyor. Neyse ki, gelişen çevrimiçi varlığınızı nerede barındıracağınızı öğrenirken tonlarca seçeneğiniz var.

Bir web sitesi süper basit site oluşturuculardan talepkar el kodlamasına kadar bir dizi yapmak için yaptığınız seçimler gibi, bir web sitesi barındırmak istediğiniz kadar kolay veya zor olabilir. Saygın bir barındırma sağlayıcısı bularak performans ve güvenlik yükseltmelerini gönül rahatlığıyla birleştirmeyi tercih ediyoruz, ancak daha maceracı bir sunucuyu evden çalıştırmayı tercih edebilir.

Kendi web sitenizi barındırmanın dinamik IP adresleri, bant genişliği kısıtlamaları ve elektrik maliyetleri de dahil olmak üzere bazı ciddi engelleri vardır, ancak Windows veya Linux tabanlı siteler için nasıl sunucu kuracağınız konusunda size yol gösterebiliriz. Öncelikle, favori barındırma hizmetlerimize bir göz atın veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak atlayın:

Neden Web Hosting Satın Almalısınız

Bir web sitesini yerel olarak barındırmaya çalışmak yerine, bir barındırma sağlayıcısından geçebilir ve yine de sunucuları kendiniz yönetme konusunda aynı kontrole sahip olabilirsiniz. Paylaşımlı barındırma, yeni başlayanlar ve uygun fiyatlı çözümlere ihtiyaç duyanlar için en iyisidir, sanal ve özel sunucu seçenekleri, web varlığınız üzerinde daha fazla sunucu kaynağı ve hassas denetim sağlar.

En Ucuz (Paylaşılan) Barındırma

Kendi web sitenizi barındırmak için en kolay yolu arayanlar için, aşağıda listelenen uygun fiyatlı paylaşılan barındırma sağlayıcıları daha fazla kendinizi yormayın. Düşük fiyatların sizi aldatmasına izin vermeyin – bu şirketler 7/24 sunulan yakışıklı teknik destekle premium hizmetler sunar. Paylaşılan bilgi işlem kaynakları, biraz esneklikten ödün verdiğiniz anlamına gelir, ancak tüm yazılım ihtiyaçlarınızın tek tıklamayla kolay kurulumlar ve otomatik SSL sertifikalarıyla karşılandığını görmelisiniz. Paylaşılan hosting’in sunduğu en iyi incelemelere göz atın:

Diğer paylaşılan barındırma sağlayıcıları »

En İyi VPS Barındırma

Bir VPS veya sanal özel sunucu ile birincil avantaj, ölçeklenebilirliktir ve kaynakları yalnızca ihtiyaç duyduğunuz şekilde ölçekleyebilmenizdir, bu da maliyeti düşük hale getirir. İster yönetilen bir hizmet seçin ister sunucu yapılandırmalarını ve bakımı kendiniz halletmeyi seçin. Bu alternatifin arabanızı duyup duymadığını önerdiğimiz VPS sağlayıcılarının incelemelerine göz atın:

Diğer VPS barındırma sağlayıcıları »

En İyi Dedicated Sunucular

Adanmış barındırma avantajları, istediğiniz kadar RAM ve işlem gücü, tam bir izolasyon içerir, böylece komşu bir web sitesinin ölümü kendi başınıza gelmez ve paranın satın alabileceği en iyi çalışma süresi ve performans istatistikleri – ve bir tekne yükünden bahsetmiyoruz paradan. Adanmış sunucular sunucu türlerinin en pahalısı olsa da, bir web sitesini kendiniz barındırmanın maliyetleri ve baş ağrılarıyla karşılaştırıldığında bir rüyadır. Aşağıda en çok önerilen birkaç özel sunucu planı bulunmaktadır:

Diğer özel sunucu sağlayıcıları »

Kendi Sunucunuzu Barındırma

Orada daha maceracı teknoloji inekleri için, ve demek istediğim, sevecen bir şekilde, kendi makinenizi çalıştırmaktan daha az cazibe var. Üçüncü taraf barındırma sağlayıcılarını kesin

Windows: Bilgisayarınızı WAMP Sunucusu Olarak Kullanarak Kendi Web Sitenizi Barındırma

Öncelikle, kişisel bilgisayarınızı Windows işletim sistemiyle kullanarak bir web sitesi barındırmayı deneyelim. Tüm web sitelerinin üçte birinden daha azı Windows kullanıyor, yani barındırma seçenekleriniz Linux geliştiricilerininkinden biraz daha sınırlı. ASP.NET ve C kodladığınız şeyse, Windows gitmenin yoludur.

Adım 1: WAMP ile Çalışmaya Başlama

Bunu süper kolaylaştırmak için, WampServer adlı bir WAMP kurulum programı (birkaç tane var) kullanacağız. Bu, Windows, Apache, MySQL ve PHP’nizi kapsayacaktır. Her paketi manuel olarak yüklemeyi de seçebilirsiniz, ancak bu işlem çok daha fazla çalışma gerektirir ve hataya açıktır.

WampServer ekran görüntüsü

WampServer, Windows’ta Apache, MySQL ve PHP uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen çeşitli ortamlardan biridir.

İlk olarak, 32 bit veya 64 bit WAMP ikili dosyasını buradan indirin, ekrandaki talimatları izleyin ve bittiğinde WampServer’ı başlatın. (Not: Skype yazılımınızla bağlantı noktası 80 çakışması olabilir, ancak bunun için bir düzeltme vardır.)

Kurulumun ardından otomatik olarak bir www dizini oluşturulacaktır. Muhtemelen burada bulabilirsiniz: c: \ wamp \ www

Bu dizinden alt dizinler (WampServer’da “projeler” olarak adlandırılır) oluşturabilir ve HTML veya PHP dosyalarını bu alt dizinlere koyabilirsiniz. WampSever menüsündeki localhost bağlantısını tıklatırsanız veya İnternet tarayıcınızı http: // localhost URL’si ile açarsanız, WampServer’ın ana ekranı gösterilmelidir..

Adım 2: HTML Sayfası Oluşturma ve MySQL’i Yapılandırma

WampServer’ımızı test etmek için www-dizinimize “info.php” adlı bir örnek dosya koyabiliriz. WampServer menüsündeki “www dizinini” tıklayarak doğrudan bu dizine gidin. Buradan, örnek kodla yeni bir dosya oluşturun. <Başlık>PHP Testi</Başlık> ve kurtar.

Şimdi PHP kurulumunuzun ayrıntılarını görmek için http: //localhost/info.php adresine göz atabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun herhangi bir HTML ve PHP dosya yapısı oluşturabilirsiniz.

PhpMyAdmin menü seçeneğini tıklatırsanız, MySQL veritabanlarınızı (WordPress gibi bir CMS için gerekli olabilir) yapılandırmaya başlayabilirsiniz. PhpMyAdmin giriş ekranı yeni bir tarayıcı penceresinde açılır. Varsayılan olarak, yönetici kullanıcı adı kök olacaktır ve şifre alanını boş bırakabilirsiniz.

Oradan, yeni MySQL veritabanları oluşturabilir ve mevcut olanları değiştirebilirsiniz. WordPress gibi çoğu yazılım sizin için otomatik olarak yeni bir veritabanı kuracaktır.

3. Adım: Siteyi Herkese Açık Hale Getirin

Varsayılan olarak, Apache yapılandırma dosyası, yerel ana bilgisayardan gelen biri hariç, gelen HTTP bağlantılarını reddedecek şekilde ayarlanmıştır. Sitenizi herkese açık hale getirmek için Apache yapılandırma dosyasını (httpd.conf) değiştirmeniz gerekir. WampServer menüsüne gidip Apache’yi tıklatıp httpd.conf’u seçerek bu dosyayı bulabilir ve düzenleyebilirsiniz. Şu iki kod satırını bulun:

1
2

Sipariş Reddi, İzin Ver

Hepsinden reddet

Ve bunları bunlarla değiştirin:

1
2

Sipariş İzin Ver, Reddet

Herkesten izin ver

Menüdeki “Tüm Hizmetleri Yeniden Başlat” ı tıklayarak tüm WampServer hizmetlerini yeniden başlatın. Siteye artık yerel ana makinenizin ötesinde erişilebilir olmalıdır. Web isteklerini engelleyen bir PC güvenlik duvarı olmadığından emin olun. İnternet yönlendiricinizde de port yönlendirme ayarlamanız gerekebilir.

4. Adım: Alan Adı Kullanma

WAMP kurulumunuzla bir alan adı kullanmak için önce bazı dosyaları yapılandırmamız gerekir. Example.com alan adımızın DNS’nizde 100.100.100.100 IP adresiyle bir A kaydı olduğunu varsayalım.

İlk olarak, C: \ Windows \ system32 \ drivers \ etc \ hosts dosyasına aşağıdaki satırı eklememiz gerekir: 100.100.100.100 example.com

Daha sonra, sanal bir ana bilgisayar eklemek için httpd.conf’u (WampServer menüsü aracılığıyla erişilebilir) tekrar düzenlememiz gerekir. Bu dosya açıldıktan sonra, “Sanal ana bilgisayarlar” araması yapın ve arkasındaki satırı aşağıdaki gibi açın:

1
2

# Sanal ana bilgisayarlar

Conf / extra / httpd-vhosts.conf dosyasını dahil et

Şimdi “C: \ wamp \ bin \ apache \ Apache-VERSION \ conf \ extra \” içine manuel olarak bir dosya eklememiz gerekiyor (VERSION, Apache sürümünüzdür). Not Defteri’nde veya seçtiğiniz metin düzenleyicinizde bir dosya oluşturun. Aşağıdaki kodu ekleyin ve dosyayı bu Apache dizinine kaydedin.

1
2
3
4
5

    ServerAdmin [email protected]

    Doküman kaynağı "C: \ wamp \ www"

    SunucuAdı mysite.local

    ErrorLog "günlükleri / example.com.log"

    CustomLog "günlükleri / example.com-access.log" Yaygın

Bu değişiklikleri etkinleştirmek için WampServer menüsünde “Tüm Hizmetleri Yeniden Başlat” ı tıklayın ve sitenize alan adı üzerinden erişilebildiğini onaylayın. Voila!

Linux: Kendi Web Sitenizi Bir Linux Makinesinde Barındırma

Şimdi bir Linux sisteminde Apache, MySQL ve PHP’nin nasıl kurulacağını ele alalım. LAMP yığınları en yaygın Linux barındırma yapılandırmasıdır ve NGINX veya LiteSpeed ​​web sunucularıyla oynamaktan korkmayın..

Adım 1: Terminal’i Kullanarak Yazılımınızı Yükleyin

LAMP yazılım kurulumumuzu başlatmak için terminale aşağıdakileri yazın:

1 sudo apt yüklemek apache2 mysql-sunucu php libapache2-mod-php7.0

Yükleme işlemi sırasında, MySQL kök kullanıcısı için bir parola girmeniz (ve yeniden girmeniz) istenecektir. Teknik olarak, gerekli değildir (kurulumdan sonra yapılması gerektiği gibi), ancak emin olmak için Apache web sunucusunu yeniden başlatacağız. Apache’nin genel yapılandırmasını her değiştirdiğinizde, yapılandırmayı yerel .htaccess dosyalarını kullanarak yapmadığınız sürece aşağıdaki komutu yürütmeniz gerekir..

1 sudo /etc/init.d/apache2 yeniden başlatma

Adım 2: PHP’yi kontrol edin

PHP sunucunuzun çalıştığını onaylamak ve şu anda hangi PHP modüllerinin kullanılabilir olduğunu görmek için, web sunucusu kök dizinine (/ var / www / html /) bir test PHP dosyası yerleştirebilirsiniz:

1 sudo yankı "" > /var/www/html/info.php

Artık bu PHP sayfasını http: //localhost/info.php adresine giderek ziyaret edebiliriz..

Şu anda çalışan PHP sürümünü, geçerli yapılandırmayı ve yüklü modülleri görmelisiniz. Bazı PHP uygulamalarının gerektirebileceği için daha sonra Ubuntu paket yöneticisini kullanarak başka PHP modülleri kurabileceğinizi unutmayın. Hangi ekstra modüllerin kullanılabilir olduğunu belirlemek için grafik paket yöneticisinde arama yapın veya komut satırını kullanın:

1 uygun arama php | grep modülü

3. Adım: MySQL’i kontrol edin

WordPress, Joomla ve Drupal dahil olmak üzere çoğu içerik yönetim sistemi MySQL veritabanlarını kullandığından, kurulumumuzun çalıştığını ve yazılımın tamamen güncellendiğini de doğrulamalıyız. MySQL kurulumunuzun çalışıp çalışmadığını görmek için terminale service mysql status yazın.

1
2
3
4
5

$ service mysql durumu

 
● mysql.service – MySQL Topluluk Sunucusu

[…]

mrt 15 13:24:09 host1 systemd [1]: MySQL Topluluk Sunucusunu Başlattı.

MySQL Topluluk Sunucusunun başladığını görmüyorsanız, MySQL sunucusunu yeniden başlatmak için sudo service mysql restart yazabilirsiniz. Buradan, veritabanlarını yönetmek için MySQL komut satırı istemcisini kullanabiliriz.

Bunun için, MySQL kurulduğunda daha önce yazdığımız yönetici kimlik bilgilerini kullanmamız gerekiyor. Girerek oturum açma istemine ulaşın: $ mysql -u root -p

Çoğu zaman, CMS veritabanını sizin için otomatik olarak oluşturur, ancak bazen veritabanına manuel olarak bir şeyler yapmanız gerekir. PHPMyAdmin, çoğu web uzmanının önereceği ve yüklenebilecek dostu bir veritabanı yönetim aracıdır: sudo apt install phpmyadmin

Son olarak, /etc/phpmyadmin/config.inc.php dosyasını burada açıklanan adımları kullanarak yapılandırın.

4. Adım: DNS’yi yapılandırın

Yerel web sunucunuz için kendi alanınızı kullanmak için, Apache’yi alan adınız için web isteklerini kabul edecek şekilde yapılandırmanız gerekir. İlk olarak alan adınızın DNS’inin alan adınız için bir A kaydının (belirli bir IP adresini gösteren) olduğundan emin olun, örn. Www.example.com. DNS barındırma sağlayıcınız bu DNS kayıtlarını doğru bir şekilde ayarlamak için çevrimiçi araçlara sahip olacak.

Bu yapıldıktan sonra, kazma aracını kullanarak böyle bir şey görebilmelisiniz. Www.example.com için A kaydı istemek için şunu yazın:

1
2
3
4
5
6
7
8

$ dig www.example.com A

 

;; CEVAP BÖLÜMÜ:

www.example.com. 86400 IN 100.100.100.100’DE

 

;; YETKİ BÖLÜMÜ:

example.com. 86398 IN NS Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları a.iana-servers.net.

example.com. 86398 IN NS Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları b.iana-servers.net.

Burada, http://www.example.com için bir web bağlantısı 100.100.100.100 IP adresine sahip sunucuya yönlendirilecektir..

5. Adım: Apache’yi yapılandırın

Şimdi, Apache’ye www.example.com adımız için web isteklerini kabul etmesini ve bu istekleri aldığımızda hangi dizinden içerik sunulacağını söylememiz gerekiyor. Bunu yapmak için, example.com alan adımız için bir dizin oluşturacağız ve bazı dosya sistemi izinlerini ayarlamadan önce örnek bir index.html dosyası oluşturacağız:

1
2
3

sudo mkdir -p /var/www/html/example.com

 

sudo sh -c ‘yankısı "

Bu, kendi barındırdığım sitem example.com

” > /var/www/html/example.com/index.html sudo chmod -R 755 /var/www/html/example.com

Bu sayfayı görmek için son adım, alanımız için Apache için bir Sanal Ana Bilgisayar dosyası ayarlamaktır..

1 sudo cp /etc/apache2/sites-available/000-default.conf /etc/apache2/sites-available/example.com.conf

1 sudo nano /etc/apache2/sites-available/example.com.conf

Şimdi dosyayı şu şekilde görünecek şekilde düzenleyin (isteğe bağlı yorumlar burada gösterilmez):

1
2
3
4
5
6

    ServerAdmin [email protected]

    SunucuAdı example.com

    ServerAlias ​​www.example.com

    DocumentRoot /var/www/html/example.com

    ErrorLog $ {APACHE_LOG_DIR} /error.log

    CustomLog $ {APACHE_LOG_DIR} /access.log birleştirildi

Şimdi değişikliklerin geçerli olması için Apache’yi yeniden yükleyin:

1
2

sudo a2ensite example.com.conf

sudo service apache2 yeniden yükle

IP adresiniz ve alan adınızla bir satır ekleyerek yerel / etc / hosts dosyanızı düzenleyin. “100.100.100.100” ü alan adınızın IP adresiyle eşleştiğinden emin olun:

1 100.100.100.100 example.com

Artık http://www.example.com adresine giderek kendi ev sahipliği yaptığımız sitemizi ziyaret edebilmeliyiz..

Neden Web Sitesi Barındırma Demek Kötü Bir Fikir

Bu yüzden, bunun yapılabilir olduğunu ele aldık – ancak bir şey yapabilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Artıları ve eksileri inceleyelim.

Üst taraf

Sonuç: Kendi web sitenizi ve barındırma hizmetini kurmak sadece son derece eğitici deneyim ama daha doğrusu yürütmek eğlenceli. Bu geeky bir proje, elbette, ancak bunu okuyorsanız, muhtemelen bu eğlence diyecek olan insanlar kategorisine girersiniz..

Bunu yaptıktan sonra, istediğiniz sistem değişikliklerini yapma gücüne sahip olacaksınız. Birçok kişi yerel olarak bir siteyi barındırmayı öğrenmekten programlama, web tasarımı ve çevrimiçi ticaret hakkında daha fazla bilgi edinmeye geçti. Deneyim en büyük beraberliktir.

Dezavantajları

Ne yazık ki, web sitenizi kendi kendine barındırmanın hala oldukça önemli dezavantajları vardır:

  1. Deneyimleyeceksiniz yavaş bağlantılar profesyonel ana bilgisayarlara göre. İSS yükleme hızınız indirme hızınızdan çok daha yavaştır, bu nedenle web sitenizin ziyaretçilerine içerik sunmak da çok yavaş olacaktır.
  2. Bir uğraşmak zorundasın sürekli değişen (dinamik) IP adresi. Bu konuda biraz yardımcı olacak DNS yapılandırma araçları olmasına rağmen, bu her zaman sorunlara neden olabilir.
  3. O çok fazla elektrik maliyeti ve sık sık elektrik kesintileri yaşarsınız.
  4. Sen sorumlusun donanım ve yazılım bakımı.

Yani neden biz çok siteniz veya uygulamanız için kaliteli bir web barındırma yatırım teşvik öneririz. Ve bizde orada da var. Hangi barındırma seçeneklerinin orada ve bütçeniz dahilinde olduğunu görmek için mevcut barındırma türlerine göz atın.

Bir Web Sitesinin Evden Nasıl Barındırılacağını Öğrenmek Eğlenceli Ama Pratik Değil

Hem Windows hem de Linux üzerinde iyi bir web sitesi barındırma sistemi kurma adımlarını ele alsak da, herkese kendi kendine barındırma işleminin sonuçta ciddi bir proje için pratik olmadığını hatırlatmak isterim. Gelecekte bunun daha uygun hale gelmesini umabilsek de, geç olduğu için durum böyle değil.

Kendi web sitenizi barındırmak, kendi bilgisayarlarını inşa edebilen veya bir motoru yeniden monte edebilenlere benzer. Bu başarılar tecrübeli profesyoneller ve hatta belki de çok motive olmuş yeni başlayanlar için oldukça mümkündür – ancak nihai sonuçlar ticari olarak inşa edilmiş meslektaşları ile uzun vadede toplanamaz. Makalenin başında öne sürdüğümüz barındırma sağlayıcıları on yıllardır sektörde ve sadece web sitelerini ölçekli olarak nasıl barındıracağını biliyorlar.

Eğlenceli gerçek: IPFS gibi şeyler üzerinde çalışan insanlar ve insanların dağıtılmış içerik barındırma ağları oluşturmasına izin verebilecek diğer dağıtık içerik sunma fikirleri var – sonunda. İnternet bizi şaşırtmaya devam ediyor, bu yüzden kim barındırma geleceği tutar bilir! Endüstriyi ve tüm dönüşlerini takip etmek için bizi takip edin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me